پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/07 10:21:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در دیدار با فرماندار ایالت ماهاراشتا مطرح کرد:

اخلاق‌گرایی و روابط خانوادگی‌مستحکم، نمونه‌های اشتراکات‌فرهنگی ایران و هند

رئیس مجلس در دیدار با فرماندار ایالت ماهاراشتا هند هدف از این سفر را گسترش روابط تجاری میان دو کشور خواند.
اخلاق‌گرایی و روابط خانوادگی‌مستحکم، نمونه‌های اشتراکات‌فرهنگی ایران و هند رئیس مجلس در دیدار با فرماندار ایالت ماهاراشتا هند هدف از این سفر را گسترش روابط تجاری میان دو کشور خواند. https://cdn.icana.ir/d/019/35448.jpg اخلاق‌گرایی,و,روابط,خانوادگی‌مستحکم،,نمونه‌های,اشتراکات‌فرهنگی,ایران,و,هند Icana

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری خانه ملت، دکترعلی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز دوشنبه هفتم اسفندماه درمحل فرمانداری ایالت ماهاراشتا با شانکارا نارایان فرماندار این ایالت در بمبئی دیدار و گفت و گو کرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به روابط تاریخی طولانی ایران و هند گفت: همواره یک زیربنای فرهنگی این دو کشور را به یکدیگر متصل می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که شرقی‌ها نقاط مشترک زیادی دارند گفت: اخلاق گرایی در شرق و روابط خانوادگی مستحکم از نمونه‌های اشتراکات فرهنگی ایران و هند است.

وی با اشاره به روابط تاریخی و قدیمی دو کشور و نیز حضور تجار ایرانی در سده‌های گذشته در این کشور افزود: برخی شخصیت‌های هند مانند گاندی و جواهر لعل نهرو افراد مشهوری در ایران هستند و زمانی که ما در ایران علیه شاه دیکتاتور مبارزه می‌کنیم این شخصیتها نماد آزادیخواهی برای مبارزان بودند.

رئیس نهاد قانونگذاری با بیان این که هم گاندی و هم جواهر لعل نهرو به فرهنگ اسلامی ایران نیز توجه داشته‌اند تصریح کرد: گاندی در سخنان خود به شخصیت ممتازی مانند امام حسین (ع) اشاره داشته و جواهر لعل نهرونیزدرسخن زیبایی گفته است که ملت‌ها بر یکدیگر تاثیر فرهنگی دارند اما تاثیر فرهنگ ایران بر هند را هیچ وقت نمی‌شود منکر شد.

وی با بیان این که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران توجه به شرق بیشتر شد گفت: حجم مبادلات ایران با کشورهای غربی در زمان رژیم پهلوی حجم مبادلات ایران با غرب بیشتر بود ولی پس از انقلاب این نگاه بیشتر به سمت شرق معطوف شد. ضمن این که ارتباط ما با هند در هر سه وجه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی حائز اهمیت است.

عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور مجلس بااشاره به پیشرفت چشمگیر هند در سال‌های اخیرگفت: الان فرصت خوبی است که ایران و هند روابط خود را گسترش دهند.

وی با بیان این که سطح روابط تجاری ایران و  هند هم اکنون به 15 میلیون دلار می‌رسد افزود: عمده این روابط تجاری در زمینه انرژی است و در حال حاضر سطح مبادلات دو کشور در زمینه کشاورزی نیز رو به گسترش است.

لاریجانی باتاکید بر این که این سفر به خاطر علاقه ایران برای گسترش روابط با هند است گفت: در تلاش هستیم تا فرایند ثبت شرکت‌ها برای تجار ایرانی در هند عملی شود.

وی با بیان این که کشور ترکیه از نظر اقتصادی ازهند ضعیف‌تر است اما سطح روابط تجاری آن باایران به بیش از 20 میلیون دلار می‌رسد افزود: علت این روابط تجاری گسترده مهیا بودن زمینه‌های تجارت برای ایران در ترکیه و راحتی فرایند ثبت شرکت در این کشور آسان است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که پارلمان ایران تمهیدات لازم را برای تجار فراهم خواهد کرد گفت: مصمم هستیم تا در مجلس شورای اسلامی مقررات گسترش روابط ایران با هند را تسهیل کنیم.

لاریجانی سپس با اشاره به روابط آموزشی ایران و هند تصریح کرد: برخی از مقامات سیاسی ایران در هند تحصیل کرده‌اند مثلا وزیر خارجه سابق ایران تحصیلکرده هند است.

وی با بیان این که دانشجویان ایرانی مقیم هند برخی مشکلات زودگذر دارند افزود: مشکلاتی مانند تاخیر در تمدید اقامت و یا تعیین مدارک لیسانس و فوق لیسانس آنها از نمونه این مشکلات است.

لاریجانی سپس به همکاری‌های اقتصادی هند باافغانستان اشاره کرد و گفت: این کشور معادن خوبی دارد و هند می‌تواند در این زمینه سرمایه‌گذاری مناسبی در افغانستان داشته باشد. ضمن این که اگر هند می‌خواهد با افغانستان رابطه تجاری برقرار کند بهترین راه ارتباط از طریق ایران و بندر چابهار است که مثلا کشتی‌های تجاری هند در بندر چابهار پهلو گرفته و از آنجا مستقیما با افغانستان ارتباط برقرار کند ضمن این که افغانستان کشوری است که منابع گازی خوبی دارد و می‌تواند گاز هند را تامین کند.

رئیس مجلس در پایان از شانکارا رایانان فرماندار ایالت ماهاراشتا را برای سفربه ایران دعوت کرد.

در ادامه این دیدار رایانان فرماندار ایالت نیز بااشارهبه این که بمبئی پایتخت تجاری هند است گفت: دو کشور ایران و هند همواره روابط عمیقی با یکدیگر داشته اند و الان نیز مایلیم آن را در زمینه‌های تجاری و فرهنگی باقدرت ادامه دهیم.

وی سپس به زمینه‌های همکاری‌های آموزشی دو کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر هشت هزار دانشجوی ایرانی در هند مشغول به تحصیل هستند.

فرماندار ایالت ماهاراشتا با بیان این که این ایالت بیش از 20 دانشگاه دارد افزود: دانشگاه بمبئی بزرگترین دانشگاه ایالت است و فرماندار ایالت همزمان رئیس دانشگاه بمبئی هم است.

وی بااشاره به باارزش بودن نگاه ایران به شرق ادامه داد: هم اکنون پارلمان هند در دهلی جلسه دارد و پارلمان ایالتی نیز از ماه مارس به بعد جلسه خواهد داشت.

رایانان تصریح کرد: من الان فرماندار این ایالت هستم و حاضرم درخصوص حل مشکلات دانشجویان ایرانی در این ایالت با همکاری سفارت ایران کمک کنم.

وی همچنین با اشاره به گسترش روابط تجاری هند با افغانستان، بر عبور ترانزیتی از ایران به افغانستان را برای گسترش روابط هند با افغانستان تاکید کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet