حلول ماه ربیع الاول
1391/12/07 17:14:25
سرویس دیگر رسانه‌ها_
آقامحمدی:

مساله مذاکرات ایران و آژانس را سیاسی کرده‌اند

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس با بیان اینکه مساله مذاکرات، سیاسی و زورمدارانه شده است، اظهار کرد: آژانس عبور یک پشه از نیروگاه‌های هسته‌یی ایران را هم زیر نظر دارد؛بنابراین ادعای غیرقانونی بودن فعالیت‌های هسته‌یی ایران حرفی باطل است.
مساله مذاکرات ایران و آژانس را سیاسی کرده‌اند عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس با بیان اینکه مساله مذاکرات، سیاسی و زورمدارانه شده است، اظهار کرد: آژانس عبور یک پشه از نیروگاه‌های هسته‌یی ایران را هم زیر نظر دارد؛بنابراین ادعای غیرقانونی بودن فعالیت‌های هسته‌یی ایران حرفی باطل است. https://cdn.icana.ir/d/019/27138.jpg مساله,مذاکرات,ایران,و,آژانس,را,سیاسی,کرده‌اند Icana

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛ابراهیم آقامحمدی با اشاره به مذاکره ایران و 1+5 در هشت اسفند ماه با بیان اینکه غرب مساله مذاکرات را سیاسی کرده است،به ایسنا گفت:آژانس قاعده، چارچوب‌ها و خط مشی‌هایی دارد و کسانی که فعالیت هسته‌یی داشته و عضو ان‌.پی‌.تی هستند از حقوقی برخوردار می‌شوند که همه باید این حقوق را به رسمیت بشناسند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: اگر ادعایی مبنی بر عدم رعایت چارچوب‌ها وجود دارد باید با نظر کارشناسی و علمی مطرح شود اما آمریکا و کشورهای اروپایی این قاعده را بر هم زده‌اند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بازرسان آژانس تاکنون هر وقت خواسته‌اند از فعالیت‌های هسته‌یی ایران دیدن کرده‌اند، تصریح کرد: آنها در جریان روند فعالیت‌های هسته‌یی ایران قرار دارند اما حتی یک سند مبنی بر اینکه ایران انحرافی در کار هسته‌یی خود داشته، پیدا نکرده‌اند که گفت‌وگوها نیز باید بر همین مبنا ادامه پیدا کند اما آنها این فرهنگ را بر هم زده و بیان کارشناسی را از میان برده‌اند و تمامی مسائل را سیاسی کرده‌اند.

 مذاکرات به فرهنگی زورمدارانه تبدیل شده استنماینده مردم خرم‌آباد در مجلس خاطرنشان کرد: از ایران می‌خواهند از حقوق خود صرف‌نظر کند این درحالی است که غنی سازی 20 درصد حق کشورهای عضو ان‌.پی‌.تی است و باید بدانند ایران هیچگاه از حق خود عقب‌نشینی نخواهد کرد و زمانی که حق ایران در فعالیت‌های هسته‌یی طبق قانون به رسمیت شناخته شود در آن شرایط می‌توان درباره تهیه اورانیوم به بحث نشست و روش مقرون به صرفه را انتخاب کرد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه اگر هدف 1+5 به نتیجه رسیدن مذاکرات است باید تمامی قوانین ان‌.پی‌.تی را رعایت کنند، گفت: ایران کنوانسیون الحاقی را امضا نکرده اما اجرای آن از ما خواسته می‌شود که این موضوع قطعا امری غیرقانونی است و ایران هیچگاه اجازه بازدید از مراکز نظامی خود را نخواهد داد چرا که رسما خلاف قوانین بین‌المللی است.

آقامحمدی با بیان اینکه در حال حاضر مذاکرات تبدیل به یک فرهنگ زورمدارانه سیاسی شده است، تصریح کرد: اگر مذاکرات با همین روند ادامه پیدا کند قطعا ادامه کار درجا زدن خواهد بود اما اگر حقوق ایران به رسمیت شناخته شود می‌توان درباره تهیه اورانیوم غنی شده به توافق رسید.

وی افزود: مذاکرات باید بر مدار دانش‌محور انجام شود و نه سیاست‌محور؛ در حال حاضر مواضع‌ مطرح شده از سوی آژانس و 1+5 ملایم‌تر شده اما معلوم نیست پای میز مذاکره چه روندی ادامه پیدا می‌کند.

آژانس، عبور یک پشه از نیروگاه‌های هسته‌ای ایران را هم زیر نظر دارد

نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس همچنین بیان کرد: ایران با وجود تمامی تحریم‌ها خود را برای دفاع از حقش آماده کرده است.

آقامحمدی یادآورشد:آژانس عبور یک پشه از نیروگاه‌های هسته‌یی را نیز زیر نظر دارد، بنابراین ادعای غیرقانونی دانستن حق فعالیت هسته‌یی ایران حرفی باطل است و آنها باید شیوه مذاکره خود را تغییر داده و قانون را ملاک روند مذاکرات خود قرار دهند.

بشاراسد، پایگاه مردمی دارد

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه این گفت‌وگو در تحلیل خود از وضعیت فعلی سوریه، اظهار کرد: سوریه از حدود دو سال پیش درگیر معارضاتی شده و قصد این بود که سرنوشت این کشور به بحث بیداری اسلامی و بهار عربی در منطقه گره بخورد اما واقعیت این است که ماهیت آقای اسد و دولت وی با سایر حکام دولت‌های عربی متفاوت است.

وی ادامه داد:واقعیت این است که مردم سوریه مردمی راضی از حکومت خود بودند و حکومت نیز با تمامی سختی‌ها، رسیدگی‌های لازم را به جامعه می‌کرد و میان توده‌های مردم محبوبیت داشت.

آقامحمدی با اشاره به وجود برخی نارضایتی‌ها پیش از آغاز ناآرامی‌ها در سوریه و اعزام مزدورانی از افغانستان، پاکستان، چین و کشورهای مختلف برای ایجاد معارضه‌ای جعلی در این کشور در مرحله بعد گفت: از سوی دیگر سوریه در منطقه محور مقاومت بود و برخی کشورهی عربی و همسایگان سوریه همانند قطر، عربستان و ترکیه که همواره به سازش با اسرائیل متهم بوده و هستند سوریه را مانعی در برابر خود می‌دیدند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه بیان کرد: از طرفی بهترین موقعیت برای اسرائیل از سوی اعراب و سوری‌ها فراهم شد تا قدرت سوریه را از بین برده و آن را از معادلات خاورمیانه خارج کنند تا جاده سازش بی‌مانع و بی‌دردسر شود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: با تمامی این اوصاف باید این موضوع را مورد توجه قرار داد که وقتی بحث از انتخابات مطرح می‌شود به این معناست که اسد پایگاه مردمی دارد و برگزاری انتخابات شوراها و مجلس در سوریه نشان داد که حزب آقای بشار اسد پیروز شده است.

آقامحمدی در ادامه تاکید کرد: باید پرسید اگر آقای اسد پایگاه مردمی ندارد چرا می‌خواهند او استعفا داده و در انتخابات بعدی شرکت نکند؟

مشکلات سوریه با راه حل پیشنهادی ایران حل می شود

وی اهداف دخالت‌کنندگان در سوریه را متضاد دانست و بیان کرد: عربستان به دنبال سلفی‌گری، مصر که موضع خود را تغییر داد به دنبال اخوانی‌گری و ترکیه در پی دموکراسی‌بازی و حمایت از مسلمانان بوده است و گروه‌هایی نیز به دنبال اهداف مارکسیستی بودند که همه اینها جمعی متضاد را تشکیل داده و با زور بخشی از شهرهای سوریه را گرفتند اما ما شاهد استقبال مردمی از این حرکت‌ها نیستیم.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه گفت: در این بین کشورهای همچون ترکیه، عربستان و قطر برای حفظ منافع خود از میدان جدا شدند و در حال حاضر راهی جز مذاکره برای معارضین باقی نمانده است و با تشتتی که در بین این کشورها و مخالفین سوریه مواجه هستیم معلوم است که آنها پس از دو سال خسته شده‌اند و به قطع یقین ورق به نفع دولت آقای اسد برگشته و معادلات به وجود آمده به سمت و سوی دولت فعلی دولت سوریه پیش می‌رود.

آقامحمدی در پایان یادآور شد: البته باید گفت حقوق همه مردم سوری باید رعایت شود و راه‌حل سوری که ایران مطرح کرده بهترین راه‌حل مشکلات این کشور است که با برگزاری انتخاباتی آزاد همگی از قانون پیروی کرده و اجازه ندهند کشوری در قلب خاورمیانه که محور مقاومت است به سرنوشتی دچار شود که اسرائیل خواسته و می‌خواهد و معارضین جعلی نیز باید به خانه و وطن خود بازگردند./

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet