شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1391/12/02 09:47:43
سرویس صحن
غضنفرآبادی در اخطار قانون اساسی:

شأن قانون گذاری قابل واگذاری به دیگری نیست

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان این که تبصره (۱) ماده واحده لایحه اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده شأن قانون گذاری مجلس را زیر سوال می برد، خواستار حذف تبصره شد.
شأن قانون گذاری قابل واگذاری به دیگری نیست عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان این که تبصره (1) ماده واحده لایحه اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده شأن قانون گذاری مجلس را زیر سوال می برد، خواستار حذف تبصره شد. https://cdn.icana.ir/d/019/13639.jpg شأن,قانون,گذاری,قابل,واگذاری,به,دیگری,نیست Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، موسی غضنفرآبادی در اخطار قانون اساسی به‌اصل 85 استناد کرد و گفت: تبصره (1) ماده واحده لایحه اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده، قاون گذاری را به دولت محول کرده است و این خلاف قانون اساسی است.

نماینده مردم بم در مجلس شورای اسلامی افزود: اصل 85 قانون اساسی به صراحت تصریح دارد که سمت نمایندگی قائل به شخص و قابل واگذاری به دیگری نیست و مجلس نمی تواند آن را به شخص یا هیاتی واگذار کند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: تبصره (1) ماده واحده لایحه اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده مبنی بر این که "دولت می تواند هر 5 سال یک بار با توجه به سرشماری های نفوس، ترکیب جمعیتی و شاخص های سیاسی – امنیتی، اقتصادی و اجتماعی در چارچوب سیاست های کلی نظام و با رعایت شاخص های مندرج در قوانین برنامه پنجساله نسبت به برقراری امتیازها و یا ایجاد محدودیت ها براساس تعداد فرزندان اقدام نماید"خلاف قانون اساسی است و باید حذف شود.

علی لاریجانی این اخطار قانون اساسی را وارد خواند و تصریح کرد: تبصره (1) این لایحه با اصل 85 قانون اساسی تغایر دارد.

وی افزود: قبلا هم قانون امتیازات ومحدودیت را مشخص کرده بود و ما آن قانون را لغو می کنیم و شأن قانون گذاری دارد که باید به رای نمایندگان گذاشته شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تبصره (1) لایحه اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده قانونی را در گذشته وضع کرده بودیم را لغو می کند و شأن قانون گذاری را واگذار به دولت می کنیم.

لازم به ذکر است که اخطار اصل 85 قانون اساسی به رای گذاشته شد و نمایندگان مجلس با 157 رای موافق، 9 رای مخالف و 8 رای ممتنع به وارد بودن اخطار رای دادند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet