پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/10 14:32:51
سرویس سیاسی
مبلغی:

مرکز پژوهش‌ها و مرکز تحقیقات اسلامی مجلس دو بال مجلس هستند

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در قم، خواهان ارتباط بیشتر میان متخصصان دو مرکز پژوهش ها و مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شد و افزود: مرکز پژوهش‌ها و مرکز تحقیقات اسلامی مجلس به مثابه دو بال برای مجلس هستند.
مرکز پژوهش‌ها و مرکز تحقیقات اسلامی مجلس دو بال مجلس هستند رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در قم، خواهان ارتباط بیشتر میان متخصصان دو مرکز پژوهش ها و مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شد و افزود: مرکز پژوهش‌ها و مرکز تحقیقات اسلامی مجلس به مثابه دو بال برای مجلس هستند. https://cdn.icana.ir/d/019/4951.jpg مرکز,پژوهش‌ها,و,مرکز,تحقیقات,اسلامی,مجلس,دو,بال,مجلس,هستند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی در نشست مشترک مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در قم  با رییس و معاونان مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گفت: واقعیت این است که مرکز پژوهش‌ها و مرکز تحقیقات اسلامی مجلس به مثابه دو بال برای مجلس هستند.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در قم، افزود: تخصص‌ها در مرکز پژوهش‌های تهران تدوین و از جنبه‌های فقهی در قم تدوین می‌شود.

وی ادامه داد: برگزاری چنین همایشی با حضور متخصصین حوزه و دانشگاه می تواند فضا و امکاناتی برای مرکز پژوهش ها فراهم آورد تا نظرات، دیدگاه ها و مطالبات خود و یا تجاربی که می تواند، رصد کند  فراهم نماید.

مبلغی با بیان اینکه قطعا مشکلاتی در حوزه تقنین داریم، تصریح کرد: برخی دلایل این مشکلات، فقدان یک پشتوانه حوزوی تمام عیار می باشد، در این همایش مشترک، می توان رابطه مرکز پژوهش ها را با حوزه علمیه و مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، نهادینه و شفاف تر کرد.

وی توضیح داد: از طرفی حوزه علمیه را نیز واقف کند که کشور از نظر قانونگذاری با مشکلاتی مواجه است که تنها، با حضور قم و فقه ناظر به تخصص ها، قابل حل می باشد.

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس خواهان ارتباط بیشتر میان متخصصان دو مرکز پژوهش ها و تحقیقات اسلامی مجلس شد و گفت: این ارتباط می تواند زمینه را برای استفاده بهینه از ظرفیت دو مرکز و متخصصان امر خصوصا شورای فقهی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس و برخی حقوقدانان مرکز پژوهش ها فراهم کند.

وی همچنین خواهان حضور جدی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی در همایش بین المجالس در بخش فکری شد و گفت: ما در حوزه‌های دینی، فکری و فقهی حاضر هستیم در این همایش بین المللی به مرکز پژوهش های مجلس کمک کنیم ولی باید  حوزه ها و زمنیه‌های این حضور مشخص باشد تا نیروهای فکری خود را متناسب با آن بسیج نماییم.

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: این دو مرکز(مرکز پژوهش ها و مرکز تحقیقات اسلامی مجلس) مانند دو بال برای مجلس شورای اسلامی هستند که می‌توانند حرکتی جهنده و موثر را به سمت پشتیبانی تقنینی برخوردار از دو لایه علمی و فقهی ایجاد کنند.

وی ادامه داد: تخصص ها در مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و جنبه های فقهی و دینی در مرکز تحقیقات اسلامی قم، تنظیم و تعیین می شود، اگر مرکز تحقیقات اسلامی قم در فرآیند  فعالیت های متخصصان مرکز پژوهش‌ها، حضور فعال نداشته باشد و حتی تخصص‌هایی که مرکز پژوهش‌های مجلس تدارک می بیند راه به جایی نخواهد برد.

حجت الاسلام مبلغی تصریح کرد: فقه بی اعتنا به ماهیت مسائل جدید فقهی غیر پاسخگو و عاری از منطقی انسجام بخش خواهد بود.

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس تاکید کرد: اگر مرکز تحقیقات اسلامی بخواهد مطالعات فقهی را منهای تخصص‌ها، دنبال کند، طبیعتا یک کار روبنایی را می تواند شکل دهد، بنابراین راه و گریزی برای اینکه این دو تخصص علمی و حقوقی و تخصص فقهی اساسی مربوط به شریعت، کنار با هم، به صورت مکمل و ناظر به هم و با ایجاد یک روند مشترک برای تاسیس قوانین به میدان بیایند، وجود ندارد.

وی گفت: وقتی که فقه به واقعیت‌ها، حقایق و ادبیات و صحنه‌های عینی و عملی جامعه نگاه کند و آن تخصص را از مرکز پژوهش ها گرفته باشد می تواند به شکل پویایی به تقنین دست زند ولی اگر مرکز پژوهش‌ها قوانینی را انجام دهد که به فقه عرضه نشود لباس فقه بر تن نمی پوشد.

حجت الاسلام مبلغی تصریح کرد: تجربه پس از انقلاب اسلامی در امر قانونگذاری نشانگر این است که عملا تلاش فقه سازی نسبت به قانون، در یک حالت به این صورت انجام گرفته که فتوا دقیقا متن قانون شد.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با بیان اینکه همکاری با مرکز پژوهش‌ها را برای خود مغتنم می‌شماریم، توضیح داد: از تعامل با مرکز پژوهش‌ها استقبال کرده و اعلام می‌کنیم نیاز جدی به چنین همکاری داریم.

وی خطاب به دکتر جلالی ادامه داد: باید یک حرکت کم نظیر و الگو به سمت ایجاد قوانین رها از مشکلات را آغاز کنیم و پیشنهاد می‌کنم یک مطالعه‌ای را در باب چگونگی تعامل با قم، صورت گیرد، در باب تعامل با قم باید  یک روندی مشترک منجر به ایجاد یک حرکت اساسی، تقنینی و پشتیبانی تقنین را شکل دهیم.

حجت الاسلام مبلغی گفت: تجربه دو سال فعالیت ما در شهر مقدس قم، نشان داده که ناشناخته‌های زیادی در حوزه علمیه قم وجود دارد و در حوزه حقوقدانان و فقهای جوان و تازه اندیش خوبی حضور دارند ولی مشکل در عدم شناخت اینها است.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در قم تصریح کرد: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، بسترهای لازم ساختاری، امکاناتی و مالی را حتی به شکل حداقلی در اختیار ندارد، لذا از یک طرف، اگر چتری که گسترده شده و ارتباطاتی که ایجاد شده را محدودتر کنیم به ضرر می‌باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet