پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/09 13:22:01
سرویس صحن
نماینده قائنات خطاب به وزیر ارشاد:

سند فرهنگی کشور دچار شعارزدگی شده است

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان این که وضعیت فرهنگی کشور بسیار نابسامان است خطاب به وزیر ارشاد گفت:اگر روند کنونی مسائل فرهنگی کشور ادامه پیدا کند ما در چند سال آینده نسبت به هویت های اصیل ایرانی اسلامی خود با مشکلات جدی روبه رو می شویم.
سند فرهنگی کشور دچار شعارزدگی شده است نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان این که وضعیت فرهنگی کشور بسیار نابسامان است خطاب به وزیر ارشاد گفت:اگر روند کنونی مسائل فرهنگی کشور ادامه پیدا کند ما در چند سال آینده نسبت به هویت های اصیل ایرانی اسلامی خود با مشکلات جدی روبه رو می شویم. https://cdn.icana.ir/d/019/31811.jpg سند,فرهنگی,کشور,دچار,شعارزدگی,شده,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، جواد هروی در نشست علنی امروز (چهارشنبه 9 اسفند) مجلس شورای اسلامی در توضیح سوال خود از سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اصل سوال من از وزیر ارشاد تحت این عنوان بوده که راهکارهای سنجیده به کار گرفته شده در مقابل مشکلات فرهنگی کشور چیست؟

نماینده مردم قائنات درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در عرصه فرهنگی کشور در وضعیت نابسامانی به سر می بریم ، افزود: متاسفانه دولت نابسامانی های فرهنگی را فراموش کرده و پیگیر این مسائل مهم کشور نمی شود.

وی با بیان این که نامطلوب بودن وضعیت فرهنگی کشور دغدغه نمایندگان مجلس است تصریح کرد: باید بگویم که اگر روند کنونی مسائل فرهنگی کشور ادامه پیدا کند ما در چند سال آینده نسبت به هویت های اصیل ایرانی اسلامی خود با مشکلات جدی روبه رو می شویم.

هروی درباره توضیحات وزیر کشور درباره عملکرد خود تاکید کرد: موضوع سند فرهنگی کشور که از سوی رهبر معظم انقلاب در سال 1381 مطرح شده بود مساله بسیار مهمی بود که رهبری در سال 83 فرمودند باید این سند به خوبی طرح و تدوین شود اما اکنون مشاهده می کنیم که کوتاهی های بزرگی در زمینه تدوین سند فرهنگی کشور صورت گرفته که باید پرسید این کوتاهی ها بر گردن چه کسی است؟

این نماینده مردم در مجلس نهم با تاکید بر این که سند فرهنگی کشور در دستگاه های اجرایی مختلف دچار شعارزدگی شده است یادآور شد: امروز مردم کشور از شعار خسته و ملول هستند و پهنه فرهنگ کشور نیازمند عمل است چرا که پهنه گسترده فرهنگ عرصه آرمانگرایی نیست.

وی با بیان این که ما باید به هویت اصیل خود بچسبیم توضیح داد: سوء مدیریت فرهنگی مردم را نسبت به هویت اصیل خود بیگانه کرده است که باید در این زمینه راهکارهای اساسی در نظر گرفته شود.

هروی با استناد به توضیحات وزیر کشور در زمینه مسائل فرهنگی جوانان گفت: برخی مسائل در کشور در دستگاه های اجرایی دچار شعارزدگی شده است که در همین زمینه وزیر گفته که مسائل جوانان مربوط به وزارت ورزش و جوانان است که این هم نوعی موازی کاری در دستگاه فرهنگی کشور است.

وی خطاب به وزیر ارشاد تصریح کرد: شما وزیر فرهنگ کشور هستید و باید مسائل فرهنگی کشور توسط شما به سنجیده ترین شکل ممکن تعیین شود.

نماینده مردم قائنات در مجلس تاکید کرد: وقتی من به عنوان معلم تاریخ به وضعیت وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور نگاه می کنم می بینم که در مقام مقایسه عملکرد شما با سایر وزرا مشکلات جدی دیده می شود و بر این اساس مشکلات فرهنگی دوره وزارت شما بسیار جدی است.

وی با یادآوری انتقادهای علم الهدی نماینده ولی فقیه در مشهد از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: انتقادهای وی درباره وضعیت نابسامان سینماهای کشور بود.

هروی با اشاره به انتقاد تند کمیسیون فرهنگی در سال 91 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: وقتی که انتقاد کمیسیون از وزارت ارشاد صورت گرفت گفته شد که در این زمینه جوسازی هایی صورت گرفته است.

وی ادامه داد: وقتی کتاب برنامه پنجساله توسعه کشور را باز می کنیم مبحث امور فرهنگی در صدر این برنامه قرار دارد و تعجب می کنم که چگونه وقتی مجموعه مقررات فرهنگ و ارشاد اسلامی را باز می کنیم و در جبین این برنامه تنها به اهداف و وظایف این وزارت ارشاده شده است و مشخص نیست آیا این مقررات در جهت رسیدگی به اهداف رعایت می شود یا خیر؟

هروی با انتقاد از عملکرد وزارت ارشاد تصریح کرد: برخی نمایندگان مجلس اعتراض دارند که حتی برای اجرای شب شعر در حوزه های انتخابیه آنها مجوز صادر نمی شود.

وی با اشاره به آمارهای ارائه شده درباره عملکرد وزارت ارشاد تاکید کرد: باید ببینیم در کارنامه وزارت ارشاد در دوره تصدی شما چقدر از آمارهای ارائه شده درست بوده و تاچه اندازه رسیدن به اهداف رعایت شده است چرا که تناقض عمده ای در بحث آمارها به ویژه در موضوع کتاب مشاهده می شود. به عنوان مثال در وضعیت تولید کتاب گفته شده که یازده برابر رشد داشته اما آمارهای تولید کتاب در کشور عکس این موضوع است چرا که در تولید کتاب از سال 88 به این سمت شاهد کاهش 24 میلیون نسخه ای بوده ایم.

هروی با اشاره به وضعیت بازار کتاب یادآور شد: اوضاع بازار کتاب در وضعیت کنونی کشور بسیار به هم ریخته است واگر در مقام و مقایسه با ترکیه برآییم ترکیه صدها برابر ایران درتولید و مطالعه کتاب رشد داشته است که این در شأن ایران اسلامی ما نیست.

وی با بیان این که شبکه توزیع کتاب در ایران بسیار نامناسب است گفت: وضعیت نامناسب توزیع کتاب و مطالعه سرانه در کشور وضعیت فرهنگی ایران را به سمت خطرناکی برده است.

هروی در تشریح وضعیت کتاب کشور تصریح کرد: فعالیت بسیاری از ناشران متوقف شده و تیراژ چاپ کتاب ها پایین آمده و کتابفروشی های بسیاری بسته شده اند که این نشاندهنده وضعیت فرهنگی نگران کننده ایران است و از سوی دیگر وداع نگران کننده ناشران خارجی با نمایشگاه کتاب بر مشکلات فرهنگی کشور افزوده است.

وی با حمایت از فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی کشور یادآور شد: نباید گوهر فرهنگ در امواج اقتصاد کشور فراموش شود و ما باید از چنین فرهنگ افتخارآمیزی به خوبی دفاع کنیم چرا که در غیر این صورت جوانان با چنین وضعیت فرهنگی دچار مشکل می شوند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تهاجم فرهنگی در سال های گذشته تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب بارها برخورد با این تهاجم را یادآور شده اند و اکنون ما در کشور با سونامی تفکرهای الحادی فرهنگ های مسموم، مکتب های منحرف مواجه هستیم که باید برای مقابله با آنها فکری جدی شود.

وی با بیان این که فرهنگ اسلامی ما با فرهنگ غربی نمی تواند تجانس داشته باشد گفت: سخنان و عمل وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی در عرصه فرهنگی فاصله دارد چرا که در نابسامانی فرهنگی بحث تمرکزگرایی را رعایت نکردیم.

هروی با بیان این که باید در قبال عرصه های مختلف فرهنگی کشور مانند عرصه های دیگر کارهای اساسی صورت بگیرد تصریح کرد عرصه امروز فرهنگ کشور نیازمند برنامه های سنجیده است.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پایان با بیان این که رئیس جمهور امروز با کم مهری خود برای تقدیم لایحه به مجلس  نیامد تاکید کرد: مجلس رهروی ولایت است و در شرایط کنونی تعامل با دولت را می پذیرد و امروز باید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قول دهند تا مسائل فرهنگی را به طور جدی پیگیری می کنند و من هم به احترام وفاق و همدلی از رای گیری درباره صحبت های شخص وزیر صرف نظر می کنم./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet