خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1391/12/01 12:38:00
سرویس صحن
آذین در تذکر شفاهی:

منع صادرات پسته موجب از دست رفتن بازارهای جهانی می‌شود

نماینده مردم رفسنجان در مجلس با اشاره به عواقب منع صادرات پسته گفت: این تصمیم علاوه بر این که بازار صادراتی ایران را از دست خواهد داد بازار قاچاق برای این محصول ایجاد خواهد کرد.
منع صادرات پسته موجب از دست رفتن بازارهای جهانی می‌شود نماینده مردم رفسنجان در مجلس با اشاره به عواقب منع صادرات پسته گفت: این تصمیم علاوه بر این که بازار صادراتی ایران را از دست خواهد داد بازار قاچاق برای این محصول ایجاد خواهد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/21173.jpg منع,صادرات,پسته,موجب,از,دست,رفتن,بازارهای,جهانی,می‌شود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حسین آذین در نشست علنی امروز (سه‌شنبه 1 اسفند) مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود مبنی بر منع صادرات پسته گفت: بازاریابی در به دست آوردن بازار خارجی برای محصول کشاورزی کار ساده‌ای نیست واین که به بهانه کاهش قیمت این محصول در کشور و در شب عید اقدام به منع صادرات پسته شود.

 نماینده مردم رفسنجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نوع محصول پسته صادراتی با نوع محصولی که در داخل کشور استفاده می‌شود، متفاوت است افزود: از کل 200 هزار تن تولید پسته در کشور که در استان‌های کرمان، یزد، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، فارس، مرکزی، سمنان، قزوین، اصفهان، قم و تهران تولید می‌شود تنها 10 تا 15 درصد آن در داخل کشور استفاده می‌شود و مابقی آن به عنوان یک کالای استراتژیک و ارزآور باید صادر شود.

وی ضمن اعلام این که صادرات پسته حدود 1.2 میلیارد دلار در سال ارزآوری دارد درخصوص عواقب منع صادرات پسته گفت: این تصمیم باعث از دست رفتن بازارهای جهانی به ویژه چین و آسیای جنوب شرقی خواهد شد و از همه مهم‌تر این بازار در اختیار آمریکا قرار می‌گیرد.

وی با بیان این که تصمیم مذکور باعث بیکاری تعداد زیادی از فعالان بازار پسته می‌شود،‌ادامه داد: حدود 150 هزار بهره‌بردار و دو میلیون نفر نیز به صورت مستقیم در این بخش شاغل هستند.

آذین تصریح کرد: تصمیم منع صادرات پسته علاوه بر این که باعث افزایش معوقات بانکی می‌شود همچنین باعث از بین رفتن وجهه تجاری کشور نیز خواهد شد و بازار قاچاق پسته را ایجاد خواهد کرد.

وی در پایان درباره اعلام مسئولان مبنی بر احتکار این محصول خاطرنشان کرد: چنین موضوعی صحت ندارد بلکه این انبارها امانی هستند و در استان‌های پسته‌خیز به دلیل جلوگیری از خراب شدن این محصول برای توزیع و صادرات و نگهداری پسته وجود دارد.

ایب‌رئیس دوم مجلس که در غیاب لاریجانی ریاست ساعتی از صحن علنی را برعهده داشت، در واکنش به تذکر آذین تصریح کرد: در اواخر هفته گذشته دولت تصمیم منع صادرات پسته را گرفته بود که ما این موضوع را در جلسه روز شنبه دبیرخانه شورای امنیت اعلام کردیم و وزیر صنعت، معدن و تجارت که شما به وی تذکر می‌دهید همان روز از دولت درخواست لغو این مصوبه را کرد.

نایب رئیس مجلس ادامه داد: تا آنجایی که ما اطلاع داریم مصوبه ممنوعیت صادرات پسته ابلاغ نشده و بنابراین هیچ مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

باهنر درخصوص وجود انبارهای احتکار پسته نیز خاطرنشان کرد: این که یک مسئول به صورت بداهه چنین تصمیمی را بگیرد در حالی که از قبل چنین بحثی وجود نداشته است منطقی نیست.

نایب رئیس مجلس در پایان خاطرنشان کرد: آن طور که دولت اعلام کرده این مصوبه اعلام نشده و قطعا تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان پسته باید راهکاری برای جلوگیری از گران شدن این آجیل سنتی مردم ارائه دهند که در حال حاضر این محصول گران شده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet