هدر موبایل
1391/12/05 17:52:38
سرویس اقتصادی
مرکز پژوهش‌های مجلس مطرح کرد:

تمرکز تسهیلات بانکی کشور در استان تهران از مصادیق بی‌عدالتی است

مرکز پژوهش‌های مجلس طی گزارشی به بررسی وضعیت توزیع تسهیلات بانکی میان استان‌ها پرداخت و تمرکز تسهیلات بانکی کشور در استان تهران را از مصادیق بی‌عدالتی خواند.
تمرکز تسهیلات بانکی کشور در استان تهران از مصادیق بی‌عدالتی است مرکز پژوهش‌های مجلس طی گزارشی به بررسی وضعیت توزیع تسهیلات بانکی میان استان‌ها پرداخت و تمرکز تسهیلات بانکی کشور در استان تهران را از مصادیق بی‌عدالتی خواند. https://cdn.icana.ir/d/019/7698.jpg تمرکز,تسهیلات,بانکی,کشور,در,استان,تهران,از,مصادیق,بی‌عدالتی,است Icana

به‌گزارش خبرگزاری خانه ملت،‌ دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس، یکی از مصادیق بی عدالتی در نظام مالی کشور را تمرکز تسهیلات بانکی در استان تهران خواند و گفت: عدم تعادل منطقه‌ای یکی از ویژگی‌های کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته محسوب می‌شود که می‌توان آن را معلول سیاست‌های رشد قطبی دانست. در نتیجه این سیاست‌ها بخش عمده‌ای از امکانات کشور در یک یا چند منطقه تمرکز می یابند و سایر مناطق در حاشیه می مانند. یکی از مصادیق نابرابری های اقتصادی – اجتماعی میان مناطق مختلف کشور (که می توان آن را از دلایل این نابرابری ها نیز محسوب کرد).

نابرابری در توزیع جغرافیایی تسهیلات بانکی در کشور است. برای بررسی این موضوع که آیا این نابرابری در کشور رخ داده است در ادامه سهم استان های مختلف در ارائه تسهیلات بانکی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

این گزارش در ادامه می افزاید:

1- بر اساس آمارهای موجود، تمرکز بالای 50 درصدی ارائه تسهیلات بانکی کشور در استان تهران کاملا مشهود است.

2- اگر مبنای عدالت توزیع تسهیلات بانکی میان استان ها را تنها میزان سپرده های استان ها قلمداد کنیم توزیع میان استانی تسهیلات، عادلانه و اگر ملاک عدالت را تنها جمعیت استان ها بدانیم (که این تعریف بیشتر تعریف مساوات است) توزیع تسهیلات میان استان ها ناعادلانه است.

3- از دلایل تمرکز تسهیلات بانکی در استان تهران می توان به استقرار دفاتر شرکت ها و موسسات تولیدی سایر استان ها در تهران ، تمرکز فعالیت های اقتصادی در این استان و ویژگی تبعی بانک ها ، قدرت پس انداز ، ارائه ضامن (وثیقه) و قدرت بازپرداخت بالاتر ساکنان استان تهران، تعیین دستوری نرخ سود و وجود فرهنگ های مصرفی و تولیدی (کارآفرینی) متفاوت در استان ها اشاره کرد.

4- از راهکارهای مقابله با تمرکز تسهیلات بانکی در صورتی که این پدیده را نامطلوب بدانیم، می توان به استفاده از برنامه ریزی منطقه ای ، استفاده از روش های تامین مالی غیر از نظام بانکی مانند تامین مالی خرد که برای افراد فاقد پس انداز و وثیقه (ضامن) مناسب تر است ، عدم تعیین دستوری نرخ سود بانکی و نیز گسترش فرهنگ کارآفرینی در استان های دیگر اشاره کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet