پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/07 13:51:00
سرویس سیاسی
لاریجانی:

ایران نزدیک‌ترین راه برای دسترسی هند به آسیای میانه است

رئیس مجلس با بیان این که روابط ایران و هند با سایر کشورها تفاوت مهم دارد گفت: در روابط ایران و هند ابتدا ملت‌ها هستند که با هم رابطه داشته و بعد دولت‌ها این رابطه را گسترش داده‌اند.
ایران نزدیک‌ترین راه برای دسترسی هند به آسیای میانه است رئیس مجلس با بیان این که روابط ایران و هند با سایر کشورها تفاوت مهم دارد گفت: در روابط ایران و هند ابتدا ملت‌ها هستند که با هم رابطه داشته و بعد دولت‌ها این رابطه را گسترش داده‌اند. https://cdn.icana.ir/d/019/30753.jpg ایران,نزدیک‌ترین,راه,برای,دسترسی,هند,به,آسیای,میانه,است Icana

 به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که برای حضور در ضیافت ناهار کاری به مرکز تجارت جهانی بمبئی رفته بود گفت: روابط ایران و هند با سایر کشورها تفاوت مهم دارد. در بسیاری از این گونه روابط در بین کشورها ابتدا روابط سیاسی براساس منافع دو کشور تعریف می‌شود و سپس ملت‌ها با هم ارتباط برقرار می‌کنند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اما در روابط ایران و هند ابتدا ملت‌ها هستند که با هم رابطه داشته و بعد دولت‌ها این رابطه را گسترش داده‌اند.

وی با بیان این که پارسیان ابتدا که به هند آمدند گروهی کوچک بودند و هویت خود را حفظ کرده‌اند آغازگر این رابطه بودند پس از آن نیز که اسلام وارد منطقه شد روابط ایران و هند در حد بالایی اوج گرفت.

وی ادامه داد: غزنویان وقتی در ایران سر کار بودند برای برقراری روابط دو کشور تلاش کردند. در آن دوره دانشمندان ایرانی زیادی به هند آمدند که نمونه آنها ابوریحان بیرونی بود. بعد از آن نیز در مقاطع زمانی مختلف شاهد روابط ایران با هند هستیم و تاجران، عالمان و شاعران بسیار زیادی بین دو کشور در رفت و آمد بودند که یکی از آنها دهنوی که شاعری شناخته شده در ایران است.

رئیس نهاد قانونگذاری سپس به شرایط امروز دو کشور اشاره و تصریح کرد: شرایط امروز متفاوت است و عقلانی است که از این بستر فرهنگی دو کشور استفاده کنند و روابط فرهنگی، سیاسی و اقتصادی قوی‌تری برقرار کنند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس کشور با بیان این که از منظر ایران دلایل متفاوتی نیز برای برقراری رابطه با هند وجود دارد گفت: دلیل اول نگاه استراتژی سیاسی ایران است که تمایل بیشتری به برقراری ارتباط با شرق دارد. دلیل دوم این است که هند کشوری دموکراتیک و مردم‌سالار است و ایران نیز پس از انقلاب علاقه‌مند است عمدتا با کشورهای دموکراتیک ارتباط پایدار برقرار کند.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس سپس به دلیل سوم در تمایل ایران بر تقویت روابط خود با هند اشاره و تصریح کرد: نکته سوم توجه هند به استقلال کشور است. در زمان گاندی به این موضوع توجه و تقویت شد و امام خمینی نیز تلاش کرد استقلال‌خواهی مردم ایران را پایدار کند.

لاریجانی در ادامه به نکته چهارم اشاره کرد و افزود: امروز هند از اقتصاد خوبی برخوردار بوده و پیشرفت‌های زیادی داشته است. ضمن این که کشور هند تولید ناخالص داخلی خود را تا 4700 میلیارد دلار افزایش داده که نشان از ظرفیت بازار اقتصادی این کشور دارد.

رئیس مجلس سپس به نرخ رشد هند اشاره کرد و گفت: نرخ رشد 9 درصد هند توانسته کمک زیادی به پیشرفت اقتصاد این کشور کند که از جمله آنها پیشرفت در تکنولوژی  است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به این نکات تصریح کرد: اینها دلایلی است که می‌تواند برای سرمایه‌گذاری ایران در هند جذاب باشد اما ویژگی‌های ایران برای افزایش همکاری‌های تجار هند با بازرگانان ایرانی نیز فراوان است.

لاریجانی سپس به جذابیت‌های سرمایه‌گذاری در ایران اشاره کرد و افزود: یک بخش از آن در مجموعه انرژی اعم از نفت، گاز و سایر صنایع وابسته مانند پتروشیمی است. از آنجایی که هند برای پیشرفت خود نیاز به انرژی دارد و از سویی ایران منابع غنی نفت و گاز در اختیار دارد به نفع دو کشور است که در این زمینه روابط نزدیکی داشته باشند.

لاریجانی ادامه داد: البته روابط ایران و هند در حوزه انرژی می‌تواند متنوع باشد مثلا هند می‌تواند گاز را به صورت فشرده و  LNGاز ایران بخرد و یا می‌تواند آن را از طریق خط لوله به کشورش انتقال دهد که از آن نیز می‌تواند هم از طریق خط سه پاکستان باشد که در حال حاضر در حال انجام است و یا می‌تواند مستقیما از طریق لوله‌گذاری در بستر دریا انجام یابد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در ادامه به مشکلات موجود در تعمیق روابط اشاره و تصریح کرد: برخی کشورها از گسترش روابط ایران و هند نگرانند. این کشورها می‌خواهند ظرفیت حیات هند را از طریق انرژی را در اختیار بگیرند. آنها مایل نیستند هند به کشور قدرتمندی در آسیا تبدیل شود و همین نگرانی را نسبت به چین نیز دارند.

وی با بیان این که برخی اخلالگران نمی‌خواهند ایران و هند با هم رابطه داشته باشند گفت: هم ما و هم شما باید این مساله را در نظر داشته باشیم. لاریجانی سپس به زمینه سرمایه‌گذاری دو کشور در حوزه ساخت پالایشگاه اشاره کرد و گفت: ایران تسهیلات لازم را برای افزایش این ظرفیت در نظر خواهد گرفت.

رئیس مجلس نهم به بخش دیگر ظرفیت اقتصادی ایران اشاره کرد و افزود: این ظرفیت حوزه ترانزیتی ایران است و کشور شما با این نرخ رشد نیازمند بازارهای جدیدی است.

لاریجانی ادامه داد: این بازارها می‌تواند در آسیای میانه، افغانستان و قفقاز باشد که ایران نزدیک‌ترین راه برای دسترسی هند به این کشورهاست.

وی به سایر حوزه‌های تکنولوژی در هند اشاره کرد و گفت: دو کشور ایران و هند در حوزه‌هایی مانند بیوتکنولوژی، آی تی و نانو فعالیت‌های خوبی انجام دهد که زمینه ارتباط برای دو کشور را فراهم می‌کند.

وی با بیان این که فعالیت‌های تجاری کشاورزی زمینه مناسبی برای برقراری ارتباط بیشتر است افزود: تجار دو کشور باید ارتباط بیشتری با یکدیگر برقرار کرده و زمینه‌های همکاری را بشناسند.

وی سپس به روابط ایران با دیگر کشورها اشاره کرد و افزود: برخی کشورها علی‌رغم تحریم‌ها امکانات زیادی را برای ایجاد ارتباط فراهم کرده‌اند مثلا ایران با چین حدود 45 میلیارد دلار روابط تجاری دارد و از همین قبیل است کشورهایی مانند ترکیه، روسیه و دیگر کشورهاست.

لاریجانی سپس به سقف روابط تجاری ایران وهند اشاره کرد و افزود: این مبلغ در زمان حاضر 16 میلیارد دلار است که قابلیت رشد بیشتر دارد. البته مشکلاتی از نظر تکنولوژیکی وجود دارد که ما برای رفع آنها تلاش می‌کنیم.

وی با بیان این که سفر هیات ایرانی به بمبئی برای نشان دادن علاقه ایران به گسترش روابط اقتصادی و تجاری با هند است افزود: ما سفر به بمبئی را به سفر به دهلی در اولویت قرار دادیم تا نشان دهیم روابط اقتصادی و روابط سیاسی با هند اولویت دارد.

پیش از سخنرانی لاریجانی آقایان ویجی کلانتری رئیس اتحادیه سراسری صنایع هند و استراو وارکر رئیس مرکز تجارت جهانی بمبئی توضیحاتی در زمینه توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی ایران و هند بیان کردند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet