حلول ماه ربیع الاول
1391/12/07 10:35:00
سرویس فرهنگی
یاداشت یک نماینده:

غربت گردشگری ایران و خطه اردبیل

کمال‌الدین پیرموذن نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی شهر اردبیل را به دلیل نقش و امکانات پیرامونی، آثار متعدد باستانی و پتانسیل‌های قابل ملاحظه خود در برنامه‌ریزی توریسم جایگاهی در سطح اول منطقه‌ای را احراز می‌کند که می‌باید به امکانات و خدمات توریستی مشخصی تجهیز شود.
غربت گردشگری ایران و خطه اردبیل کمال‌الدین پیرموذن نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی شهر اردبیل را به دلیل نقش و امکانات پیرامونی، آثار متعدد باستانی و پتانسیل‌های قابل ملاحظه خود در برنامه‌ریزی توریسم جایگاهی در سطح اول منطقه‌ای را احراز می‌کند که می‌باید به امکانات و خدمات توریستی مشخصی تجهیز شود. https://cdn.icana.ir/d/019/16762.jpg غربت,گردشگری,ایران,و,خطه,اردبیل Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، ایران از نظر برخورداری از میراث فرهنگی و جهانگردی جزو 10 کشور اول دنیا اما سهم‌مان از درآمد جهانگردی یک‌هزارم آن است. صنعت جهانگردی به مثابه یکی از وجوه توسعه اقتصادی- اجتماعی عمده کشورها پذیرفته شده است. امروزه تمام کشورهای جهان پذیرفته‌اند که سفر حق انسان و صنعت جهانگردی فرضیه‌ای است که همگان می‌توانند از این حق برخوردار باشند.

ویژگی‌های منحصربه‌فرد تاریخی، فرهنگی و اجتماعی و... کشورها پشتوانه ارزشمندی برای ورود به بازار رقابت صنعت جهانگردی که در نظر صاحب‌نظران به صادرات پنهان و صنعت مهم شهرت یافته است، می‌باشد.

با توجه به منابع توریستی کشور علت عدم رشد صنعت در کشور عمدتاً در اتخاذ اهداف و سیاست‌های نادرست و تنگناهای اجتماعی، اقتصادی و عدم توسعه ساخت اقتصادی و زیربنایی نهفته است. مسئله اصلی در شرایط کنونی فقدان سیاست‌های روشن و برنامه‌های مشخص برای آینده صنعت توریسم در کشور است.

مشکلات اقتصادی دولت و نوسانات نرخ ارز به این معضل دامن زده و دولت را در عمل به اتخاذ سیاست‌های روزمره واداشته است. از نوعی دیگر در صحنه تبلیغات نه تنها تلاش در خور توجهی درخصوص تبلیغات به‌عمل نیامده است، بلکه اقدامی جدی نیز برای خنثی کردن تبلیغات منفی و بازدارنده رسانه‌های همگانی و پیشرفته غرب برداشته نشده است، لذا ضروری است که در مرحله اول هدف‌هایی کلی و سیاست‌های مشخص و اصولی در برخورد با این صنعت روشن گردد. سیاست‌های باید به گونه‌ای وضع شود که تا سر حد امکان بدون آنکه به ارزش‌های مهم کشور لطمه‌ای وارد شود، نه تنها مشتریان متعهد سابق را مجدداً جلب کند، بلکه در کنار آن مشتریان زیاد جدیدی را جایگزین سازد.

در فایده‌مندی توریسم داخلی هم از جنبه اقتصادی و هم از جنبه اجتماعی اتفاق‌نظر وجود دارد. به لحاظ اقتصادی اساسی‌ترین کارکرد توریسم داخلی توزیع مجدد درآمدها، تسریع گردش پول و ایجاد اشتغال مجدد است. از جنبه اجتماعی نیز توریسم باعث می‌شود که شناخت یک کشور از چگونگی باورها، فرهنگ و سنن ساکنان نواحی مختلف کشور افزایش یافته و با آثار فرهنگی و ملی گذشته خود و دیدنی‌های دنیای طبیعی کشور خود آشنا شوند.

اردبیل آیینه تمام‌نمای تاریخ و طبیعیت ایران دینی است، تنوع و تجمع آثار تاریخی، تنوع نقاط دیدنی و وجود تفرجگاه‌ها و تفریح‌گاه‌های زیبای طبیعی، وجود آب‌های معدنی سرد و گرم کثیر و پرمنفعت، وجود تپه‌های تاریخی قابل معرفی، تنوع اقلیمی و امکان بهره‌برداری از ویژگی‌های طبیعی اردبیل و همچنین علاقمندی مردم اردبیل به سنن، عزاداری و ارزش‌های تاریخی- مذهبی، تنوع صنایع دستی، فراوانی سوغات مفید و تنوع و ارزانی غذاهای سنتی و محلی از نقاط قوت و زمینه‌های لازم و مساعد جهت گسترش صنعت گردشگری منطقه است.

بارورسازی مجموعه جاذبه‌های طبیعی، تاریخی، مذهبی و فرهنگی اردبیل بیش از هر چیز به تصمیم مسئولان کشوری و مدیران مربوط می‌شود که می‌بایست در راستای سیاست‌های توسعه ملی و منطقه‌ای خود قرار داده باشد.

گرایش‌های قومی و فرهنگی بین استان اردبیل و کشور جمهوری آذربایجان و همجواری آنان می‌تواند یک جریان توریستی را بین جمهوری آذربایجان و استان اردبیل غنی و تسریع نماید، در حالی که این امکان قابل توجه نیز در شرایط بلاتکلیفی عمدتاً سازمان نیافته و غیرمشخص (از نظر برنامه‌ریزی توریسم) قرار دارد.

شهر اردبیل به دلیل نقش و امکانات پیرامونی، آثار متعدد باستانی و پتانسیل‌های قابل ملاحظه خود در برنامه‌ریزی توریسم جایگاهی در سطح اول منطقه‌ای را احراز می‌کند که می‌باید به امکانات و خدمات توریستی مشخصی تجهیز شود.

رسالت مسئولان استان در بهره‌برداری موثرتر از فرصت‌های مناسب جهت توسعه صنعت گردشگری، بهره‌برداری مطلوب عموم پتانسیل‌های بالقوه زمینه‌های گردشگری استان، مدیریت مناسب در جهت هدایت سرمایه‌گذاری‌ها برای تبدیل جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بالقوه به جاذبه‌های بالفعل جذاب گردشگری در استان و گسترش جدی صنعت گردشگری بر هیچکس پوشیده نیست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet