خبرگزاری خانه ملت

پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/10 11:37:49
سرویس سیاسی
جلالی در دیداربا رئیس و معاونان مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در قم:

استفاده از ظرفیت حوزه در قانونگذاری امری ضروری است

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه تقویت دستگاه‌های تقنینی به نفع کشور است، افزود: باید از ظرفیت حوزه علمیه در قانونگذاری به صورت جدی استفاده شود.
استفاده از ظرفیت حوزه در قانونگذاری امری ضروری است رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه تقویت دستگاه‌های تقنینی به نفع کشور است، افزود: باید از ظرفیت حوزه علمیه در قانونگذاری به صورت جدی استفاده شود. https://cdn.icana.ir/d/019/26703.jpg استفاده,از,ظرفیت,حوزه,در,قانونگذاری,امری,ضروری,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، کاظم جلالی در جلسه مشترک رئیس و معاونان مرکز پژوهش‌های مجلس با رئیس و معاونان مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در قم گفت: مرکز پژوهش‌ها و مرکز تحقیقات اسلامی مجلس مشتری واحدی به نام مجلس و دستگاه‌های تقنین و قانونگذاری دارند.

نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از نیازمندی‌های جدی دستگاه قانونگذاری ایران اسلامی این است که از بدنه کارشناسی و تخصص درون کشور استفاده کند چرا که اگر در حوزه قانونگذاری، آسیب‌شناسی صورت گیرد، مشاهده می‌شود که در قوانینی که از بحث کارشناسی استفاده شده، ماندگاری آن قانون زیاد بوده اما در غیراین‌صورت قانون مصوب شده به سمت تغییر، تصحیح یا متمم حرکت کرده است که این عوامل باعث می‌شود تا در موضوع قانونگذاری از ظرفیت‌های کارشناسی کشور بیشتر استفاده شود.

وی با بیان اینکه در حوزه قانونگذاری کشور باید از ظرفیت‌های حوزه علمیه نیز استفاده شود، تصریح کرد: شورای نگهبان تلاش می‌کند تا براساس قانون اساسی مصوبات مجلس که با شرع مقدس اسلام مغایرت دارند را رد کند، اما از سوی دیگر باید پذیرفت که هدف اصلی این شورا این است که قوانین ما با مبانی دینی در هم‌تنیده باشد.

جلالی ادامه داد: باید از ظرفیت‌های حوزه‌های علمیه به ویژه حوزه علمیه قم که محل حضور برجستگان شیعی جهان اسلام است، استفاده کنیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم در موضوع تعامل مرکز پژوهش‌ها و مرکز تحقیقات اسلامی مجلس تاکید کرد: مقداری ضعف در ارتباطات مرکز پژوهش‌ها و مرکز تحقیقات اسلامی قم وجود دارد که امیدواریم آن را جبران کنیم و از ظرفیت‌های این دو مرکز برای قانونگذاری به خوبی بهره بگیریم، چرا که ضرورت دو مرکز در حد تعارف نیست و یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است که می‌توان گفت این از سر نیاز مرکز پژوهش‌ها است چرا که ما نیازمندیم تا از ظرفیت حوزه برای قانونگذاری استفاده کنیم.

نماینده مردم شاهرود در مجلس نهم با بیان اینکه حوزه قانونگذاری و تقنین باید با حوزه علمیه ارتباط وسیعی داشته باشند، یادآور شد: امیدوار بودیم تا مرکز تحقیقات اسلامی زودتر از این زمان‌ها بنیان گذاشته می‌شد چرا که نظام جمهوری اسلامی ایران که می‌خواهد نظامی دینی داشته و الگویی دینی در جهان باشد باید از ظرفیت‌های حوزه بیشتر استفاده کند، چرا که تقویت دستگاه‌های تقنینی به نفع کشور است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست‌های خارجی مجلس شورای اسلامی درباره تعامل دو نهاد مشورتی مجلس شورای اسلامی گفت: نباید مرکز پژوهش‌ها و مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با هم موازی‌کاری داشته باشند، بلکه باید مکمل بوده و دو مرکز باید کاری را که انجام می‌دهند، تعریف داشته و هماهنگی مشخصی تعیین شود تا بخشی از کار را مرکز پژوهش‌ها در تهران و برخی را مرکز تحقیقات اسلامی در قم به صورت مشترک انجام دهند تا صدایی واحد از این دو مرکز داشته باشیم.

جلالی با بیان اینکه باید از ظرفیت‌های مشترک دو مرکز استفاده شود، ادامه داد: باید در برخی از کارها به طور مشترک از دو مرکز استفاده کنیم که این باعث شناخت بیشتر مرکز پژوهش‌ها و مرکز تحقیقات اسلامی می‌شود.

وی با توجه به پیشنهاد مطرح شده در این جلسه مبنی بر برگزاری همایش یک‌روزه «حوزه و قانونگذاری، فرصت‌ها و چالش‌ها» تاکید کرد: برگزاری این همایش باعث می‌شود تا آسیب‌شناسی حوزه قانونگذاری کشور در 3 دهه گذشته مشخص شود و بهتر است تا در این همایش از تجربه نمایندگانی که حضور در حوزه و مجلس را درک کرده‌اند، استفاده شود و با برگزاری این همایش می‌توان خلأهای موجود در قانونگذاری را بیان کرد و بهتر است تا زمینه‌های برگزاری این همایش به سرعت فراهم شود.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با تاکید بر همکاری این مرکز و مرکز تحقیقات اسلامی قم گفت: استفاده از ظرفیت حوزه در امر قانونگذاری را جدی و ضروری می‌دانم و باید از کارهای پژوهشی و فقهی در حوزه قانونگذاری به صورت جدی استفاده شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet