خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1391/12/05 17:46:37
سرویس فرهنگی
از طرف مرکز تحقیقات اسلامی صورت گرفت:

بررسی ادله مربوط به عدم حجب از طریق عقد ذمه در نشست ارث اقلیت‌های دینی

ادله مربوط به عدم حجب( مانع نبودن کفر اهل کتاب برای ارث بری از مورث کافرخود) از طریق عقد ذمه در نشست پایانی ارث اقلیت‌های دینی در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی بررسی شد.
بررسی ادله مربوط به عدم حجب از طریق عقد ذمه در نشست ارث اقلیت‌های دینی ادله مربوط به عدم حجب( مانع نبودن کفر اهل کتاب برای ارث بری از مورث کافرخود) از طریق عقد ذمه در نشست پایانی ارث اقلیت‌های دینی در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی بررسی شد. https://cdn.icana.ir/d/019/25171.jpg بررسی,ادله,مربوط,به,عدم,حجب,از,طریق,عقد,ذمه,در,نشست,ارث,اقلیت‌های,دینی Icana

 به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل ازروابط عمومی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، نشست پایانی بررسی ارث اقلیت های دینی(طرح الحاق یک تبصره به ماده 881 مکرر قانون اصلاح موادی از قانون مدنی مصوب 1370) با حضور اساتید، محققان و صاحبنظران حقوق در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

 در این نشست حجت الاسلام والمسلمین نیازی شاهرودی مسوول استفتائات دفتر حضرت آیت لله سید محمود هاشمی شاهرودی، "ادله مربوط به عدم حجب از طریق عقد ذمه را  مطرح کرده و در توضیح آن خاطرنشان کرد: در صورت اجرای عقد ذمه، همه اموری که پیش از عقد از کافر ذمی سلب شده بود، می تواند به آنان اعطا شود که از جمله آن حق الارث است.
حجت الاسلام نیازی شاهرودی در ادامه با بیان و طرح اشکالات متعدد به این استدلال، به صورت مستدل به اشکالات فوق پاسخ داد و اساتید حاضر نیز در این نشست، ضمن پذیرش ادله و بیان حجت الاسلام نیازی شاهرودی در خصوص امکان اصلاح تبصره از طریق قرارداد ذمه، به بحث و تبادل نظر  در ارتباط با این موضوع پرداختند.
دکتر ناصر قربان نیا نیز در این نشست گفت: گرچه نظر مشهور فقها، حاجب بودن کافر از ارث بری است ولی ادله مشهور از نظر اجماع، مدرکی است و روایات هم با اشکالات مواجه بوده که در جلسات اول و دوم بررسی شد. البته  روایات معارض نیز داریم.
وی ادامه داد: در عین حال اگر چه در حال حاضر به دلیل شهروند بودن اهل کتاب، امکان انعقاد قرارداد ذمه برای اهل کتاب در کشور وجود ندارد اما بیان محققانه استاد نیازی شاهرودی می‌تواند در تصحیح تبصره از باب عقد ذمه مطرح شود.
مدیر گروه حقوق دانشگاه مفید قم یادآورشد: البته عقد ذمه قابل استدلال است که بتوانیم مصلحت را احراز نماییم.
 دکتر ابراهیم عبدی پور عضو هیات علمی دانشگاه مفید قم نیز در این نشست گفت: در مسال مورد بحث یعنی امکان ارث بردن کفار اهل کتاب، دو دیدگاه وجود دارد، یکی قول مشهور فقها که قایل به حجب هستند و دوم نظر برخی از فقها از جمله آیت الله هاشمی شاهرودی که امکان ارث بری را مطرح کردند و می توان طبق بیان ایشان به نوعی ار طریق عقد ذمه در کشورمان، موضوع را به ارث برسانیم.
حجت الاسلام و المسلمین خالد غفوری محقق وپژوهشگر حوزوی در موضوع ارث، تاکید کرد، برای مشروعیت یک نظر، نیاز به نظر مشهور نداریم بلکه همین اندازه که برخی از فقیهان نظر اجتهادی را مطرح نمایند کفایت می کند.
دکتر حجت الله ابراهیمیان دبیر علمی این نشست تاکید کرد: جلسات اول تا سوم این نشست تنظیم خواهد شد و با ملاحظه نکات گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در تبیین این تبصره، گزارش حلقه اولیه  برگزار شده توسط مرکز تحقیقات اسلامی مجلس و نیز مقاله منتشر شده حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی، پس از ملاحظه مجدد اعضای حاضر در نشست، در قالب متن مستدل، به کمیسیون مربوطه به مجلس شورای اسلامی ارسال خواهد شد.
لازم به ذکر است سومین و آخرین نشست مربوط به ارث اقلیت‌های دینی(طرح الحاق یک تبصره به ماده 881 مکرر قانون اصلاح موادی از قانون مدنی مصوب 1370) با حضور حجج اسلام نیازی شاهرودی مسوول استفتائات دفتر آیت الله هاشمی شاهرودی، خالد الغفوری از محققان و پژ‍وهشگران حوزه موضوعات ارث و دکتر ناصر قربان نیا عضو هیات علمی دانشگاه مفید قم،  دکترابراهیم عبدی پور عضو هیات علمی گروه حقوق دانشگاه قم و دکتر حجت الله ابراهیمیان  عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی قم، برگزار شد./
پایان پیام 
 
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet