پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/09 10:45:26
سرویس صحن
طباطبایی نائینی در اخطار قانون اساسی:

ایجاد ممنوعیت و محدودیت برای خبرنگاران خلاف قانون است

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با استناد به مواد ۲۴ و ۶۹ قانون اساسی، گفت: ایجاد ممنوعیت و محدودیت برای حضور خبرنگاران و عکاسان در مجلس، خلاف قانون اساسی است.
ایجاد ممنوعیت و محدودیت برای خبرنگاران خلاف قانون است نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با استناد به مواد 24 و 69 قانون اساسی، گفت: ایجاد ممنوعیت و محدودیت برای حضور خبرنگاران و عکاسان در مجلس، خلاف قانون اساسی است. https://cdn.icana.ir/d/019/20413.jpg ایجاد,ممنوعیت,و,محدودیت,برای,خبرنگاران,خلاف,قانون,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، سید حمیدرضا طباطبایی نائینی  در نشست علنی امروز (چهارشنبه 9 اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی، در اخطار قانونی به اصل 69 قانون اساسی استناد کرد و گفت:  براساس این اصل، مذاکرات مجلس باید به صورت علنی باشد و گزارش کامل آن از طریق رادیو و روزنامه رسمی به اطلاع عموم برسد.

نماینده مردم نائین، خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی، گفت: این اصل به این معنی است که باید جلسات مجلس در منظر مردم باشد و خبرنگاران، نمایندگان مردم هستند و اگر ممنوعیت و محرومیتی برای خبرنگاران و عکاسان قایل شویم، خلاف قانون است.

وی گفت: همچنین در این اصل اجازه داده شده است که در موارد خاص، مجلس جلسه غیر علنی داشته باشد که هیچ خبرنگاری در آن حضور نخواهند داشت و پس از برطرف شدن موارد ضروری، مذاکرات باید منتشر شود.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس یادآور شد: همچنین در اصل 24 قانون اساسی تصریح شده است که نشریات و مکتوبات در بیان مطالب آزاد هستند و بنابراین اگر عکسبرداری و فیلمبرداری را ممنوع کنیم، خلاف قانون اساسی عمل کرده ایم.

محمدحسن ابوترابی فرد در پاسخ به این اخطار قانون اساسی، تصریح کرد: اخطار نسبت به ا صل 24 ناظر به موضوع نیست چرا که نشریات و مطبوعات اگر چه در بیان مطلاب آزاد هستند اما به این معنی نیست که در هر جلسه و محفلی، خبرنگاران و عکاسان آزاد هستند ورود پیدا کنند و باید در چارچوب قانون عمل کنند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین اصل 69 قانون اساسی نیز که صراحت دارد بر اینکه مذاکرات مجلس باید علنی باشد و گزارش کامل آن از طریق رادیو و روزنامه رسمی به اطلاع ملت برسد، مجلس شورای اسلامی در طول تاریخ حیات خود به این اصل عمل کرده است اما این به این معنی نیست که در طول 4 ساعت صحن علنی مجلس از مجلس عکسبرداری شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet