پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/04 13:58:12
سرویس فرهنگی
سلیمی به مناسبت سالروز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی، عنوان کرد:

خواجه نصیر الدین طوسی یک دانشمند ذوالفنون بود

عضو فراکسیون روحانیون مجلس، با بیان اینکه نامگذاری روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی به عنوان روز مهندسی، ما را به پیشینه علمی کشورمان وصل می‌کند، گفت: مهندسان جوان کشور باید مهندسی بومی کشور را احیا کنند چراکه مهندسی غربی به‌ویِژه در سبک معماری ساختمان‌ها با فرهنگ ما همخوانی ندارد ولی مهندسی بومی کشور چه از نظر تاثیر بناها بر سلامت مردم و چه از نظر استفاده بهینه از انرژی طبیعی از مهندسی غربی ارجح‌ است.
خواجه نصیر الدین طوسی یک دانشمند ذوالفنون بود عضو فراکسیون روحانیون مجلس، با بیان اینکه نامگذاری روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی به عنوان روز مهندسی، ما را به پیشینه علمی کشورمان وصل می‌کند، گفت: مهندسان جوان کشور باید مهندسی بومی کشور را احیا کنند چراکه مهندسی غربی به‌ویِژه در سبک معماری ساختمان‌ها با فرهنگ ما همخوانی ندارد ولی مهندسی بومی کشور چه از نظر تاثیر بناها بر سلامت مردم و چه از نظر استفاده بهینه از انرژی طبیعی از مهندسی غربی ارجح‌ است. https://cdn.icana.ir/d/019/35305.jpg خواجه,نصیر,الدین,طوسی,یک,دانشمند,ذوالفنون,بود Icana

علیرضا سلیمی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، به مناسبت سالروز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی، گفت: خواجه نصیر الدین طوسی دانشمندی ذوالفنون بود که یکی از ابعاد زندگی این دانشمند بزرگ به علم مهندسی برمی‌گردد. ضمن اینکه ایشان در علوم شیمی، فلسفه و کلام نیز تبحر داشتند.

 نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود:با وجودی که سوابق دانشمندان ایرانی در علوم مختلف قابل اعتنا است و هیچ ملتی این سوابق را به ویِژه در مبحث نجومی نداشته‌است و حتی بحث هیئت جدید را نیز اولین‌بار دانشمندان ایرانی مطرح کردند ولی متاسفانه هم‌اکنون یک گسست تاریخی بین نسل ما و تاریخ کهن ایران ایجاد شده است.

سلیمی، عنوان کرد: نامگذاری روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی به عنوان روز مهندسی، ما را به پیشینه علمی کشورمان وصل کرده و از سوی دیگر نام این دانشمند بزرگ را به منظور حفظ خدمات ارزنده‌اش در کشور، پرآوازه نگه می‌دارد. از سوی دیگر نیز الگویی برای مهندسان جوان کشورمان می‌شود که بدون توجه به کمبود امکانات برای پیشرفت و نوآوری در عرصه‌های علمی تلاش کنند، کمااینکه خواجه نصیرالدین طوسی، هولاکوخان را وادار کرد که با اختصاص بودجه، رصدخانه بسازد و این نشان می‌دهد که دانشمندان ایرانی حتی در شرایط سخت و ناگوار نیز شرایط را به سمتی سوق می‌دادند که امکان بالندگی علمی در کشور را فراهم کنند. بنابراین باید جوانان کشور با الگو قرار دادن آن‌ها برای رشد در زمینه‌های علمی تلاش کنند.

عضو هیئت رییسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، تصریح کرد:مهندسان جوان کشور باید مهندسی بومی کشور را احیا کنند چراکه مهندسی غربی به‌ویِژه در سبک معماری ساختمان‌ها با فرهنگ ما همخوانی ندارد ولی مهندسی بومی کشور چه از نظر تاثیر بناها بر سلامت مردم و چه از نظر استفاده بهینه از انرژی طبیعی از مهندسی غربی ارجح تربوده، همچنین مطابق با سلایق و نوع نیاز جامعه ما است./

"روز پنجم اسفندماه در تقویم جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندسی نامگذاری شده است."

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet