پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/09 10:03:01
سرویس اقتصادی
لایحه بودجه 92 بدون رییس جمهور آمد

خشت‌اول بودجه 92 خلاف برنامه پنجم گذاشته شد

بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه رییس جمهور باید در روز ارائه بودجه سنواتی همراه با لایحه بودجه،گزارشی از عملکرد یک ساله را در عمل به قانون برنامه پنجم ارائه دهد و امروز با وجود ۸۴ روزتاخیر درارائه لایحه بودجه ۹۲ این لایحه درحالی به مجلس تقدیم شد،که رییس جمهور برای ارائه گزارش به مجلس نیامد و نخستین گام بودجه ۹۲ خلاف برنامه برداشته شد.
خشت‌اول بودجه 92 خلاف برنامه پنجم گذاشته شد بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه رییس جمهور باید در روز ارائه بودجه سنواتی همراه با لایحه بودجه،گزارشی از عملکرد یک ساله را در عمل به قانون برنامه پنجم ارائه دهد و امروز با وجود 84 روزتاخیر درارائه لایحه بودجه 92 این لایحه درحالی به مجلس تقدیم شد،که رییس جمهور برای ارائه گزارش به مجلس نیامد و نخستین گام بودجه 92 خلاف برنامه برداشته شد. https://cdn.icana.ir/d/019/19090.jpg خشت‌اول,بودجه,92,خلاف,برنامه,پنجم,,گذاشته,شد Icana

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، لایحه بودجه سال 92 به عنوان آخرین لایحه ای که دولت دهم باید به مجلس ارائه می کرد، دقایقی پیش با 84 روز تاخیر به مجلس ارائه شد.

با توجه به این که بودجه سند اجرایی و اقتصادی کشور است در لزوم تطبیق این لایحه با اسناد بالادستی کشور از قبیل سیاست های کلی اصل 44، قانون هدفمندی یارانه هاو از همه مهم تر قانون برنامه پنجم توسعه  شکی نیست. این در حالی است که بودجه های سه ساله گذشته دولت دهم که با حضور رییس جمهور به مجلس ارائه می شد، دارای محتویاتی در خلاف جهت تحقق اهداف برنامه پنجم توسعه بود.امسال به عنوان سال آخر کاری دولت اما نخستین گام بودجه 92 خلاف قانون برنامه پنجم برداشته شد و رییس جمهور برای ارائه گزارش در صحن علنی حاضر نشده است. این مسئله انتقادات جدی نمایندگان شاخص مجلس از جمله محمد رضا تابش، الیاس نادران،احمد توکلی، محمد قسیم عثمانی و نادر قاضی پور دیگر نمایندگان مجلس را بر انگیخته است.

این انتقادات تا جایی در حال پیشروی است که احمد توکلی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات  پیشنهاد داد تا لایحه بودجه 92 امروز تنها اعلام وصول شود و جلسه ای فوری برای فردا در جهت حضور رییس جمهور و ارائه گزارش عملکرد یک ساله دولت در جهت تحقق اهداف قانون برنامه پنجم در نظر گرفته شود.

نائب‌رئیس اول مجلس با تاکید بر اینکه دولت می‌بایست بودجه سنواتی را تا 15 آذر ماه به مجلس ارائه می‌داد و با توجه به تاخیر صورت گرفته، تخلف آشکار از قانون انجام شده، گفت:می‌بایست امروز رئیس‌جمهور گزارش عملکرد برنامه پنجم را به مجلس ارائه می‌کرد.

علیرضا منادی سفیدان، عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت تاکید کرده بود که عدم حضور رییس جمهور در صحن علنی مجلس در روز ارائه لایحه بودجه خلاف قانون است و رییس جمهو راید برای ارائه گزارش عملکرد یک ساله در صحن علنی حاضر شود.

رییس جمهور برای قرائت گزارش گرانی و تورم نیامد

گذشته از الزام قانونی که در خصوص لزوم حضور رییس جمهور در جلسه علنی روز ارائه بودجه سنواتی در نظر گرفته شده است، با توجه به آنچه که در سال گذشته  در خصوص گرانی و تورم پیش آمده است، ارائه این گزارشاز اهمیت زیادی برخوردار بود.

نادر قاضی پور در جلسه علنی امروز در اخطار قانون اساسی و تذکر آیین نامه ای این رفتار دولت را توهین به خانه ملت تلقی کرد.

لایحه بودجه سال 92 امروز- چهارشنبه 9 اسفند- تقدیم مجلس شد اما با توجه به نقص قانونی که در خصوص ارائه این لایحه وجود دارد،تا این لحظه مجلس هنوز دریافت لایحه بودجه را اعلام وصول نکرده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet