ایام محرم 1398
1387/10/16 08:09:00
سرویس کمیسیون ها
مخبر کمیسیون اجتماعی:

دولت در تدوین برنامه پنجم و بودجه 88 به مقولات اجتماعی توجه جدی‌تری نماید

مخبر کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: به نظر می‌رسد دولت نهم در تدوین و نهایی سازی برنامه پنجم توسعه و بودجه سال ۱۳۸۸ به مقولات اجتماعی توجه جدی‌تری نماید.

"سیروس برنا" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت در خصوص عملکرد یکساله دولت در بخش اجتماعی با توجه به اعتبارات در نظر گرفته شده در این بخش گفت: حوزه مسایل اجتماعی در بین حوزه‌های چهارگانه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی ساختار نظام ما به لحاظ اینکه زمینه واقعی عینی و ملموس حضور شهروندان را در زمینه‌های مختلف پوشش می‌دهد به تعبیر دیگر هر طرح، برنامه و اقدامی یک پایه و اساس اجتماعی دارد از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

وی افزود: طراحان استراتژیک و برنامه‌ریزان دولت و سایر قوا باید تلاش کنند چه در برنامه‌ریزی و طراحی و چه در عرصه اجرایی به این مهم توجه جدی نمایند.

برنا خاطرنشان کرد: در یک ملاحظه کلی باید گفت نه تنها دولت کنونی بلکه دولت‌های قبلی نیز معمولا به لحاظ اینکه یکی توسعه سیاسی و دیگر توسعه اقتصادی (سازندگی) را در صدر اولویت‌های خود قرار دادند تا حدود قابل توجهی از مولفه‌ها، مقولات، مفاهیم، موانع، محدودیت‌ها و تنگناهای اجتماعی فاصله گرفتند و این مساله یکی از آسیب‌ها و کاستی‌های سیاست‌های کلان این دولت‌ها بوده می باشد.

وی با بیان اینکه دولت نهم نیز توسعه فرهنگی را در صدر اولویت‌های خود قرار داده است، تصریح کرد: این در حالی است که با نیم نگاهی به کشورهای توسعه یافته در زمینه‌هایی مانند کم و کیف امنیت اجتماعی، گستره و عمق تامین اجتماعی، خدمات بهداشتی درمانی، برنامه‌های بهزیستی، فعالیت‌های سازمان‌های حمایتی در دو بخش دولتی و غیر دولتی، حمایت‌های بشر دوستانه و نوع دوستانه در دو سطح ملی و بین المللی و سایر موارد به گونه‌ای است که اجتماعی شدن مسایل سیاسی فرهنگی و اقتصادی از عناصر ماهوی و ویژگی های ساختاری روند توسعه آن کشورها بوده و می باشد.

مخبر کمیسیون اجتماعی ادامه داد: به نظر می‌رسد دولت نهم به خصوص در تدوین و نهایی سازی برنامه پنجم توسعه و بودجه سال 1388 به مقولات مورد اشاره توجه جدی‌تری نماید.

وی با «بین بخشی» خواندن مسایل اجتماعی، خاطرنشان کرد: اما همچنان تکلیف مسایلی مانند برخورد با متکدیان سطح شهر، معتادان و ساماندهی برخی مسایل مشابه همچنان به طور دقیق در چارچوب برنامه بودجه و عملیات یک سازمان نهادینه نشده‌اند.

برنا افزود: برای مثال برخی سازمان‌ها از قبیل کمیته امداد، سازمان‌های بهزیستی، تامین اجتماعی، شهرداری کلان شهرها، برخی ادارات کل ناجا بعضا در بعضی از زمینه‌ها گرچه تلاش می‌کنند به حل مشکلات کمک نمایند، اما برخی سیاست‌های کاربردی آنان با یکدیگر از یک سو تعارض داشته و از سوی دیگر نقاط همپوشان و اقدامات موازی زیادی دارند.

نماینده بروجن اظهار داشت: به نظر می‌رسد دست اندرکاران دولت باید در چارچوب تصمیم برنامه‌ها و بودجه‌ها به این مسایل دقت نظر بیشتری نمایند.

وی افزود: به عنوان یک راهکار، طرح و تبیین اینگونه مسایل در سطح ملی و در قالب شورای عالی می تواند منجر به استخراج و صدور برخی از احکام و دستورالعمل‌های فرابخشی شده و به تدریج شاهد حل این قبیل مشکلات باشیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet