هدر موبایل
1391/12/02 12:18:39
سرویس صحن
با رای نمایندگان

مخالفت مجلس با طرح ایراد نطق های میان دستور نمایندگان در ابتدای جلسه علنی

نمایندگان مجلس با طرح اصلاح ماده ۱۰۶ آیین نامهداخلی مجلس شورای اسلامی مبنی بر این که نمایندگان نطق های خود را به جای میان دستور جلسه علنی، در ابتدای جلسه علنی قرائت کنند، مخالفت کردند.
مخالفت مجلس با طرح ایراد نطق های میان دستور نمایندگان در ابتدای جلسه علنی نمایندگان مجلس با طرح اصلاح ماده 106 آیین نامهداخلی مجلس شورای اسلامی مبنی بر این که نمایندگان نطق های خود را به جای میان دستور جلسه علنی، در ابتدای جلسه علنی قرائت کنند، مخالفت کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/23952.jpg مخالفت,مجلس,با,طرح,ایراد,نطق,های,میان,دستور,نمایندگان,در,ابتدای,جلسه,علنی Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (چهارشنبه 2 اسفند) با طرح اصلاح ماده 106 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی مخالفت کردند.

در مقدمه توجیهی این طرح ذکر شده است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان نماد مطالبات قانونی مردم در حاکمیت نظام اسلامی و قانون اساسی شناخته می شوند. بدیهی است که نمایندگان مجلس از طریق اعمال قانونگذاری و نظارت در قالب طرح ها و لوایح و همچنین از طریق طرح تذکر، سوال و استیضاح می توانند وظیفه خود در پیگیری مطالبات مردم را انجام دهند اما در کنار این موارد، براساس اصول قانون اساسی و همچنین مواد (106) تا (110) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، یکی از مهم ترین های ابزارهای در اختیار نمایندگان مردم برای طرح مطالبات موکلین خود، ایراد نطق های هفت دقیقه ای و پنج دقیقه ای است. متاسفانه بعد از تغییر آیین نامه در مجلس هشتم که زمان نطق از ابتدای جلسه به نطق میان دستور، ولی در عمل در پایان دستور اختصاص داده شد، در اکثر اوقات هیات رئیسه محترم زمان نطق نمایندگان را به ساعت پایانی و در مواقعی به دقایق پایانی جلسات علنی موکول می کند که در مواردی نیز به دلیل کمبود وقت اساسا فرصتی برای ایراد نطق نمی ماند و انجام آن به جلسان دیگر موکول می شود .

متاسفانه این موضوع باعث شده تا از اهمیت نطق های نمایندگان کاسته شود. اکنون به نظر می رسد علی رغم نیت خیر همکاران ما در مجلس هشتم، تغییر زمان نطق نمایندگان، تجربه موفقی نبوده و ضروری است آیین نامه داخلی در این خصوص تغییر کند و همانطور که در مجالس اول تا هفتم در ابتدای هر جلسه، نمایندگان نطق خود را ایراد می کردند، زمان انجام نطق ها به ابتدای هر جلسه تغییر یابد.

براساس ماده واحده این طرح ماده 106 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به شرح زیر اصلاح می شود: در ابتدای هر جلسه رسمی به جز جلسات بررسی لوایح برنامه توسعه، بودجه سالانه و استیضاح یا رای اعتماد به وزیران، سه نفر از نمایندگان می توانند به نوبت و طبق فهرستی که از قبل به قید قرعه توسط هیات رئیسه تنظیم شده است، حداکثر به مدت هفت دقیقه نطق نمایند. همچنین دو نفر از نمایندگانی که در آن جلسه نوبت نطق نداشته باشند به جهت مسائل ضروری می توانند یک ساعت قبل از شروع جلسه در لوح مخصوص یا دستگاه الکترونیکی ثبت نام کرده و حداکثر به مدت پنج دقیقه نطق نمایند. در صورتی که بیش از دو نفر از نمایندگان متقاضی این نطق باشند، هیات رئیسه به قید قرعه به دو نفر وقت خواهد داد.

هیچ یک از نمایندگان نمی توانند در مدت دو ماه بیش از یک بار نطق پنج دقیقه ای نمایند.

نماینده حق واگذاری تمام وقت خود را به نماینده دیگر دارد.

نادر قاضی پور نماینده ارومیه در مخالفت با این طرح گفت: ارائه نطق در ساعات اولیه صبح وقت بسیار مناسب و باعث توجه بیشتر به نطق های مجلس و احیای سنت چندین ساله مجلس در ارائه نطق ها است.

مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مردم لنگرود در موافقت با طرح یاد شده گفت: اگر نطق در اول دستور قرار گیرد ما با تاخیر در ساعات حضور نمایندگان روبه رو خواهیم شد و عملا وظیفه اصلی مجلس که رسیدگی به موارد قانونی و قانونگذاری است با دیرکرد همراه خواهد بود بنابراین 10 صبح زمان مناسب برای این امر است.

در ادامه محمدقسیم عثمانی نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی  در مخالف با این طرح افزود: ساعت 8 بهترین زمان ممکن برای ارائه نطق است چرا که در ساعت 10 ساعت شلوغی و ازدحام مجلس است و در این ساعت توجه چندانی به نطق ها نمی شود.

همچنین حامد قادرمرزی در موافقت با طرح یاد شده گفت:زمان کنونی نطق ها که دو هفته است به اجرا گذاشته شده است زمان مناسبی است چرا که در این زمان همه نمایندگان حضور دارند و مسائل و مشکلات مطروحه به شکل کامل تری بیان می شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet