هدر موبایل
1387/10/16 17:30:00
سرویس سیاسی
رئیس مجلس در دیدار اعضاء ستاد امر به معروف و نهی از منکر:

اگر فضای جامعه را از معروف پر کنیم جایی برای منکر نخواهد بود

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر ما فضای جامعه را از امر به معروف پر کنیم جایی برای منکر نخواهد بود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، دکتر "علی لاریجانی" بعد از ظهر امروز دوشنبه در دیدار با اعضاء ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر که در محل کمیسیون تلفیق برگزار شد گفت: امر به معروف و نهی از منکر جزء قوانین پیشرو اسلامی است و این قابلیت را دارد تا برای کشورهای اسلامی الگو گردد.

وی افزود: یکی از مشکلات جوامع امروز این است که تصور می‌کنند قوانین مصوب به تنهایی برای سلامت جامعه کفایت می‌کند در حالیکه وجدان بشری نیز در کنار آن نیاز است.

لاریجانی تصریح کرد: جوامع و نظاماتی که به وجدان بشری اتصالاتی دارند مترقی هستند ولی آن دسته از نظاماتی که جدای از این امر باشند در واقع به خود ستم کرده‌اند و باید به یاد داشت که در تفکر اسلامی به این موضوع بیش از دیگر امورات توجه شده است.

وی در ادامه خاطرنشان ساخت: چون همه انسان‌ها در معرض لغزش هستند آنچه عامل اصلاحات مستمر برای انسان است همین تذکرات می‌باشد، لذا غفلت از این فریضه موجب می‌شود جامعه طراز خود را از دست دهد و از این رو احیاء آن مهم است.

رئیس مجلس در ادامه به قیام اباعبدالله حسین(ع) اشاره کرد و گفت: امام حسین(ع) رکن اصلاحات را از طریق امر به معروف و نهی از منکر با قیام خود احیاء فرمود زیرا اگر امر به معروف در جامعه‌ای مسلط شود آن جامعه دچار پریشانی نمی‌شود.

وی با بیان اینکه امر به معروف هم جنبه فردی و هم جنبه اجتماعی دارد، تصریح کرد: اهمیت بعد اجتماعی آن باز می‌گردد به آنکه در شریعت اسلام خصوصیت اجتماعی بر فردی ترجیح داده شده است و به عبارت دیگر انسان سعادتمند کسی است که در مدینه فاضله زندگی کند.

لاریجانی اظهار داشت: امر به معروف جایی جنبه لسانی دارد و در جایی دیگر شاید با گفتگو حل نشود؛ همانطور که اگر امروز کشوری مانند آمریکا در صحنه بین‌الملل زور می‌گوید یا نگاه زورگویانه به ایران دارد و سپس می‌گوید مذاکره کنیم و مشکلات را برطرف کنیم که این تئوری تنها یک فریبکاری است.

لاریجانی به حوادث اخیر غزه اشاره کرد و گفت: چنین صحنه‌ای در تاریخ وجود نداشته است و باید گفت آنچه اینگونه صورت می‌گیرد یک توحش مدرن است که در برابر زنان و کودکان سلاح را به کار می‌گیرند و پس از مدتی به دنبال مذاکره می‌روند.

وی با اشاره به سخنان فیشمن تحلیلگر جنگ که از این حادثه به عنوان قتل و کشتار یاد کرده گفت: نیت از این حملات وارد کردن خسارات سنگین در کوتاه مدت برای پیروزی بود در حالیکه آنها موفق نخواهند بود زیرا جنود الهی به کمک آنان می‌آید که در راه خدا مجاهدت می‌کنند و این کار تنها نشان می‌دهد اسرائیلی‌ها به مراتب از نازی‌ها بدتر هستند.

رییس مجلس خاطرنشان ساخت: تصور کنید در دنیا امر به معروف به طور واقعی حاکم شود، آن وقت دیگر چنین صحنه‌هایی دیده نمی‌شود اما چون اصالت‌های تفکر اسلامی به خاطر رفتار برخی کشورها غبار گرفته این امر صورت نمی‌گیرد زیرا مسئله امر به معروف، سالم سازی جامعه و رسیدن به مدینه فاضله است.

علی لاریجانی تاکید کرد: اگر ما فضای جامعه را از امر به معروف پر کنیم جایی برای منکر نخواهد بود همانطور که در زندگی فردی نیز اگر انسان عادت به رفتارهای سالم کند دیگر لغزش بسیار کم خواهد شد هر چند که شیطان همواره در تلاش است تا بر این لغزش‌ها بیافزاید ولی یکی از راه‌های مبارزه با آن افزودن بر ظرفیت‌های معروف است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه امروز یک عرفان اجتماعی نیاز است تا فضای آرامش روحی در جامعه بوجود بیاید اظهار داشت: همانطور که عرفان فردی باعث دوری از منکرات می‌شود عرفان اجتماعی نیز موجب می‌گردد تا جامعه یک سرور و بهجت داشته باشد.

وی افزود: اگر بخواهیم جامعه‌ای اخلاقی، عرفانی و اجتماعی داشته باشیم آداب خاصی دارد و از نظر معاشرت اجتماعی هم باید معروف‌هایی را به جامعه تسری دهیم تا نشاط اجتماعی بوجود آید البته نشاط موقت به کار نمی‌آید و بلکه نشاط باید عمیق باشد.

لاریجانی اظهار داشت: در غرب تفریحاتی برای نشاط اجتماعی در نظر می‌گیرند که ضرر دارد و نه دوام درحالی که امر به معروف می‌تواند یک ابتهاج دایم برای جامعه پدید بیاورد.

وی در پایان از زحمات اعضاء ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر قدردانی کرد و از آنان خواست تا در این راه از هیچگونه فعالیتی باز نایستند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet