هدر موبایل
1391/12/02 11:09:57
سرویس صحن
کاظم جلالی در صحن علنی تاکید کرد:

تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی عامل هم افزایی نهادهای متولی امر می‌شود

یکی از طراحان طرح یک فوریتی تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: آنچه از سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب می توان فهمید این است که تاکنون مطالبات معظم له در بحث مبارزه با مفاسد اقتصادی به طور کامل محقق نشده است.
تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی عامل هم افزایی نهادهای متولی امر می‌شود یکی از طراحان طرح یک فوریتی تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: آنچه از سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب می توان فهمید این است که تاکنون مطالبات معظم له در بحث مبارزه با مفاسد اقتصادی به طور کامل محقق نشده است. https://cdn.icana.ir/d/019/2464.jpg تشکیل,سازمان,مبارزه,با,مفاسد,اقتصادی,عامل,هم,افزایی,نهادهای,متولی,امر,می‌شود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، کاظم جلالی در نشست علنی امروز (چهارشنبه 2 اسفند) مجلس شورای اسلامی گفت: در مورد اختلاف 3 هزار میلیارد تومانی اتفاق میمونی افتاد و دستگاه قضایی با مدیریت صحیح با این مساله برخورد کرد و خدشه ای که به اعتماد عمومی وارد شده بود را با قاطعیت جبران کرد.

نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: آنچه که در طرح تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی مدنظر است این است که یک تمرکزگرایی همراه با تخصص گرایی در این زمینه ایجاد شود.

وی افزود: همانطور که می دانیم مفاسد و جرایم اقتصادی از ویژگی خاصی برخوردار است که یک ویژگی آن برمی گردد به موقعیت اجتماعی مرتکبین این جرایم که از نفوذ سیاسی خودشان می توانند در داخل جامعه استفاده کنند، دوم این که با توجه به این موقعیت نسبتا بالا یک نوع ترسی در دل کسانی که مورد فساد قرار گرفتند ایجاد می شود ونتیجتا جرات افشای آن را ندارند.

این نماینده مردم در مجلس نهم تصریح کرد: سومین ویژگی جرایم اقتصادی این است که این جرایم به صورت گروهی و سازمان یافته شکل می گیرند که ما نمونه آن را در این جرم اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی دیدیم.

وی چهارمین ویژگی جرایم اقتصادی را بدین گونه بیان کرد: مبارزه با این جرایم و فسادهای اقتصادی براساس همان چیزی که مطرح شده بسیار مشکل است و در پی آن رخدادهایی که در رشاء و ارتشاء و غیره هم به وجود می آید و جرایم اقتصادی از لحاظ ملی نیز خارج است و یک وضعیت فراملی دارد.

جلالی ادامه داد: با توجه به این ویژگی هایی که ذدکر شد باید ما به شکل سازمان یافته تر و قوی تری در مورد مفاسد اقتصادی برخورد کنیم.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس افزود: نخستین شرط مبارزه با مفاسد اقتصادی این است که ما از یک نوع تمرکزگرایی در مبارزه با مفاسد اقتصادی برخوردار باشیم و آنچه که در این طرح پیگیری می شود بخث تمرکز گرایی و تخصص گرایی است.

وی ادامه داد: ما در حال حاضر نهادهای متولی امر مبارزه با مفاسد اقتصادی را در دستگاه قضا، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و جاهای مختلفی داریم اما در این حوزه یک نوع کارهای پراکنده ای انجام می شود و موازی کاری در این عرصع وجود دارد.

وی افزود: بعضا در امر مبارزه با مفاسد اقتصدی دستگاه های متولی اطلاعات یکدیگر را در اختیار هم قرار نمی دهند و هم افزایی بین نهادهای متولی مبارزه با مفاسد اقتصادی وجود ندارد.

جلالی ادامه دئاد: در طرح تشکیل مبارزه با مفاسد اقتصادی عملا با یک نهادسازی با وجود این که تولی گری در دست نهادهای مربوطه است اما در کنار آن یک هماهنگی و تمرکزگرایی ایجاد می شود و در کنار این هماهنگی و تمرکزگرایی بحث تخصص گرایی نیز به عنووان محور اصلی لحاظ می شود .

وی تصریح کرد: این سازمان متشکل از رئیس سازمان بازرسی کل کشور، معاون پیشگیری و جلوگیری وقوع جرم قوه قضائیه، وزیر امور اقتصاد و دارایی ، وزیر دادگستری ، وزیر اطلاعات، رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، رئیس دیوان محاسبات ، فرمانده نیروی انتظامی و رئیس کمیسیون اصل 90 قانون اساسی است.

جلالی تصریح کرد: در اصل سه قوه در این طرح در کنار هم برای مبارزه با مفاسد اقتصادی قرار می گیرند بدین شرح که از دستگاه قضا، مسئولان دولتی نیز هستند و از مجلس هم یکی از اصلی ترین نهادها که رئیس اصل 90 است حضور دارد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از مساله های مهم این طرح بحث خلأیی است که ما در اطلاعات مربوط به مبارزه با مفاسد اقتصادی داریم و در این باره مرکز آماری برای مبارزه با جرایم اقتصادی نداریم که از این مرکز بتوانیم در سطح فراملی نیز استفاده کنیم و در همکاری با نهادهای بین المللی از آن استفاده کنیم.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی افزود: مرکز پژوهشهای مجلس با هدایتی که برخی از دوستان نظیر دکتر دهقان داشته اند زحمات زیادی برای طراحی این طرح کشیده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet