پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/09 09:33:42
سرویس صحن
نطق ابوترابی‌فرد در واکنش به تذکرات پی در پی نمایندگان؛

دولت امروز تکلیف قانونی خود را انجام نداد

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که رئیس جمهور باید همراه با ارائه لایحه بودجه گزارشی از عملکرد برنامه پنجم توسعه را به مجلس تقدیم می کرد، گفت:این تکلیف قانونی امروز انجام نشد.
دولت امروز تکلیف قانونی خود را انجام نداد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که رئیس جمهور باید همراه با ارائه لایحه بودجه گزارشی از عملکرد برنامه پنجم توسعه را به مجلس تقدیم می کرد، گفت:این تکلیف قانونی امروز انجام نشد. https://cdn.icana.ir/d/019/13988.jpg دولت,امروز,تکلیف,قانونی,خود,را,انجام,نداد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمدحسن ابوترابی فرد در نشست علنی امروز (چهارشنبه 9 اسفند) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکرات پیاپی نمایندگان درباره نحوه ارائه لایحه بودجه سالانه کشور از سوی دولت تصریح کرد: در ارتباط با لایحه بودجه یا لایحه چند دوازدهم مواد 186 و 188 آیین نامه داخلی مجلس به صورت شفاف و روشن این چارچوب را تبیین کرده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس افزود: درباره اصل لایحه بودجه ماده 186 آیین نامه اظهار می دارد که دولت موظف است لایحه بودجه سالانه کشور را حداکثر تا پایان 15 آذرماه هر سال به مجلس تصویب کند و نحوه رسیدگی به لایحه بودجه در آئین نامه آمده است.

وی تاکید کرد: بر این اساس آنچه در آیین نامه داخلی تعریف شده است این است که دولت موظف است لایحه بودجه سالانه را تا پایان 15 آذر ارائه کند که در اینجا از قانون فاصله گرفتیم چرا که 15 آذر مبدل به 10 اسفندماه شده و این تخلف آشکار از قانون است که البته دولت باید لایحه را تقدیم به مجلس می کرد.

ابوترابی فرد تصریح کرد: اما درباره لایحه چند دوازدهم در ماده 188 آیین نامه داخلی آمده است "چنانچه بودجه سالانه کشور تا تاریخ تعیین شده یعنی 15 آذرماه به مجلس تسلیم نشود دولت موظف است لایحه چند دوازدهم بودجه را به مجلس تقدیم کند بنابراین در ارائه لایحه چند دوازدهم دولت، باید آن را به انجام رساند که می تواند از سوی شخص رئیس جمهور یا معاونان وی انجام شود."

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی گفت: اما تذکری که در ارتباط با ماده 213 قانون برنامه پنجم توسعه اشاره شد لازم به ذکر است که در ماده 213 آمده است که به منظور حسن اجرای قانون برنامه و ارزیابی میزان پیشرفت کشور در چارچوب سیاست های کلی برنامه، دستگاه های اجرایی مکلف هستند تا پایان شهریورماه هر سال گزارشی از عملکرد هر یک از موارد ذیربط سال قبل را به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور ارائه کند.

ابوترابی فرد با بیان این که قانون برنامه پنجساله است و بودجه هم باید یک گام برای تحقق قانون برنامه باشد، گفت: برای این که ارزیابی روشنی از این که اهداف برنامه تحقق یافته یا خیر صورت گیرد باید دستگاه های اجرایی کشور گزارش سالانه تحقق اهداف برنامه را به این معاونت ارائه کند.

وی تصریح کرد: در قسمت دوم ماده 213 قانون برنامه پنجساله توسعه کشور نیز آمده است که معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری موظف است گزارش عملکرد مذکور را همراه با نظرات خود در بررسی مواد برنامه، شاخص ها و متغیرهای مربوط، به رئیس جمهور ارائه کند.

نماینده مردم در مجلس نهم افزود: این معاونت نیز باید گزارش دستگاه های اجرایی را دریافت کرده و نظر نهایی خود را به اطلاع رئیس جمهور برساند و رئیس جمهور نیز مکلف است گزارش مذکور را همزمان با ارائه لایحه بودجه سالیانه تا پانزدهم آذرماه به مجلس ارائه کند و خلاصه آن را در جلسه علنی به اطلاع نمایندگان برساند.

نایب رئیس مجلس گفت: این به این معنی است که دولت باید پانزدهم آذرماه لایحه بودجه را به مجلس ارائه می داد و رئیس جمهور نیز باید همراه با ارائه لایحه بودجه گزارشی از عملکرد برنامه پنجم توسعه را در طی یک سال به مجلس تقدیم می کرد که این تکلیف قانونی امروز انجام نشد و بر این اساس تذکر نمایندگان در این مورد وارد است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet