پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/09 15:02:00
سرویس سیاسی
وزیر خارجه هند: همکاری مشترک اقتصادی ایران و هند، نیازمند تقویت خدمات بانکی وبیمه‌ای

لاریجانی:برخی بانک‌های ایران علاقمند به راه‌اندازی شعب در هند هستند

رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با وزیر امور خارجه هند با اشاره به سرمایه‌گذاری مشترک دو کشور در حوزه انرژی گفت: برخی بانک‌های ایران علاقمند به راه‌اندازی شعب در هند هستند.
لاریجانی:برخی بانک‌های ایران علاقمند به راه‌اندازی شعب در هند هستند رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با وزیر امور خارجه هند با اشاره به سرمایه‌گذاری مشترک دو کشور در حوزه انرژی گفت: برخی بانک‌های ایران علاقمند به راه‌اندازی شعب در هند هستند. https://cdn.icana.ir/d/019/35753.jpg لاریجانی:برخی,بانک‌های,ایران,علاقمند,به,راه‌اندازی,شعب,در,هند,هستند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی بعد از ظهر امروز (چهارشنبه 9 اسفند ماه) در دیدار با سلمان خورشید وزیر امور خارجه هند با بیان اینکه ما همگرایی با هند به عنوان یک نگاه دراز مدت در جهت ایجاد ثبات در منطقه را مهم می دانیم گفت: ایران و هند می تواند در زمینه همکاری های اقتصادی به خصوص در حوزه انرژی و نفت و گاز نزدیکی بیشتری داشته باشیم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشورهای بزرگ برای در اختیار گرفتن گلوگاه انرژی، نمی‌خواهند روابط ایران و هند در این زمینه بیشتر شود، افزود: پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران به مقامات هندی برای سرمایه گذاری در نفت، گاز و پتروشیمی بسیار روشن و شفاف است.

وی با اشاره به اینکه توسعه همکاری ها در این حوزه می تواند برای آینده هند در زمینه انرژی امنیت پایدار به وجود آورد ادامه داد: البته مشکلاتی در این زمینه وجود دارد که هر دو کشور برای مرتفع کردن آنها باید اقدام کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی سپس به برخی از این مشکلات و راهکارهای رفع آنها اشاره و تصریح کرد: هر دو کشور باید در زمینه‌های بانکی و بیمه ای و روان‌تر کردن انجام اینگونه مبادلات اقدام کنند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس ادامه داد: پیشنهاد می شود کمیته ای مشترک از نمایندگان بخش های مختلف اقتصادی دو کشور در جهت حل مشکلات تشکیل شود.

وی با اشاره به حل مشکل صدور ویزای تجار ایرانی از سوی دولت هند افزود: اینها مشکلات کوچکی هستند که باید با تدبیر حل شوند.

لاریجانی با بیان اینکه  برخی بانک های ایران به راه اندازی شعب خود در هند علاقمندند ایران می تواند از راه های گوناگون مانند استفاده از تکنولوژی LMG  یا لوله گذاری در بستر دریا و خشکی به هند گاز صادر کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین به آمادگی ایران در خصوص سرمایه گذاری مشترک در حوزه معدن با هند اشاره کرد.

گفتنی است در ابتدای این دیدار سلمان خورشید وزیر امور خارجه هند با بیان اینکه همکاری دو کشور ثبات در منطقه را در پی دارد گفت: همکاری ایران و هند می تواند صلح و ثبات در منطقه را تقویت کند.

وی با اشاره به گفت و گوهای رئیس مجلس شورای اسلامی با نخست وزیر هند که صبح امروز برگزار شد افزود: وزارت امور خارجه هند آماده آغاز همکاری با وزارت امور خارجه ایران است.

خورشید با بیان اینکه کمیسیونی برای تقویت دو کشور به وجود خواهد آورد ادامه داد: البته وزارت امور خارجه هند فعالیت های گسترش روابط دو کشور را قبل از تشکیل این کمیسیون آغاز خواهد کرد.

وزیر امور خارجه هند با بیان اینکه کشورش تاکنون نپذیرفته که علیه کشوری خاص تحریم‌ها جاری شود ادامه داد: ایران و هند برای ادامه روابط خود نیازمند متدهای خلاقانه تری هستند، از جمله این روابط تقویت خدمات بانکی و بیمه ای در فعالیت های اقتصادی مشترک است.

سلمان خورشید با ابراز خوشحالی از همگرایی ذهن های مقامات دو کشور در پروژه چابهار ایران گفت: اگر چه افغانستان خود برای هند ارزش افزوده محسوب می شود اما چابهار برای ما خود ارزش دیگری دارد.

وی با تأکید بر اینکه دستیابی ایران به انرژی صلح آمیز هسته ای حق مسلم این کشور است گفت: دهلی نو معتقد است تصمیم گیری در خصوص استفاده از انرژی هسته ای از سوی دولت و ملت ایران و در شرایط دور از فشار انجام شود.

سلمان خورشید با تمجید از صدور فتوای حرمت دسترسی به صلاح هسته ای از سوی رهبر ایران افزود: ایشان این فتوا را از نقطه نظر مذهبی مطرح کردند که مخالفت جمهوری اسلامی ایران با ساخت سلاح هسته ای را نشان می دهد.

وزیر امور خارجه هند با اشاره به اظهارات مقامات برخی کشورها به سران دهلی نو که از آنها می خواهند تا تهران را در زمینه هسته ای نصیحت کنند تصریح کرد: ما به آنها می گوییم ایران خود می داند چه کند.

وی با ابراز امیدواری در جهت تسریع در حل شدن مسئله هسته ای ایران ادامه داد: دهلی نو همواره از تهران دفاع می کند که این مسئله هم برای حفظ منافع مردم ایران و هم برای تأمین امنیت انرژی منطقه و جهان است.

سلمان خورشید با اشاره به اطلاع مقامات دهلی نو از شرایط پیچیده کنونی ایران تأکید کرد: دهلی نو تلاش می کند تا از حمایت از قطعنامه های بین المللی علیه یک کشور خاص اجتناب و دوری کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet