هدر موبایل
1391/12/08 12:36:16
سرویس اقتصادی
واکنش بهارستان نشینان به اظهارت رییس جمهور در خصوص افزیش یارانه نقدی؛

افزایش یارانه‌ها؛ آبستن اهداف سیاسی

محمود احمدی نژاد شنبه شب گذشته در گفت و گوی زنده تلویزیونی در حالی از قطعیت افزایش مبلغ یارانه نقدی خبر داد که نمایندگان مجلس افزایش یارانه نقدی را منوط به تصویب این مقوله در بودجه سال ۹۲ دانسته و از اساس این افزایش را خطری برای تقویت سیل تورم موجود در جامعه اعلام می کنند.
افزایش یارانه‌ها؛ آبستن اهداف سیاسی محمود احمدی نژاد شنبه شب گذشته در گفت و گوی زنده تلویزیونی در حالی از قطعیت افزایش مبلغ یارانه نقدی خبر داد که نمایندگان مجلس افزایش یارانه نقدی را منوط به تصویب این مقوله در بودجه سال 92 دانسته و از اساس این افزایش را خطری برای تقویت سیل تورم موجود در جامعه اعلام می کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/16421.jpg افزایش,یارانه‌ها؛,آبستن,اهداف,سیاسی Icana

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، محمود احمدی نژاد ، رییس دولت نهم و دهم شنبه شب گذشته در گفت و گوی زنده تلویزیونی از قطعیت افزایش یارانه نقدی خبر داد. این در حالی است که نمایندگان مجلس به خصوص اعضای کمیسیون های اقتصادی مجلس تاکید دارند که برای هر گونه تغییر در نحوه اجرای قانون هدفمندی اعم از تغییر مبلغ یارانه نقدی و یا آغاز فاز دوم به معنی افزایش قیمت حامل های انرژی باید در بودجه سنواتی سال 92 قید شده و به مجلس ارائه شود. در صورتی که مجلس این موارد را در بودجه سال آتی تصویب کند، دولت مجاز به اجرایی کردن این موارد خواهد بود.

گذشته از این مطلب اکثریت  نمایندگان مجلس با افزایش مبلغ یارانه نقدی در شرایط فعلی با توجه به شاخص نگران کننده تورم، مخالف هستند و تاکید دارند که افزایش مبلغ یارانه نقدی، نقدینگی موجود در بازار را افزایش داده و منجر به افزایش تورم می شود. علاوه بر این اعضای کمیسیون های اقتصادی مجلس مطرح می کنند که با این کار تورم تقاضایی نیز افزایش پیدا می کند چرا که قدرت خرید مردم تا اندازه ای در حالی افزایش می یابد که بازار توان تامین نیاز را ندارد در نتیجه تورم تقاضایی نیز ایجاد می شود.

نمایندگان مجلس در این خصوص تصریح دارند که رییس دولت باید پیش از اعلام یک طرح یا برنامه در رسانه ملی که هنوز به دلیل عدم تصویب در مجلس وجاهت قانونی ندارد، این طرح را با مجلس مطرح نماید و در صورتی که مجلس این اقدام را تصویب کرد، بعد به رسانه ای کردن موضوع بپردازد.

از طرف دیگر انتقادات دیگری به ماهیت اظهارات رییس جمهور از آن جهت وارد است که در اجرای فاز اول هدفمندی یارانه ها، سهم 30 درصدی تولید پرداخت نشده است و نمایندگان ملت معتقد هستند اگر دولت درآمدی از اجرای هدفمندی در اختیار دارد باید سهم تولید را از آن پرداخت کند و از اصرار بر افزایش یارانه نقدی دست بردارد. از جهت دیگر دولت در زمان طرح این پرسش که چرا سهم تولید را پرداخت نمی کنید، مدعی شد که درآمد کافی از اجرای قانون هدفمندی در اختیار ندارند. با این پیش زمینه تصمیم رییس جمهور مبنی بر افزایش یارانه نقدی باید از اعتباری جز درآمدهای حاصل از افزایش قیمت حامل های انرژی تامین شود که این اقدام بدون ذره ای تردید خلاف قانون است.

آنچه در این میان انتقاد جدی نمایندگان مجلس را برانگیخته است، سناریوی فریب افکار عمومی توسط دولت بدین نحو است که رییس جمهور در برنامه های تلویزیونی از تصمیم دولت برای افزایش یارانه نقدی خبر می دهد و گاه و بیگاه نیز مطرح می کند که دولت در پی افزایش یارانه نقدی است و مجلس مانع از کمک دولت به مردم می شود. حال آن که مجلس با یک نگاه کارشناسی به دلیل نگرانی از عواقب این حجم نقدینگی با افزایش مبلغ یارانه نقدی مخالفت می کند.نمایندگان مجلس این نگرانی را دارند که دولت از این ابزاربرای تبلیغات انتخاباتی خود استفاده می کند تا در افکار عمومی کاندیدای مورد نظر خود را تثیبت و تبلیغ کند.در این بین قانون به عنوان فصل الخطاب در اجرای قوانین تاکید دارد که افزایش یا کاهش حجم و مبلغ دریافتی های مردم بدون موافقت مجلس غیر قانونی است.

جدول زیر گفت و گوی های جمعی از نمایندگان مجلس با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت است که نظرات و نگرانی های خود را از افزایش مبلغ یارانه نقدی در شرایط فعلی بیان می کنند:

 

 اسامی نمایندگان

 

نظر نماینده در خصوص افزایش مبلغ یارانه نقدی

علی محمد احمدی

 

افزایش یارانه نقدی در شرایط امروز کشور نه تنها کمکی به قدرت خرید مردم و بهبود معیشتی  آنها نمی کند بلکه به طور عکس فقر را بیش از پیش در جامعه ریشه دار می سازد. گذشته از این مسئله هر گونه تغییر در مبلغ یارانه نقدی باید در بودجه سالانه به اطلاع مجلس برسد و منبع ان نیز برای مجلس معرفی شود.

غلامرضا اسداللهی

افزایش یارانه نقدی با توجه به نقدینگی امروز در بازار کار درستی نیست و در این خصوص بهتر است در بودجه صحبت شود.

 

غلامرضا تاجگردون

 

سهم تولید از اجرای فاز اول هدفمندی هنوز پرداخت نشده است و دولت اگر درآمدی از اجرای قانون هدفمندی در اختیار دارد که برای افزایش یارانه نقدی بر روی آن برنامه ریزی می کند، بهتر است با این اعتبار سهم تولید را پرداخت نماید.

موسی الرضا ثروتی

 

بدون هماهنگی با مجلس در بودجه سال 92  در خصوص شروع فاز دوم هدفمندی نمی توان هیچ اقدامی کرد.افزایش مبلغ یارانه نقدی مستلزم افزایش قیمت حامل های انرژی است و مجلس در شرایط فعلی اقتصادی کشور اجازه افزایش قیمت حامل های انرژی را نمی دهد.

غلامعلی‌جعفرزاده ایمن آبادی

دولت تنها می تواند در چهارچوب قانونی که مجلس تعیین کرده است ، حرکت کند و در شرایط فعلی دولت اجازه افزایش مبلغ یارانه نقدی را ندارد.

اسماعیل جلیلی

 

برای افزایش مبلغ یارانه نقدی دولت باید اعتبار این تصمیم را در بودجه 92 به مجلس معرفی کند که با توجه به تورم موجود بعید به نظر می رسد که با افزایش مبلغ یارانه نقدی موافقت شود.

شهباز حسن پور بیگلری

 

بدون تصویب مجلس دولت اجازه افزایش یارانه نقدی را ندارد و مجلس نیز با توجه به تورم موجود اجازه چنین اقدامی را حتی برای ابتدای سال آتی نیز نمی دهد.

محمد قسیم عثمانی

دولت با اهداف انتخاباتی مرتب از افزایش یارانه نقدی صحبت می کند و این نگرانی وجود دارد که اقتصاد کشور بیش از پیش زیر سایه تصمیمات انتخاباتی و تبلیغاتی دولت برود. افزایش یارانه نقدی معیشت مردم را بیش از پیش به ورطه فقر می کشاند.

جعفر قادری

 

برای افزایش یارانه نقدی بحث هدفمندی باید در بودجه سال 92 به اطلاع مجلس برسد و بعد از اینکه این اقدام تصویب شد دولت اجازه این کار را دارد و بهتر است دولت به جای تاکید و اصرار بر افزایش یارانه نقدی سریع تر بودجه را به مجلس می فرستاد

هادی قوامی

افزایش یارانه نقدی باید با هماهنگی مجلس باشد و از نگاه من در شرایط فعلی کلیت مجلس با توجه به شرایط اقتصادی با این اقدام موافقت نمی کند.

 

غلامرضا کاتب

تصمیم در خصوص افزایش مبلغ یارانه نقدی بدون تصویب مجلس ممکن نیست و در این خصوص باید بحث ها و صحبت ها در بودجه سنواتی صورت گیرد.

 

 عزت الله یوسفیان ملا

تا پایان سال جاری دولت اجازه افزایش مبلغ یارانه نقدی را ندارد و برای سال اتی نیز با توجه به آنچه در اقتصاد و تورم شاهدان هستیم، بعید به نظر می رسد مجلس اجازه چنین اقدامی را به دولت تاپایان عمر کاری آن بدهد.

 

محمدرضا پور ابراهیمی

افزایش یارانه نقدی از نگاه اقتصادی در شرایط امروز کشور تنها قدرت خرید را کاهش و تورم را افزایش می دهد.این اقدام به صلاح نیست و اهداف کلی اجرای قانون هدفمندی را زیر سوال می برد.

 

محمد حسن نژاد

تورم تقاضایی و تورم ناشی از نقدینگی در حال حاضر نیز در جامعه بیداد می کند و افزایش یارانه نقدی در شرایط امروز و تا زمانی که شاخص تورم کنترل نشود اقدامی نسنجیده است.

 

ارسلان فتحی پور

افزایش یارانه نقدی موجب افزایش تورم می شود و مجلس اجازه این کار را نمی دهد.

 

سید ناصر موسوی لارگانی

معیشت مردم بازیچه اهداف سیاسی دولت شده است و دولت باید بداند که با صحبت کردن مرتب‌در خصوص افزایش یارانه نقدی و یا حتی با انجام این کار نمی تواند کاندیدای موردنظر خود را در انتخابات پیروز کند

 

محمد علی پور

افزایش یارانه نقدی باید در بحث اجرای هدفمندی در بودجه 92 به مجلس ارائه شود و مجلس در خصوص آن تصمیم گیری کند. در هر صورت با توجه به تورم فعلی کشور این اقدام به صلاح نیست.

 

امیدکریمیان

افزایش یارانه نقدی در شرایط فعلی کشور نه تنها باعث بهبود وضعیت معیشتی مردم نمی شود بلکه منجر به کاهش قدرت خرید مردم و بیش تر شدن تورم نیز می شود.

 

ابراهیم نکو

مجلس بارها به دولت تذکر داده است که به جای این که به طور مرتب در خصوص افزایش یارانه نقدی اصرار کند، به صلاح است که سهم تولید را پرداخت کند. این دست از اظهارات دولت و اصرار بر یک اقدام بی منطق از نگاه اقتصادی منجر به بروز برخی نگرانی ها در خصوص حاشیه سازی های انتخاباتی دولت می شود.

 

کمال الدین پیرموذن

دولت تنها باید در ریلی که مجلس می گذارد حرکت کند و مجلس در شرایط حاضر اجازه افزایش یارانه نقدی را نمی دهد.

 

موید حسینی صدر

افزایش یارانه نقدی تورم را چند برابر می کند و دولت نباید در جهتی گام بردارد که معیشت مردم بیش از این زیر فشار اقتصادی قرار گیرد. مجلس نیز با این اقدام موافقت نمی کند و دولت نیز اگر بدون هماهنگی مجلس یارانه نقدی را افزایش دهد، اقدامی غیر قانونی انجام داده است.

 

حمیدرضا فولادگر

دولتمردان عزیز اگر اعتباری دارند باید به جای اصراربر توزیع آن بین مردم، بوسیله آن سهم تولید را بپردازند چرا که در غیر این صورت از اساس تنها دستاورد اجرای قانون تورم خواهد بود چرا که با این روش‌اجرای قانون تولید از بین می رود و تنها نقدینگی موجود در بازار افزایش می یابد.

 

نادر قاضی پور

آقای رییس جمهور به مجلس اطلاع دهند که زمانی که مدعی می شوند اعتباری برای پرداخت سهم تولید ندارند یعنی در حقیقت درامد مناسبی از اجرای قانون هدفمندی ندارد تا سهم تولید را بپردازد، با کدام اعتبار به دنبال افزایش یارانه نقدی است؟

 

حسین گروسی

سهم تولید از اجرای قانون هدفمندی پرداخت نشده است و این مسئله به صورت یک نگرانی عمیق وجود دارد و بهتر است دولت به جای اصرار بر توزیع یارانه نقدی بیش تر با همان اعتبار سهم بخش تولیدی را بپردازد و از دست رفتن بخش های تولیدی زیر فشار اقتصادی بیش از این جلوگیری کند.

 

علی اکبر آقایی مغانجویی

توزیع یارانه نقدی تنها یک بخش از اجرای قانون هدفمندی است اما متاسفانه دولت تمام اعتبارات حاصل از اجرای این قانون و تمام هم و غم خود را بر این مسئله معطوف کرده است. توزیع یارانه نقدی بیشتر از مبلغ فعلی اقدام بسیار نادرستی است که مجلس با ان موافقت نمی کند.

 

مهرداد بائوج لاهوتی

با افزایش مبلغ یارانه نقدی تنها تورم بیشتر می شود و دولت اگر به حقیقت به دنبال بهبود وضعیت معیشتی مردم است باید از اصرار بر توزیع یارانه نقدی دست بردارد.

 

محمد دامادی

وضعیت معیشتی مردم در اثر همین تصمیمات نادرست اقتصادی ومدیریتی دولت زیر فشار اقتصادی شدید است و مجلس اجازه نمی دهد باز تیم اقتصادی دولت و رییس جمهور با یک اقدام نسنجیه دیگر تورم را بیش از پیش تشدید کنند.

 

محمدرضارضایی کوچی

اعتبارات اجرای قانون هدفمندی باید به تناسب قید شده در قانون توزیع شود اما متاسفانه شاهد هستیم که دولت سهم بخش های بهداشت و درمان و دیگر بخش های تولیدی را نمی دهد و مرتب به دنبال افزایش یارانه نقدی است.

 

حامد قادرمرزی

برای افزایش یارانه نقدی دولت باید قیمت حامل های انرژی را افزیش دهد که اجازه چنین اقدامی نیز در شرایط حاضر به دولت داده نشده است.

 

عوض حیدرپور شهرضایی

دولت مدعی است که اعتباری برای پرداخت سهم تولید ندارد . پس قاعدتا به دنبال توزیع یارانه نقدی از محلی به جز درآمدهای اجرای قانون هدفمندی است که برای مجلس نیز روشن نکرده این اعتبارات از کجا حاصل شده است. در هر صورت توزیع یارانه نقدی از محلی به جز درآمدهای اجرای قانون هدفمندی خلاف قانون و دارای قابلیت پیگیری حقوقی و قضایی است.

 

علی مطهری

رفتاری که دولت در خصوص یارانه نقدی در پیش گرفته از روحیه استبدادی دولت نشات می گیرد. از ابتدا نیز نباید به دولت اجازه داده می شد که ماهانه 45 هزار تومان یارانه نقدی بپردازد. افزایش یارانه نقدی در شرایط امروز کشور به صلاح نیست و موجب تورم بیش تر می شود.

علیرضا منادی سفیدان

 بدون تصویب مجلس دولت حق افزایش یارانه نقدی را ندارد و مجلس نیز برای هر گونه تصمیم به مصالح کشور وملت توجه می کند.

حسین سبحانی نیا

با توجه به شرایط اقتصادی امروز کشور ، دولت نباید یارانه نقدی را افزایش دهد چرا که تورمی افسارگسیخته تری را در جامعه ایجاد می کند. از طرف دیگر در خصوص تغییر در مبلغ یارانه نقدی  یا افزایش قیمت حامل های انرژی مجلس باید اجازه بدهد و دولت باید این موارد را در بودجه سالانه به اطلاع مجلس برساند.

علیرضا محجوب

افزایش یارانه نقدی موجب تورم بیش تر از حد موجود شده و قشرو طبقه ضعیف را بیش از پیش فقیر می کند. دولت باید به جا اصرار بر افزایش یارانه نقدیریال روش های مدیریت اقتصادی خود را اصلاح کند چرا که جامعه بیش از این توان گرانی را ندارد.

حسین مظفر

دولت برای افزایش قیمت حامل های انرژی و افزایش مبلغ یارانه نقدی باید از مجلس مجوز بگیرد و مجلس این اقدام را در سال جاری ممنوع کرده است.

عبدالرضا عزیزی

گرانی  تنها نتیجه افزایش مبلغ یارانه نقدی در شرایط فعلی است و مجلس اجازه نمی دهد که دولت با تصمیمات تبلیغاتی خود بیش از این تورم به جامعه تحمیل کند.

 مسعود پزشکیان

رییس جمهور و تیم اقتصادی اش به جای این که مرتب برای توزیع یارانه نقدی تاکید کنند بهتر است به فکر پرداخت سهم تولید باشند چرا که با این اقدامات تبلیغاتی تنها باعث شدت گرفتن تورم می شوند و به جای این که به مردم ماهیگیری یاد دهند ماهی های ضعیف به دست‌آنان می دهند.

منصور حقیقت پور

افزایش یارانه نقدی باید در بودجه به اطلاع مجلس برسد و بهتر است آقای رییس جمهور ابتدا از مجلس مجوز یک اقدام را بگیرد بعد در خصوص آن صحبت کند چرا که همین اظهارات بی اساس به خودی خود باعث تنش بیش تر به بازارمی شود.

جواد جهانگیرزاده

مجلس افزایش قیمت حامل های انرژی رادر سال جاری ممنوع کرده است و اگر دولت تصمیم دارد از محلی به جز درآمدهای ناشی از اجرای قانون هدفمندی یارانه بدهد، باید مطلع باشند که این اقدام خلاف قانون است و مجلس با آن برخورد می کند.

سید حسین نقوی حسینی

افزایش مبلغ یارانه نقدی باید با هماهنگی مجلس باشد و البته با توجه به شرایط اقتصادی امروز و نقدینگی موجود در بازار این اقدام به صلاح نیست و دور از ذهن است که مجلس با ان موافقت کند.

 گزارش از سیما پروانه گهر
پایان پیام
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet