پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/09 16:38:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در دیدار با رئیس مجلس سنای هند:

غربی‌ها به حل پرونده هسته‌‌ای ایران از مسیر گفت وگو معترف هستند

رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با رئیس مجلس سنای هند، گفت: تغییرات دموکراتیک در سوریه با سرنیزه عملی نمی‌شود.
غربی‌ها به حل پرونده هسته‌‌ای ایران از مسیر گفت وگو معترف هستند رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با رئیس مجلس سنای هند، گفت: تغییرات دموکراتیک در سوریه با سرنیزه عملی نمی‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/35747.jpg غربی‌ها,به,حل,پرونده,هسته‌‌ای,ایران,از,مسیر,گفت,وگو,معترف,هستند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی بعدازظهر امروز (چهارشنبه 9 اسفند) در دیدار با محمد حامد انصاری معاون رئیس‌جمهور و رئیس مجلس سنای هند، ضمن ابراز خشنودی از دیدار با نمایندگان پارلمان هند، گفت: شما جزء رجال سیاسی معروف هند هستید که به خوبی با ایران آشنایید و تحلیل خوبی از شرایط منطقه دارید.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به هم ریشه و هم سرنوشت بودن ملت ایران و هند به دلیل رابطه عمیق تاریخی یکدیگر، افزود: سیاستمداران دو کشور باید با استفاده از ظرفیت قرابت فرهنگی روابط دو طرف را گسترش دهند.

وی ادامه داد: تحولات بین‌المللی ایجاب می‌کند که ایران و هند به یکدیگر نزدیک باشند به خصوص که در مسائل مختلف دیدگاه‌های مشترکی با یکدیگر دارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی، با برشمردن برخی از دیدگاه‌های مشترک دو کشور ایران وهند، تصریح کرد: ایران و هند از دموکراسی قوی برخوردارند، نگاه استقلال طلبانه ای در سیاست را دنبال می کنند و در زمینه توسعه و پیشرفت به خصوص در حوزه تکنولوژی هایتک گام های خوبی برداشته اند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی در مجلس نهم، با اشاره به ایجاد مزاحمت برخی کشورها برای ممانعت از نزدیکتر شدن روابط دو کشور، گفت: باید نگاه درازمدتی برای روابط تعریف کرد.

وی با اشاره به آمادگی ایران در تقویت همکاری‌های مختلف، افزود: جمهوری اسلامی ایران در حوزه انرژی، نفت، گاز و زمینه‌های مربوط به آن آماده سرمایه گذاری مشترک با هند است.

لاریجانی، بااشاره به اینکه افزایش همکاری‌ها در این زمینه هم راهی برای تأمین منافع انرژی هند و هم عامل افزایش نقش منطقه‌ای کشورمان است، تصریح کرد: ایران آمادگی دارد تا با هند در زمینه‌های متنوع صنعت، معدن و خدمات مهندسی همکاری کند.

وی با اشاره به نیازهای مختلف ایران در زمینه کشاورزی، ادامه داد: می توانیم بازارهای ایران را به تجار هند معرفی کنیم.

لاریجانی با تأکید بر نزدیک بودن نگاه ایران و هند در زمینه مبارزه با تروریسم و افراطی گری و آمادگی ایران برای همکاری‌های نزدیک‌تر، گفت: تهران آماده همکاری بیشتر در زمینه دانشگاهی و علمی با دهلی نو است، ضمن اینکه تعدادی از سیاستمداران ایران تحصیلکرده این کشور هستند و هم اکنون نیز تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی در هند درس می خوانند که این مسیر می تواند توسعه یابد.

لاریجانی با تأکید بر اینکه اگر زمینه رفت وآمد تجار ایرانی به هند فراهم شود می تواند امکان معرفی بازارهای ایران و کشورهای همسایه برای بازرگانان هندی مهیا شود، گفت: روابط پارلمانی دو کشور نیز نسبتاً مناسب است و مقامات پارلمانی دو طرف در مجامع بین المللی با یکدیگر رایزنی های خوبی دارند همچنین گروه های دوستی پارلمانی ایران و هند نیز جلسات مشترکی برگزار می‌کنند که این رفت وآمدها به فهم مشترک می‌انجامد.

رئیس مجلس نهم با اشاره به مسائل هسته ای ایران، افزود: غرب در مسئله هسته ای ایران نوعی بهانه جویی را مطرح می کند در حالی که جمهوری اسلامی ایران عضو آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای، NPT را پذیرفته و فعالیت‌های هسته‌ای خود را تحت مقررات آن انجام می‌دهد.

نماینده مردم قم در مجلس نهم، با بیان اینکه غربی‌ها با منطق دیگری فشارها بر ایران را آغاز کرده‌اند، تأکید کرد: آنها نمی توانند به نتیجه برسند.

وی با اشاره به حضور همیشگی ایران در مذاکرات با گروه 1+5، تصریح کرد: پیشنهادات ایران در این گفت وگوها روشن است و این مسئله نیز حل خواهد شد ضمن اینکه طرف‌های مقابل نیز خود متوجه هستند که باید این مسئله را از طریق گفت وگو حل کنند.

عضو کمیسیون شوراها وامور داخلی در مجلس نهم، سپس به مسئله سوریه اشاره کرد وادامه داد: تهران نظامی‌گری در سوریه را مؤثر نمی‌داند بلکه معتقد است تغییرات دموکراتیک در سوریه با سرنیزه عملی نمی‌شود و مردم این کشور خود باید آن را عملی کنند البته برخی کشورها مشکلاتی برای منطقه ایجاد کرده‌اند.

وی با اشاره به مذاکرات هیأت پارلمانی ایران با مقامات هندی، افزود: در این گفت وگوها دریافته‌ام که ایران و هند در بسیاری از مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی نگاه هایی نزدیک و منابعی مشترک دارند.

لاریجانی با اشاره به علاقمندی تجار هندی به همکاری با ایران در زمینه‌های متنوع، تصریح کرد: من هم در بمبئی و هم در دهلی نو با تجار و اعضای اتاق بازرگانی هند گفت وگوهایی داشتم و معتقدم باید زمینه‌های رفت و آمد تجار تسهیل شود که این مسئله نیازمند کمک مقامات دهلی نو است و امیدوارم شما که از مسائل ایران به خوبی آگاه هستید بتوانید نقش مهمی را در توسعه روابط کشور بازی کنید.

گفتنی است محمد حامد انصاری معاون رئیس جمهور و رئیس مجلس سنای هند با اشاره به اشتراکات و همگرایی های زیاد ایران و هند، گفت: مطمئنم شما در دیدار امروز خود با نخست وزیر هند به سیاست دهلی نو که نزدیکی بیشتر با ایران است پی بردید.

رئیس مجلس سنای هند با بیان اینکه برای دهلی نو چیزی مهم‌تر از همکاری با ایران برای داشتن منطقه‌ای صلح‌آمیز و باثبات نیست، افزود: اگر صلح و آرامش در منطقه وجود نداشته باشد سایر زمینه های همکاری نیز تأثیر منفی می پذیرد.

وی با اشاره به نگرانی مقامات دهلی نو از فاکتورهای تأثیرگذار در از بین رفتن آرامش منطقه، تصریح کرد: تروریسم و فقدان همکاری‌های دو جانبه در منطقه از جمله این فاکتورها هستند.

وی با بیان اینکه تجار ایران و هند از یکدیگر اطلاعات نسبتاً خوبی دارند، گفت: در هر صورت جا برای بهتر شدن اطلاعات وجود دارد.

رئیس راجیا ساف‌ها هند با اشاره به امکان همکاری بیشتر دو کشور در حوزه آموزش و افزایش تعداد دانشجویان مسئله هسته ای ایران را یادآور شد و افزود: دهلی نو با تهران بر حل این مسئله از طریق دیالوگ هم نظر است ضمن اینکه گفت و گوهای هسته ای ایران با 1+5 رو به پیشرفت است که امیدواریم به زودی حل شود.

گفتنی است در پایان این دیدار تعدادی از نمایندگان مجلس سنای هند درباره راه‌های گسترش همکاری‌های تهران دهلی نو سخنانی ایراد کردند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet