پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/08 15:46:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در جمع نخبگان هندی:

غربی‌ها درباره فوردو بهانه‌جویی می‌کنند

رئیس مجلس با اشاره به اینکه طبق قوانین آژانس بین‌‌المللی از این آژانس تقاضای میله سوخت کردیم، اما آنها ندادند، تصریح کرد: ما غنی‌سازی ۲۰ درصد را انجام داده و میله سوخت رآکتور هسته‌ای تهران را ساختیم. اگر آژانس به ما میله سوخت می‌داد، نیاز به غنی‌سازی ۲۰ درصد نبود.
غربی‌ها درباره فوردو بهانه‌جویی می‌کنند رئیس مجلس با اشاره به اینکه طبق قوانین آژانس بین‌‌المللی از این آژانس تقاضای میله سوخت کردیم، اما آنها ندادند، تصریح کرد: ما غنی‌سازی 20 درصد را انجام داده و میله سوخت رآکتور هسته‌ای تهران را ساختیم. اگر آژانس به ما میله سوخت می‌داد، نیاز به غنی‌سازی 20 درصد نبود. https://cdn.icana.ir/d/019/35600.jpg غربی‌ها,درباره,فوردو,بهانه‌جویی,می‌کنند Icana

 به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی بعدازظهر امروز (سه‌شنبه 8 اسفند) از موسسه مطالعاتی شورای جهانی که هند قدیمی‌ترین موسسه علمی هند در زمینه سیاست خارجی این کشور است، دیدار و با نخبگان این مرکز گفت‌وگو کرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای ایران برقراری ارتباط صمیمانه با کشور دوست هند بسیار حائز اهمیت است، افزود: در این زمینه دلایل متعددی است که این نگاه را تثبیت می‌کند و من در این مجال به آن خواهم پرداخت.

وی با تاکید بر اینکه بخش نخست صحبت من مربوط به معرفی تصویری است که در صحنه بین‌الملل با آن مواجهیم، افزود:‌ بعد از جنگ جهانی ما از دو سه مرحله عبور کرده‌ایم، یک دوره، دوره جنگ سرد و بازی دو قطب بزرگ دنیا بود. این دوره مشکلات و چالش‌های خاص خود را داشت که به پایان رسید.

لاریجانی به دوره دوم اشاره و تصریح کرد: دوره دیگر که در دهه‌های اخیر با آن مواجه شدیم، مسئله تسلط یک قدرت بر جهان بود که این مسئه تاحدودی وهمی بود. البته این دوره کوتاه‌مدت بود اما عوارض سنگینی داشت، چون متکی به تئوری یکجانبه‌گرایی نظامی بود، برای دنیا هزینه‌بر بود، لذا جنگ‌های زیادی را در همین دوره کوتاه شاهد بودیم؛ مثل عراق، افغانستان، لبنان و فلسطین.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خیلی زود کمر این دوره شکسته شد، بیان کرد: پس آن وارد مرحله دیگری می‌شویم که نگاه به آن کمی متفاوت است. برخی نگاه هگلی به این دوره دارند و علاقه‌مندند پایان تاریخ را ببینند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این نظریه هم نتوانست دوام بیاورد و سیاستمداران غربی در صحنه جهانی علاقه‌مند بودند تا لباس جدیدی به این تئوری بپوشانند و دیگران را متقاعد کنند، گفت: نظریه دیگر که واقعی‌تر است این است که ما وارد دنیای چندقطبی شده‌ا یم که این دنیا هنوز شکل نگرفته و حالت ژله‌ای و سیال دارد. قدرت‌هایی در این دنیای جدید موفق‌ترند که بتوانند خود را در صحنه جهانی نشان داده و تثبیت کنند.

وی با بیان اینکه این کشورهایی که می‌خواهند دنیای چندقطبی جدید را بسازند، اگر می‌خواهند خود را به‌عنوان بازیگری جدی و قوی در صحنه دنیا تثبیت کنند، باید ویژگی‌هایی داشته باشند، گفت: نخستین ویژگی آن است که از خود استقلال داشته باشند، چون اگر به دیگران متکی باشند علی‌القاعده سیطره آنها را پذیرفته‌اند. این استقلال به‌خصوص در تصمیم‌گیری‌های مهم برای آینده دنیا خود را نشان می‌دهد.

نماینده مردم قم در مجلس نهم با بیان اینکه اگر چه ممکن است با بهم‌تنیدگی اقتصادی در دنیا مواجه باشیم، اما تا زمانی که این بهم‌تنیدگی به نفع یک قطب تعریف شود، آن قطب برنده است و دیگران شانسی ندارند، افزود: نکته در موفقیت در صحنه بین‌المللی دموکراسی است. جهت‌گیری دنیا به سمت دموکراتیزه‌تر شدن است که علت آن افزایش فناوری اطلاعات است.

لاریجانی سپس به جمله‌ای از برژینسکی اشاره و تصریح کرد: وی در عمر خود حداقل یک حرف خوب زده است و آن اینکه هیچ‌وقت تا به‌ حال با دنیایی مواجه نبوده‌ایم که تا بدین حد فعالیت سیاسی در مردمش وجود داشته باشد. به نظر من هم این حرف درستی است.

وی با بیان اینکه مضمون این صحبت را در تحولات یک دهه اخیر مشاهده کنیم، ادامه داد: این موضوع در شکست آمریکا در عراق، افغانستان، لبنان و فلسطین هم مشاهده می‌شود، همچنین در انقلاب‌های مصر و تونس نیز این بیداری دیده احساس می‌شود. بنابراین یکی از مختصات قطب‌های تاثیرگذار دنیا در آینده داشتن دموکراسی در این کشورها است.

رئیس نهاد قانونگذاری با بیان اینکه ممکن است برخی کشورها ثروتمند باشند، اما چون دموکراتیک نیستند، تاثیرگذار هم نیستند، به نکته بعدی اشاره کرد و افزود: نکته سوم در چندقطبی شدن دنیا در آینده توجه به منطقه‌گرایی است. تصور می‌شود که برخلاف گذشته که دنیا به سمت واحدگرایی می‌رفت، در دنیای جدید با منطقه‌گرایی مواجهیم که این مسیر هم معقول و هم با تجربه بشری منطبق است.

وی با بیان اینکه چون کشورهای منطقه از نظر فرهنگی به یکدیگر نزدیکند، ادامه داد: بنابراین افزایش توانمندی‌ها به ظرفیت‌های فرهنگی ملت‌ها بستگی دارد.

لاریجانی سپس برای روشن شدن این مطلب مثالی زد و گفت: آمریکا از زمان حمله به عراق 45 هزار سرباز به این کشور اعزام کرد که در زمان ورود به این کشور با تکبر اعلام کردند می‌خواهیم حکومت دموکراتیک ایجاد کنیم.

رئیس مجلس نهم شورای اسلامی ادامه داد: اما در نهایت آمریکایی‌ها با چند هزار کشته و کشتن یک میلیون عراقی با خفت و خواری از عراق خارج شدند. این کشور تخریب شد و ماند برای کشورها منطقه تا آن را آباد کنند. اگرچه مردم عراق دموکراسی ایجاد کردند اما دموکراسی‌ای که آمریکایی‌ها می‌خواستند،‌ نیست. اما کشورهای دیگر نمی‌توانند به راحتی در منطقه ورود و شرایط آن را تغییر دهند.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس با طرح این پرسش که چرا نقش ایران در عراق جدید واقعی است؟ افزود: از آنجایی که دو ملت ایران و عراق سابقه تاریخی طولانی دوستی با هم دارند و ما با اشغال عراق مخالف بودیم،‌ لذا ملت عراق صدای ما را شنید. این تنها یک نمونه است. نمونه دیگر افغانستان است، آمریکایی‌ها گفتند برای مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر به آنجا می‌رویم اما در هیچکدام موفق نشدند.

رئیس نهاد قانونگذاری با بیان اینکه منطقه‌گرایی برای کشورهای منطقه یک واقعیت است، تصریح کرد: غالباً کشورهای بزرگ وارد منطقه شده، ایجاد مشکل کرده و سپس خارج شده‌اند، بعد هم جنازه را روی دست مردم منطقه گذاشته‌اند. حوادث تاریخی هم آن را تایید می‌کند.

لاریجانی به نکته چهارم حرکت کشورهای منطقه به سمت منطقه‌گرایی اشاره و بیان کرد: نکته بعدی توانمندی اقتصادی است، به نظر من دوره جنگ‌طلبی به پایان خود نزدیک می‌شود. ممکن است برخی کشورها عملیات کوچک منطقه‌ای ایجاد کنند ولی قدرت نظامی دیگر وزن گذشته را ندارد و با فناوری‌های پیشرفته و قدرت اقتصادی جایگزین می‌شود.

وی افزود: کشورهایی موفقند که بتوانند برای خود دوستان خوبی در منطقه دست و پا کنند. قدرت‌های تک نمی‌توانند برای مدت زیادی فعال شوند، بنابراین یاران منطقه‌ای باید تکمیل‌کننده یکدیگر باشند.

نماینده مردم قم در مجلس نهم با بیان اینکه کشورهای مهم شرق می‌توانند به هم نزدیک شده و قطب منطقه‌ای ایجاد کنند، ادامه داد: می‌خواهیم اینجا وارد بخش دوم صحبت‌های خود شوم، به نظر من ایران و هند دو کشور تاریخی بهم‌پیوسته هستند که در 7 یا 8 قرن این دو کشور از یک بهم‌تنیدگی فرهنگی برخوردار بوده‌اند.

لاریجانی با اشاره به اینکه قبل از ورود انگلیسی‌ها به هند ایرانی‌ها و هندی‌ها بسیار به هم نزدیک بودند و مثلا دانشمندان زیادی از ایران به هند می‌آمدند و زبان فارسی در اینجا رایج بود، بخش زیادی از تجارت جهانی بین ایران و هند انجام می‌شد، افزود: پس از ورود انگلیسی‌ها شرایط دو کشور تغییر کرد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نهم با اشاره به جمله‌ای از جواهر لعل نهرو افزود: او می‌گوید هیچ دو کشوری را نمی‌یابیم که به اندازه ایران و هند بر هم تاثیرگذار باشند، بنابراین پایه‌های همگرایی میان دو کشور وجود دارد.

وی با بیان اینکه ایران و هند هر دو کشورهایی دموکراتیک هستند و می‌توانند نقش مکمل را برای هم بازی کنند، گفت: برخی نیازها را هندی‌ها و برخی دیگر را ایرانی‌ها دارند که می‌توانند به هم کمک کنند، حتی از نظر سیاسی، مثلا هند توسعه خوبی در رشته‌های های‌تک یافته و ایران نیز همین‌طور، یا اینکه هند به بازارهای جدید نیاز دارد و ایران می‌تواند مسیر دسترسی هند به این بازارها باشد.

به گفته رئیس مجلس شورای اسلامی اگر چه این دو کشور می‌توانند در آینده تاثیرگذار باشند، اما دشمنانی هم دارند که این دشمن‌ها کشورهایی هستند که به تک‌قطبی بودن دنیا علاقه‌مندند و نمی‌خواهند جهان چندقطبی را ببینند.

لاریجانی برخی از شگردهای این دست از کشورها را برشمرد و گفت: از جمله این شگردها سرگرم‌سازی کشورهای منطقه است تا از یکدیگر دور باشند، مثلا به اختلافات دامن می‌زنند یا اختلافات مذهبی ایجاد می‌کنند، بنابراین کشورهای منطقه نمی‌توانند به هم‌افزایی برسند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی به راه‌های دیگر ایجاد اختلاف در کشورهای منطقه از سوی کشورهای غربی اشاره و تصریح کرد: آنها بعضی مسائل کوچک را مسائلی عمده جلوه می‌دهند تا مثلا به ارزش ماجرا بیفزایند. مانند مسئله هسته‌ای ایران. در این زمینه نظر ایران بسیار روشن و شفاف است. ما می‌گوییم به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم، حتی رهبر ایران فتوا دادند که سلاح هسته‌ای حرام است اما آنها قبول نکردند و هر روز بهانه‌ای جدید درست می‌کنند. به نظر می‌رسد می‌خواهند با این موضوع بازی و آن را به عاملی برای اختلاف تبدیل کنند.

وی به شگردهای دیگر اشاره کرد و ادامه داد: این کشورها بخصوص کشورهای غربی با ایجاد ماجراهایی با عناوین زیبا اما باطن غلط می‌خواهند به اختلافات دامن بزنند که نمونه آن تحمیل بحران سوریه به منطقه است. در این قضیه عنوان مسئله این است که غربی‌ها مثلا به دنبال ایجاد دموکراسی هستند اما آیا واقعا امکان دارد در کشوری با استفاده از آر‌پی‌جی دموکراسی ایجاد کرد؟ آیا با قدرت نظامی می‌توان شرایط را در کشوری تغییر داد؟

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از ابتدا بیان کرده که در پروسه ایجاد دموکراسی در سوریه باید مردم این کشور دخالت کنند، گفت: ما با دخالت نظامی در سوریه مخالفیم. کشورهای دیگر نیز در این دو سال فهمیده‌اند که دخالت نظامی اثر ندارد.

لاریجانی راهکارهای دیگر غربی‌ها برای ممانعت از چندقطبی‌شدن را یادآور شد و گفت: نکته دیگر تقویت تروریست از سوی غربی‌ها است. در بخش‌های مختلف منطقه جریان‌های تروریستی را مشاهده می‌کنیم. پشت صحنه این فعالیت‌های تروریستی سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای بزرگ هستند و حتی در تاسیس این گروه‌های تروریستی هم نقش داشتند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هدف کشورهای بزرگ از این اقدامات جلوگیری از هم‌افزایی اقتصادی در منطقه است، افزود: علی‌القاعده لیبرال‌ها باید معتقد به اقتصاد آزاد باشند. شعار طوفان لیبرال، اقتصاد آزاد است، اما در شرایط فعلی به اقتصاد پلیسی در دنیا می‌رسیم. تنها به این دلیل که کشورهای منطقه قدرت‌شان هم‌افزا نشود.

پس از صحبت‌های دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، چند نفر از پژوهشگران موسسه شورای مطالعات جهانی هند به طرح سوالات خود پرداختند که محور این سوالات به شرح زیر است:

1- چالش هسته‌ای ایران و تاثیر تحریم‌ها بر این کشور

2- راه‌حل خروج سوریه از بحران فعلی و آینده بحرین

3- توصیه‌هایی برای ارتقای روابط ایران و هند در جهت تقویت منطقه‌گرایی

4- اهمیت هند برای ایران و انجام فعالیت‌هایی در جهت افزایش سطح مراودات اقتصادی از خرید نفت و گاز

پس از طرح این سوالات رئیس مجلس شورای اسلامی درصدد پاسخگویی برآمد و گفت: من الان برای اعلام مواضع اینجا نیستم، بحث من واقع‌بینانه است. اعلام مواضع برای جلسات رسمی است.

وی با بیان اینکه اگر معتقد به شرایط ژله‌ای و حرکت به سمت چندقطبی‌شدن هستیم، این نظریه دو حالت دارد؛ یکی آنکه نظاره‌گر باشیم و دیگر اینکه نقش داشته و تاثیرگذار باشیم.

رئیس نهاد قانونگذاری ادامه داد: برخی کشورها منتظر هستند ببینند چه واقعه‌ای در جهان رخ می‌دهد تا پس از آن موضع بگیرند. آنها نباید انتظار برنده شده را داشته باشند، بلکه باید برای تغییر شرایط زحمت کشید. باید جاهایی هزینه داد. همانطور که دیگران هم هزینه می‌کنند. این مسئله، به مزاج سیاسی کشورها بستگی دارد.

لاریجانی سپس به مسئله هسته‌ای ایران اشاره و تصریح کرد: اینکه گفته می‌شود مسئله هسته‌ای ایران داشت به سمت حل شدن پیش می‌رفت اما بحث فوردو آن را برهم زد، این حرفی رسانه‌ای است اما در جهان واقع، این مسئله متفاوت است.

وی با اشاره به سمت پیشین خود در دبیری شورای عالی امنیت ملی و ریاستش بر تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با گروه 1+5 افزود: من خودم مدت‌ها در این حوزه بوده‌ام و می‌دانم که اصل مسئله، این نیست.

نماینده مردم قم در مجلس به بهانه‌جویی غربی‌ها با مطرح کردن بحث فوردو اشاره و تصریح کرد: مگر ما در فوردو چه می‌کنیم؟ ما همان کاری را که در نطنز می‌کنیم در فوردو هم انجام می‌دهیم. هیچ خبری در فوردو نیست. در رآکتور هسته‌ای تهران که کار مطالعاتی می‌کردیم، میله سوختمان تمام شد. طبق قوانین آژانس بین‌‌المللی از این آژانس تقاضای میله سوخت کردیم، اما آنها ندادند، خوب چه کار باید می‌کردیم؟ خودمان آن را ساختیم. آنها باور نمی‌کردند بتوانیم چنین کاری بکنیم. آمریکایی‌ها می‌گفتند ساخت صفحه میله سوخت پیچیده است و ایران نمی‌تواند آن را بسازد در حالی که ما غنی‌سازی 20 درصد را انجام داده و میله سوخت رآکتور هسته‌ای تهران را ساختیم سپس غربی‌ها بهانه کردند و گفتند شما چرا 20 درصد غنی‌سازی کردید؟ خوب اگر آنها به ما میله سوخت می‌دادند، ما غنی‌سازی 20 درصد نمی‌کردیم.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه غربی‌ها حتی نمی‌خواهند چین و هند نیز در صحنه بین‌الملل شاخص شوند، خطاب به حاضران گفت: آیا واقعا فکر می‌کنید آمریکایی‌ها می‌گذارند شما با بازارهای جهانی انرژی ارتباط برقرار کنید؟ شما کشوری با بیش از یک میلیارد نفر جمعیت با نرخ رشد 8 درصد و تولید ناخالص داخلی 4700 میلیارد دلاری هستید. آیا به شما حمله نظامی می‌کنند؟ بعید می‌دانم، به دنبال راه‌حل‌های دیگر هستند، می‌خواهند گلوگاه‌های انرژی را در اختیار بگیرند.

وی سپس به موضوع سوریه اشاره و تصریح کرد: در سوریه باید دو مسئله را از یکدیگر متمایز کرد. یکی انجام اصلاحات اقتصادی و سیاسی است تا دموکراسی در آنجا پدیدار شود، ولی موضوع دیگر اعزام تروریست و بهم ریختن آنجا است.

لاریجانی با طرح این پرسش که آیا واقعا فکر می‌کنید آمریکایی‌ها می‌خواهند در سوریه ایجاد دموکراسی کنند؟ افزود: اگر واقعاً اینگونه است، پس کشورهای اطراف ما که با آمریکایی‌ها نیز رفیق هستند و دموکراسی ندارند، چرا به آنها حمله نظامی نمی‌شود؟ جالب اینکه در برخی از این کشورها حتی به زن‌ها اجازه رانندگی هم نمی‌دهند. بنابراین در مسئله سوریه بحث دیگری مطرح است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به حمایت آمریکا از حسنی مبارک و زین‌العابدین بن علی دیکتاتورهای سابق مصر و تونس ادامه داد: آمریکایی‌ها در مصر تا لحظه آخر از مبارک دفاع کردند، در تونس هم همین‌طور بود، بنابراین متوجه می‌شویم که آنها در سوریه به دنبال چیز دیگری هستند که روی آن پوشش دموکراسی می‌کشند.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با بیان اینکه در موضوع سوریه دو نظریه مطرح است، افرود: یک نظر می‌گوید باید با حالت نظامی شرایط سوریه را تغییر داد که مسلماً این نوع تفکر نتیجه‌بخش نیست. این تعداد کشته و آواره در سوریه معلول این استراتژی است. نگاه دیگر این است که میان طرف‌های درگیر گفت‌وگو ایجاد شود و دموکراسی را گام‌به‌گام در سوریه پیش برد که موضع جمهوری اسلامی ایران نیز همین است و برای انجام آن تلاش می‌کند و با دخالت نظامی در این کشور مخالف است.

وی سپس به مسئله بحرین و بحران این کشور اشاره و تصریح کرد: ما با دخالت نظامی در بحرین نیز مخالفیم و معتقدیم که نمی‌توان با دخالت نظامی در این کشور به آرامش رسید.

لاریجانی با بیان اینکه اطلاعاتی در اختیار ما است که نشان می‌دهد شرایط فعلی سوریه آبستن جریان جدیدی است، افزود: این شرایط، تولد جریان تروریستی بزرگتری در منطقه است.

وی سپس به حمله نظامی شوروی سابق به کشور افغانستان اشاره و تصریح کرد: وقتی شوروی، افغانستان را اشغال کرد کشورهایی همچون انگلیس و آمریکا جریانی تروریستی در این کشور ایجاد کردند تا به شوروی ضربه بزنند. شوروی از این کشور خارج شد اما تروریست‌ها ماندند که جریانی تروریستی برای کل منطقه به وجود آوردند. در سوریه هم همین‌طور است، یک جریان تروریستی بزرگ در حال خلق شدن است، ولی ما در تلاشیم تا در این کشور کار با آرامش دنبال شود.

رئیس نهاد قانونگذاری با بیان اینکه در بحرین نیز نمی‌شود با تانک شرایط را تغییر داد، گفت: ایران با حضور نظامی بعضی کشورها در بحرین مخالف و معتقد است که دموکراسی باید در این کشور بهبود یابد، اما نه با شرایط نظامی.

نماینده مردم قم در مجلس نهم به شرح وقایع بحرین پرداخت و گفت: در این کشور هر 30 هزار نفر شیعه یک کرسی در پارلمان دارند و هر 5 هزار نفر سنی یک کرسی؛ این چه منطق دموکراسی است؟ آنها نمی‌خواهند بپذیرند که تا زمانی که هر نفر یک رأی داشته باشد، مشکل‌شان ادامه دارد.

به گفته دکتر علی لاریجانی اعتقاد جمهوری اسلامی ایران بر این است که در سوریه نیز هر نفر باید یک حق رای داشته باشد.

وی مجدداً به مسئله بحرین اشاره کرد و ادامه داد: ایران در بحرین حضور نظامی ندارد، حضور فکری دارد.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت در مجلس با تاکید بر اینکه ایران و هند باید در بحث تحریم‌ها علیه ایران هوشیارانه عمل کنند، گفت: این مشکلات گذرا است و کشورهایی که حرف‌های کلفت می‌زنند، پشت صحنه حرف‌های دیگری می‌گویند.

لاریجانی با بیان اینکه آمریکایی‌های می‌خواهند با یک تیر دو نشان بزنند، افزود: آنها هم می‌خواهند به ایران لطمه بزنند و هم می‌خواهند گلوگاه انرژی کشورهای مستقل را در دست بگیرند.

وی با بیان اینکه در ایران نگاه مثبتی به هند وجود دارد، ادامه داد: ممکن است از بعضی مواضع یکدیگر خوشمان نیاید، اما در کل نگاه‌مان مثبت است. باید دید که آیا روابط بلندمدت برایمان مهم است یا تاکتیکی؟

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نهم با تاکید بر اینکه همه لوازم نگاه بلندمدت به رابطه دو کشور در ایران وجود دارد، یادآور شد: دو کشور باید گام‌های بلند در جهت ارتقای روابط خود بردارند و چشم‌اندازی مثبت نسبت به آن داشته باشند.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه ایران معتقد به اتخاذ استراتژی برد برد با کشورهای قدرتمند شرق است، افزود: گاهی افراد باید هزینه‌های کوتاه‌مدت برای دستیابی به اهداف بلندمدت کنند، مثلا ایران و هند می‌توانند در زمینه مبارزه با تروریسم در افغانستان با یکدیگر همکاری کنند یا همکاری مشترکی در ترانزیت تولیدات هند به آسیای میانه و قفقاز داشته باشند که این مسئله برای هر دو کشور نفع دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به توان ایران برای تامین انرژی مورد نظر هند خصوصاً نفت و گاز از طریق لوله‌گذاری در خشکی و دریا ادامه داد: آمریکایی‌ها با این مسئله مخالفند که البته چندان هم عجیب نیست. ما همچنین می‌توانیم در زمینه سرمایه‌گذاری مشترک در پتروشیمی، آموزش عالی و خدمات مهندسی با یکدیگر همکاری کنیم.

پیش از این دیدار رئیس موسسه مطالعاتی شورای جهانی هند به معرفی فعالیت‌های علمی این موسسه برای هیات پارلمانی کشورمان پرداخت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet