خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1391/12/06 13:56:50
سرویس بین الملل
در واکنش به نشت رادیواکتیو از تاسیسات هسته‌ای هانفورد در واشنگتن

شفیعی: قدرت‌های هسته‌ای در تامین امنیت تاسیسات هسته‌ای خود ناتوانند

عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس با اشاره به نشت مواد رادیواکتیو از تاسیسات هسته‌ای هانفورد واشنگتن، ‌گفت:‌ تاکنون قدرت‌های هسته‌ای عملکرد مناسبی در تامین امنیت تاسیسات هسته‌ای خود داشته‌اند.
شفیعی: قدرت‌های هسته‌ای در تامین امنیت تاسیسات هسته‌ای خود ناتوانند عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس با اشاره به نشت مواد رادیواکتیو از تاسیسات هسته‌ای هانفورد واشنگتن، ‌گفت:‌ تاکنون قدرت‌های هسته‌ای عملکرد مناسبی در تامین امنیت تاسیسات هسته‌ای خود داشته‌اند. https://cdn.icana.ir/d/019/31669.jpg شفیعی:,قدرت‌های,هسته‌ای,در,تامین,امنیت,تاسیسات,هسته‌ای,خود,ناتوانند Icana

نوذر شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری خانه ملت، ضمن اشاره به نشت رادیواکتیو از تاسیسات هسته‌ای هانفورد در واشنگتن، توضیح داد: ایالات متحده همواره کشورهای مستقلی را که در راه نیل به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای هستند متهم به این می‌کند که این دولت‌ها صلاحیت تامین امنیت تاسیسات هسته‌ای خود را ندارند ولی با این رخداد آشکار شد که خود آمریکایی‌ها نیز در حفظ تاسیسات‌هسته‌ای خود کارآمدی لازم را ندارد.

نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مورد مسائل مربوط به تاسیسات‌ هسته‌ای سه نکته اساسی وجود دارد، تصریح کرد: ابتدایی‌ترین مسئله قابل توجه در مورد تاسیسات هسته‌ای این است که کشور مورد نظر باید امنیت انسان‌هایی که در چنین تاسیساتی کار می‌کند را داشته باشند و این که توانایی حفظ این تاسیسات را در برابر هر نوع عامل خارجی تهدیدزا نیز داشته باشد و سومین نکته تامین سلامت فنی این تاسیسات است تا مانع از نشت رایو اکتیو به خارج از این محیط شود.

شفیعی افزود: تاکنون قدرت‌های هسته‌ای عملکرد مناسبی در رعایت این سه نکته اساسی نداشته‌اند چرا که افکار عمومی پیش از این شاهد حوادثی مشابه و فاجعه‌بار در چرنوبیل، فوکوشیما و امروز در واشنگتن بوده اند.

عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس با اشاره به ادعای آمریکایی‌ها در مورد  توانایی حفظ امنیت کامل تاسیسات هسته‌ای خود، گفت: حفظ ایمنی این تاسیسات مهم‌تر از استقرار آنها است و با این حادثه برای همگان اشکار شد که حتی آمریکایی‌ها نیز صلاحیت داشتن چنین انرژی را ندارد.

جی اینسلی فرماندار واشنگتن روز جمعه در پایگاه اینترنتی خود هشدار داد مواد رادیو اکتیو از شش مخزن از صد و هفتاد و هفت مخزن زیرزمینی زباله های رادیواکتیو در تأسیسات هانفورد Hanfordدر واشنگتن در حال نشت است./

پایان پیام
 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet