حلول ماه ربیع الاول
1391/12/06 13:46:00
سرویس سیاسی
مطهری در نامه خود یادآور شد:

حداد عادل روحیه ملاحظه‌کار خود را به نام ولایتمداری بر مجلس تحمیل نکند

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس روز گذشته در نامه‌ای که در صحن علنی مجلس توزیع شد، آورده است: از جناب آقای حداد خواهش می‌کنم که تلاش نکنند روحیه مسالمت‌جو و ملاحظه‌کار خودشان را به نام ولایتمداری بر مجلس تحمیل کنند.
حداد عادل روحیه ملاحظه‌کار خود را به نام ولایتمداری بر مجلس تحمیل نکند عضو کمیسیون فرهنگی مجلس روز گذشته در نامه‌ای که در صحن علنی مجلس توزیع شد، آورده است: از جناب آقای حداد خواهش می‌کنم که تلاش نکنند روحیه مسالمت‌جو و ملاحظه‌کار خودشان را به نام ولایتمداری بر مجلس تحمیل کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/27503.jpg حداد,عادل,روحیه,ملاحظه‌کار,خود,را,به,نام,ولایتمداری,بر,مجلس,تحمیل,نکند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی مطهری روز گذشته ( یکشنبه 6 اسفند ماه)‌ در صحن علنی مجلس نامه‌ای توزیع کرد که متن این نامه به شرح زیر است:

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلام‌شهر در مجلس شورای اسلامی در متن این نامه آورده است: روز سه‌شنبه مورخ 1/12/91 بیانیه‌یی به قلم آقای حداد عادل در صحن مجلس توزیع شد که شامل نسبت‌های ناروا به نمایندگان امضا‌کننده استیضاح وزیر کار بود و شاید بیشتر متوجه اینجانب بود. لذا لازم است توضیحی به عرض نمایندگان محترم برسد. بدیهی است که این توضیح از طرف اینجانب است نه همه استیضاح‌کنندگان.

خلاصه حرف ایشان این است که اگر مقام معظم رهبری سخنی از وحدت و همدلی مجلس و دولت گفتند، باید تمام وظایف نظارتی موثر مجلس که در قانون اساسی به آنها تصریح شده است تعطیل شود و چشم بر همه قانون‌شکنی‌ها ببندیم و از حقوق مردم دفاع نکنیم و یا این کارها را صرفا با دستور رهبری انجام دهیم. این در حالی است که رهبر انقلاب در سخنان سال گذشته خود در دانشگاه کرمانشاه ضمن رد سخن کسانی که می‌گویند فلان مساله بدون نظر رهبری تصمیم‌گیری نمی‌شود، فرمودند: «مسوولان قوه مجریه، نمایندگان مجلس، مسوولان قوه قضاییه با اختیارات کامل و قانونی، وظایف خود را انجام می‌دهند و ممکن است تصمیماتی بگیرند که رهبری با آن مخالف باشد، اما رهبری نه حق دارد، نه می‌تواند و نه قادر است که در این مسائل دخالت کند مگر در جایی که اتخاذ سیاستی به کج شدن راه انقلاب منجر شود.»
از نظر ما مجلسی که وظیفه نظارتی خود را انجام دهد و احیانا در موردی اشتباه کند، بهتر از مجلسی است که چشم بر قانون‌‌شکنی‌ها ببندد و یک مجلس مرده و منفعل و بی‌تفاوت باشد. در استیضاح اخیر اگر رییس‌جمهور آن پروژه سیاسی را اجرا نمی‌کرد هیچ مساله خاصی نبود، چرا استیضاح‌کنندگان را محکوم می‌کنید؟ مثل این است که فردی از عرض خیابان در مسیر عابر پیاده رد می‌شود و راننده متخلفی او را زیر می‌گیرد، بعد آن فرد را محکوم کنیم که اصلا چرا از خیابان رد شدی؟
من از جناب آقای حداد خواهش می‌کنم که تلاش نکنند روحیه مسالمت‌جو و ملاحظه‌کار خودشان را به نام ولایتمداری بر مجلس تحمیل کنند. از ایشان سوال می‌کنم: فرضا قبول کردیم که چند ماه گذشته و آینده در شرایط ویژه بوده و خواهیم بود، شما قبل از آن، یعنی در بیش از 12 سال دوره نمایندگی‌تان چند اقدام نظارتی انجام داده‌اید؟ پس این روش حضرتعالی از روحیه شما ناشی می‌شود و ربطی به ولایتمداری ندارد.
برداشت درست از رابطه مجلس و اصل ولایت فقیه همان است که استیضاح‌کنندگان عمل کردند، یعنی مادام که سخن صریحی از مقام رهبری درباره وظیفه‌یی از وظایف نمایندگان وجود ندارد، ما به تشخیص خود عمل می‌کنیم و به هیچ وجه دنبال نیت‌خوانی و کشف مکنون قبلی ایشان نیستیم اما اگر حکم کردند که این کار انجام نشود تمکین می‌کنیم. خود ایشان هم فرمودند که مرز التزام به ولایت فقیه احکام حکومتی است. در قضیه سوال از رییس‌جمهور، مجلس به وظیفه خود عمل کرد، رهبری هم به وظیفه خود عمل کردند و هر دو در مقابل خدا و مردم روسفید و سربلند بودند.
استیضاح اخیر نیز، منهای اقدام نامتعارف آقای رییس‌جمهور یک اقدام معمول نظارتی مجلس بود و در آن گناهی متوجه استیضاح‌کنندگان نیست. این استدلال هم که چون رییس‌جمهور آدم جسوری است و پروژه اجرا می‌کند پس همه نظارت‌ها تعطیل، حرف بی‌اساسی است و این سخن رهبری که استیضاح در ماه‌های پایانی دولت کار درستی نیست قطعا بستگی به موضوع استیضاح دارد و شامل تخلفات بزرگ قانونی نمی‌شود و فقط شامل ضعف عملکرد وزیر می‌شود که در چند ماه آخر باید با آن ساخت، والا روشن است که نمی‌شود وزرا در چند ماه آخر مسوولیت‌شان خیال‌شان از هر گونه قانون‌شکنی راحت باشد.
این درست نیست که جناب آقای حداد عادل برداشت خودشان از بیانات ولی فقیه را ملاک عمل نمایندگان می‌دانند. هر نماینده‌یی سخن رهبری را به دقت گوش می‌کند و به تشخیص خود عمل می‌کند و نیاز به قیم ندارد. در موردی مانند استیضاح اخیر هم اگر بعدا معلوم شود که رهبری مخالف بوده‌اند هیچ ایرادی بر اقدام‌کنندگان وارد نیست چون به وظیفه خود عمل کرده‌اند.
تفکر آقای حداد مبنی بر اینکه مجلس برای اقدامات نظارتی خود باید از رهبری سوال کند، ضربه‌یی است به اصل ولایت فقیه و موید حرف مخالفان نظام است که مجلس را نهادی فرمایشی معرفی می‌کنند. در بیانیه جناب آقای حداد، تنها چیزی که به آن توجه نشده، وظایف و اختیارات نمایندگان مجلس در قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی مجلس است. گویی تشریفاتی بودن مجلس را مفروض گرفته‌اند. اتفاقا روش امثال آقای حداد کشور را به این نقطه رسانده است و اگر از ابتدای مجلس هفتم به وظایف نظارتی عمل می‌شد امروز پدیده‌یی که صریحا می‌گوید فلان قانون را اجرا نمی‌کنم، وجود نداشت.
کلام آخر اینکه رهبر انقلاب توصیه کردند که عده‌یی راه نیفتند افرادی را به ضدیت با ولایت فقیه یا بی‌بصیرتی متهم کنند. اقدام جناب آقای حداد، مصداق نقض این توصیه رهبری است./
پایان پیام
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet