پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/10 14:09:42
سرویس سیاسی
آیت الله العظمی نوری همدانی در دیدار با رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس:

امیدواریم مجلس با برنامه ریزی گرانی ها را برطرف کند

آیت الله العظمی نوری همدانی در دیدار با رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس افزود: امیدوارم با انجام فعالیت‌های خود بتوانید با از بین بردن گرانی‌ها، ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری مشکلات مردم را برطرف کنید.
امیدواریم مجلس با برنامه ریزی گرانی ها را برطرف کند آیت الله العظمی نوری همدانی در دیدار با رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس افزود: امیدوارم با انجام فعالیت‌های خود بتوانید با از بین بردن گرانی‌ها، ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری مشکلات مردم را برطرف کنید. https://cdn.icana.ir/d/019/2106.jpg امیدواریم,مجلس,با,برنامه,ریزی,گرانی,ها,را,برطرف,کند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، آیت الله العظمی نوری همدانی در دیدار با رئیس و معاونان مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با ذکر آیاتی از سوره قیامت گفت: در این سوره تاکید شده است که انسان باید خود را در برابر مسائل مسئول بداند و به مسئولیت خود پی ببرد و در راه شناخت این مسئولیت‌ها گام بردارد.

این مرجع عالیقدر جهان اسلام با ذکر آیاتی دیگر از سوره قیامت افزود: براساس این آیات انسان نباید گمان کند که استخوان‌های وی را پس از متلاشی جمع‌آوری نمی‌کنیم و پیکر او را دوباره نمی‌سازیم، نه؛ اینگونه نیست، ما علاوه بر قدرت بازسازی پیکر انسان، سرانگشتان وی را که حتی سرانگشت دو نفر هم در جهان مثل هم نیست، بازسازی، مرتب و موزون می‌کنیم.

وی با اشاره به آیاتی دیگر از این سوره تصریح کرد: اگر انسان فکر می‌کند که به حال خود رها شده و مسئولیت ندارد، اشتباه است، چرا که سرآغاز انسان نطفه‌ای بود و تمامی انسان‌های روی زمین، در ابتدا به اندازه نطفه‌ای ریز بودند که اگر نطفه آنها در یک انگشت ریخته می‌شد به اندازه یک انگشت هم نمی‌شد و اینگونه انسان از یک نطفه اینگونه بزرگ می‌شود.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی با بیان اینکه انسان حامل اسرار زیادی است، تاکید کرد: روح بسیار بالاتر از گوشت و پوست است و در یک مجموعه اجزای انسان  هر کدام در جای مناسبی قرار گرفته‌اند که پس از رشد، پرورش انسان براساس زوجین قرار گرفته و پروردگار توانایی دارد انسان را پس از مرگ دوباره جمع‌آوری کند.

این مرجع عالیقدر در تشریح مسئولیت‌های انسان یادآور شد: یکی از مسئولیت‌های انسان، مسئولیت فردی است که در این زمینه باید خودسازی کند، چرا که بسیاری از انسان‌ها از ابتدا ناقص هستند و این دنیا جای خودسازی و تکامل است و اگر حتی یک نفر در دنیا وجود داشت باز باید به خودسازی می‌پرداخت.

وی با بیان اینکه علم و عقل با هم فرق دارند، گفت: علم یعنی دانستن که براساس آن انسان از استاد کتاب چیزهایی رو فرا می‌گیرد و هر عالمی، عاقل نیست. عقل یعنی قدرت تشخیص صحیح از ناصحیح که رهبر معظم انقلاب از آن به‌عنوان بصیرت نام می‌برد و علم و ایمان و عقل و تقوا در مرحله اول مسئولیت انسان قرار دارد.

آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به اینکه مسئولیت دوم انسان، مسئولیت در برابر اجتماع است، گفت: معمولاً انسان از انجام واجب کفایی شانه خالی می‌کند، اما قرآن از مردم خواسته با اراده جبری در این مسیر گام بردارند.

وی با تاکید بر اینکه همه در برابر ساختن جامعه مسئول هستند، افزود: افراد باید به کارهای جامعه اهمیت داده و محیط مطلوبی در جامعه ایجاد کنند.

این مرجع بزرگ جهان اسلام با ذکر فضایلی از علامه طباطبایی بیان کرد: ساختن جامعه براساس روابط سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی شکل می‌گیرد که حکومت را در جامعه باید مردم بسازند تا بستری برای رشد، قدرت، عزت و عظمت باشد.

وی با یادآوری وقایع صدر اسلام و دوران حکومت امام علی (ع) تصریح کرد: بررسی این دوران درس بزرگی برای ملت‌هاست که مردم جامعه را می‌سازند و در این میان زیرساخت‌ها و ساختارهای فرهنگی بسیار مهم است.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی با بیان اینکه ما سال‌ها زیر سیطره استکبار بودیم، ادامه داد: به جوانانی که برای تحصیل به خارج از کشور می‌رفتند گفته می‌شد که عقب‌ماندگی شما به دلیل اسلام است.

وی با اشاره به نقش پررنگ مردم در ساختن حکومت اسلامی گفت: وقتی که امام عصر (عج) غایب هستند باید یک فقیه اسلام‌شناس که از نظر تدبیر و اداره کشور شایسته و شجاع بوده برای اداره حکومت اسلامی باشد.

این مرجع عظیم‌الشأن با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران یک دستاورد بزرگ برای کشور است، افزود: یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی این است که امام یک رژیم نامشروع که براساس آن عده‌ای کاخ‌نشین بر ما حکومت می‌کردند را سرنگون کرد.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی با تاکید بر اینکه در دوران پهلوی مردم دچار فقر فرهنگی و اقتصادی بودند، تصریح کرد: مردم در دفاع از انقلاب سینه سپر کردند و شهید دادند و پس از آن که دشمنان دیدند که مانند صدر اسلام حکومتی برای به سیطره درآوردن حکومت‌های زورگو به وجود آمده به دشمنی با این انقلاب پرداختند.

وی رئیس و معاونان مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی را به مطالعه 3 کتاب صحیفه نور، دفتر تبیان و وصیت‌نامه امام خمینی (ره) توصیه و بیان کرد: کار شما در مرکز پژوهش‌ها بسیار حساس است، چون در حوزه ساختن کشور است و بر این اساس ایده دادن براساس موازین اسلام کار حساسی است.

این مرجع عالیقدر با بیان اینکه تحریم‌ها نقش استکبار را در زیاده‌خواهی نشان می‌دهد، گفت: باید آنقدر جرأت پیدا کنیم تا هیچ راهی برای سیطره کفار بر مسلمانان وجود نداشته باشد.

وی با بیان اینکه شغل مسئولیت‌آفرین است، خطاب به رئیس و معاونان مرکز پژوهش‌ها تصریح کرد: امیدوارم در راه فعالیت خود توفیقات زیادی پیدا کنید.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی با تاکید بر اینکه انقلاب بر 3 پایه بنا شده است، افزود:‌ رکن اول انقلاب اصل اسلام است چرا که قبل از انقلاب حکومت‌ها دین را از سیاست جدا کرده بودند و اسلام انقلاب جدا از اسلام آمریکایی و طالبانی است.

وی با بیان اینکه رکن دوم انقلاب مردم هستند، ادامه داد: توصیه مقام معظم رهبری به مسئولان خدمت به مردم،‌ محرومان و مستضعفان است.

این مرجع عالیقدربا بیان اینکه سومین رکن انقلاب ولی فقیه است، یادآور شد: مردم در دوران دفاع مقدس به جنگ رفتند و شهید دادند، چون تابع ولایت فقیه هستند و مردم به ولی فقیه به عنوان جانشین امام زمان (عج) نگاه می‌کنند.

وی تصریح کرد: امیدوارم با انجام فعالیت‌های خود بتوانید با از بین بردن گرانی‌ها، ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری مشکلات مردم را برطرف کنید.

کاظم جلالی در ابتدای این دیدار با ابراز خرسندی از دیدار با آیت‌الله نوری همدانی به ارائه گزارشی از عملکرد مرکز پژوهش‌های مجلس پرداخت و گفت: مرکز پژوهش‌های مجلس از 17 سال پیش به‌عنوان اتاق فکر مجلس راه‌اندازی شد که در طول این سال‌ها به نمایندگان مجلس شورای اسلامی مشورت می‌دهد و در طرح‌های ارائه شده به مجلس، پیش‌نویس‌ها را تهیه می‌کند.

 پس از این دیدار رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس و گروه همراه نماز ظهر و عصر را به امامت آیت‌الله نوری همدانی در بیت این مرجع عالیقدر اقامه کردند.

لازم به ذکر است که در این سفر حسن معادی رودسری مدیرکل پژوهشی، ادیانی رئیس دفتر مطالعات بنیادین حکومتی، یثربی مشاور رئیس مرکز، عزت‌الله آقابابایی رئیس حراست، محبی رئیس دفتر مطالعات حقوقی، اسدالله افشون مشاور رئیس و مدیرکل حوزه ریاست، محمد قاسمی معاون اقتصادی و بودجه، علی ورامینی معاون اجرایی، اخوان مدیردفتر مطالعات اجتماعی، محمدی معاون دفتر مطالعات زیربنایی و عمرانی و مهدویان صدر رئیس اداره روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس، جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس را همراهی می‌کنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet