هدر موبایل
1391/12/05 13:59:17
سرویس اقتصادی
محبی درواکنش به افزایش قیمت بلیت قطار:

کمیسیون عمران مجلس به‌راحتی از افزایش قیمت بلیت قطار عبور نمی‌کند

عضو هیئت رئیسه کمیسیون عمران مجلس با اشاره به افزایش اخیر قیمت بلیت قطار گفت: جلسه ای در خصوص افزایش قیمت بلیط قطار این هفته با حضور وزیر راه و شهرسازی در کمیسیون عمران مجلس برای دفاع از حق و حقوق مردم برگزار خواهد شد.
کمیسیون عمران مجلس به‌راحتی از افزایش قیمت بلیت قطار عبور نمی‌کند عضو هیئت رئیسه کمیسیون عمران مجلس با اشاره به افزایش اخیر قیمت بلیت قطار گفت: جلسه ای در خصوص افزایش قیمت بلیط قطار این هفته با حضور وزیر راه و شهرسازی در کمیسیون عمران مجلس برای دفاع از حق و حقوق مردم برگزار خواهد شد. https://cdn.icana.ir/d/019/22127.jpg کمیسیون,عمران,مجلس,به‌راحتی,از,افزایش,قیمت,بلیت,قطار,عبور,نمی‌کند Icana

محمد ابراهیم محبی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت گفت: افزایش قیمت بلیت قطار موضوعی نیست که مجلس به راحتی از کنار آن عبور کند و چرایی این موضوع  از شخص وزیر راه و شهرسازی مطالبه می شود.

نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ضمن احترام به مسائل و مشکلات مالی که شرکت های مسافربری قطار دارند و اعضای کمیسیون عمران مجلس هم این موضوع را پذیرفته اند اما شیوه اعمال، اجرا  و چاره اندیشی برای افزایش قیمت بلیت قطار و چگونگی جبران هزینه ها  حائز اهمیت است.

وی افزود: در مجموع اگر قرار است نرخ بلیت افزایش یابد اولا این افزایش قیمت ها باید در مقاطعی اعمال شوند که کمترین فشار مالی متوجه مردم شود؛ از طرفی مشکلات روانی که این افزایش قیمت ها در جامعه ایجاد می کند باید مورد توجه قرار گیرد.

محبی با اشاره به اینکه چندی قبل افزایش قیمت بلیت هواپیما را داشتیم، ادامه داد: از طرف دیگر افزایش قیمت در بخش های دیگر از جمله افزایش قیمت خودرو که با آن مواجه هستیم مشکلات روانی و اجتماعی را برای مردم ایجاد می کند و رعایت این نکته در اجرا تصمیمات و زمان اجرا و اعمال افزایش قیمت ها حتی در صورت منطقی بودن تصمیمات بسیار تاثیر گذار است.

دبیر کمیسیون عمران مجلس ضمن اعلام اینکه مدیران باید در اجرا به عدم ایجاد جو روانی در جامعه توجه بکنند نه اینکه به فضای روانی جامعه دامن بزنند، اظهارداشت: ما باید مردم را به سمت امیدواری سوق دهیم به ویژه در آستانه عید؛ همین که قیمت ها تلنگری بخورد در جامعه تاثیر منفی خواهد گذاشت و آسیب اصلی این تصمیمات متوجه مردم می شود.

وی با بیان اینکه عمده مصرف کننده گان از حمل و نقل عمومی به ویژه قطار عامه مردم هستند، گفت: شرکت رجا و همچنین  شرکت های هواپیمایی هم نقطه نظراتی برای عدم توانایی در جبران هزینه های خود، صرفه نظر از اینکه نمایندگان مجلس با موضوع افزایش قیمت ها موافق یا مخالف هستند، اعلام می کنند اما بنده در حضور  وزیر راه و شهرسازی که در کمیسیون عمران حضور پیدا کرده بود اعلام کردم که باید یک چاره اندیشی  و راه حل های مختلفی برای افزایش قیمت بلیت ناوگان حمل و نقل عمومی ارائه داد تا حق مصرف کننده  نیز ضایع نشود.

دبیر کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: جلسه ای اخیرا در خصوص پیگیری و بررسی دلایل افزایش قیمت قطار بوده اما احتمالا جلسه ای در این خصوص روز سه شنبه این هفته با حضور وزیر راه و شهرسازی در کمیسیون عمران مجلس برای دفاع از حق و حقوق مردم برگزار خواهد شد.

محبی ادامه داد: با توجه به اینکه حمل و نقل عمومی ریلی، جاده ای و هوایی برای مصرف کننده از اهمیت ویژه ای برخوردار است، افزایش قیمت در این بخش ها به عنوان یک دغدغه برای نمایندگان مجلس خواهد بود و موضوعی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت.

وی اضافه کرد: کمیسیون عمران مجلس روی موضوعات مذکور حساس است و از این رو جلساتی برای پیگیری آن برگزار خواهد کرد تا به یک جمع بندی نهایی و منطقی و خارج از تاثیر منفی روانی در جامعه دست یابیم.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون عمران مجلس درباره اینکه بارها در مورد مسائل مختلف از وزرا در کمیسیون های تخصصی مجلس دعوت به عمل آمد اما نمایندگان یا قانع شده اند یا در  غیر اینصورت وزیر مربوطه به پیشنهادات نمایندگان توجهی نداشتند و مشکلات همچنان رفع نشده است، خاطرنشان کرد: برخی موارد به گونه ای نیست که به آن توجه نشود؛ موضوع بلیت قطار یک بحث بسیار مهم است و اعضای کمیسیون به سادگی از کنار این موضوع عبور نخواهند کرد و اگر نیاز باشد ممکن است این موضوع در قالب یک طرح از سوی نمایندگان مطرح شود که البته این موضوع بستگی به پاسخ مسئولان به سوالات نمایندگان دارد.

لازم به ذکر است مدیرعامل شرکت قطارهای مسافربری رجا بعد از موافقت با افزایش 31 درصدی قیمت بلیت قطارهای این شرکت اعلام کرد: با توجه به اینکه برای پوشش هزینه های شرکت رجا قیمت بلیت قطارهای این شرکت باید 49 درصد افزایش می یافت اما پیشنهاد ما به راه آهن 42 درصد بود که در نهایت با افزایش 31 درصدی قیمت بلیت، به راه آهن اعلام کرده ایم که هزینه‌های شرکت از طریق یارانه دولتی تامین شود تا تناسب هزینه و خدمات شرکت با یکدیگر برقرار باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet