پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/10 18:47:00
سرویس سیاسی
آیت‌الله حسینی بوشهری در دیدار با رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس:

اقدام رئیس مجلس در تاسیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس بسیار مفید بود

رئیس حوزه علمیه قم با بیان اینکه در عرصه فرهنگ کشور نیازمند حضور مجلس هستیم، افزود: کار رئیس مجلس در تاسیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس بسیار مفید بود.
اقدام رئیس مجلس در تاسیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس بسیار مفید بود رئیس حوزه علمیه قم با بیان اینکه در عرصه فرهنگ کشور نیازمند حضور مجلس هستیم، افزود: کار رئیس مجلس در تاسیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس بسیار مفید بود. https://cdn.icana.ir/d/019/16718.jpg اقدام,رئیس,مجلس,در,تاسیس,مرکز,تحقیقات,اسلامی,مجلس,بسیار,مفید,بود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، آیت‌الله حسینی بوشهری در دیدار با رئیس و معاونان مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گفت: کار مجلس در نظام جمهوری اسلامی ایران، کار سترگ و سنگینی است.

رئیس حوزه علمیه قم افزود: به دلیل آنکه آثار مصوبات مجلس در دورترین نقاط کشور و در بخش‌های مختلف اداره کشور دیده می‌شود، حوزویان، مراجع عظام تقلید و دینداران از مجلس انتظار دارند تا در تصویب قوانین از نگاه دینی به قوانین مصوب نگاه کند.

وی با بیان اینکه اگر قوانین از منظر دینی به تصویب رسیده باشند، آثار دینی خود را در کشور برجای می‌گذارند، تصریح کرد: در کنار انتظار مراجع از نمایندگان مجلس، مردم هم انتظار ویژه‌ای از نمایندگان مجلس دارند.

آیت‌الله حسینی بوشهری با بیان اینکه سومین انتظار از مجلس درباره اداره کشور است، تاکید کرد: به جز متدینین و مردم که مشکلات خود را از مجلس به‌عنوان یک قوه مهم در نظام‌بخشی به کشور دنبال می‌کنند، برآیند سیاست‌هایی را که مجلس تصویب می‌کند، باعث شکل‌دهی به نظام جمهوری اسلامی می‌شود، چرا که قوانین برای اجرا به دولت داده می‌شود.

رئیس حوزه علمیه قم ادامه داد: پاسخگویی به مطالبات مردم و متدینین از وظایف مجلس است چرا که نظامی که می‌خواهد الگوی سایر جوامعی باشد که در دل گروی دین دارند و می‌خواهند از تجربه 34 ساله نظام استفاده کنند، باعث می‌شود که وظایف مجلس سنگین‌تر شود.

وی با توجه به شرایط کشور توضیح داد: انتظار از مجلس این است که درباره مسائلی که نیاز به بررسی همه‌جانبه دارد، در رصد مسائل حرکت بیشتری انجام دهد.

آیت‌الله حسینی بوشهری تصریح کرد: قبلا تشکیلاتی به این شکل نبود و وظایف بیشتر بر دوش روحانیت بود اما اکنون باید قسمتی از این بار را مجلس و نهادهای فرهنگی و تبلیغی بردارند، چرا که همه ما نیاز داریم تا مجلس در عرصه‌های مختلف گام‌های جدی بردارد.

وی با بیان اینکه در عرصه فرهنگ کشور نیازمند حضور مجلس هستیم، گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی ایران انتظار می‌رود نسلی که ما تربیت می‌کنیم، متفاوت‌تر از نسل‌های گذشته باشد و این نسل پایبند به مسائل اسلامی باشد، اما گاهی احساس می‌شود که روند افزایش ناهنجاری در جامعه نگران‌کننده است که باید در این زمینه آسیب‌شناسی شود که چه اتفاقی افتاده است، ما کوتاهی کردیم؟ یا رفتار ما نمی‌تواند الگوی مناسبی برای نسل سوم و چهارم انقلاب باشد؟ که در این زمینه مرکز پژوهش‌های مجلس می‌تواند کارهای خوبی را انجام دهد و اگر لازم شد قوانینی در این زمینه مطرح کند.

رئیس حوزه علمیه قم با اشاره به تقدیم لایحه بودجه به مجلس تصریح کرد: روند کار بودجه، مقوله تورم، نقدینگی و اشتغال نیازمند کارهای مطالعاتی عمیقی از سوی مجلس است.  

وی با بیان اینکه در حوزه اقتصاد تنها مجلس مخاطب نیست، افزود: ما در کشور حلقه زنجیره‌ای داریم که رفتار مردم، بازار و دستگاه‌های اجرایی در اقتصاد کشور تاثیر دارند و فضای سیاسی دنیا هم در مسائل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی ایران تاثیر می‌گذارد که نیاز است تا در این زمینه‌ها با دوراندیشی لازم کارها انجام شود.

آیت‌الله حسینی بوشهری به بیان اینکه مجلس در بُعد اسلامی‌سازی موضوعات باید توجه ویژه‌ای داشته باشد، تاکید کرد: نگاه مجلس باید به گونه‌ای باشد که پس از تصویب قوانین نگران نباشد که مصوبات فرستاده شده به شورای نگهبان از نظر دینی مشکل داشته باشند، چرا که اگر ما مدعی اسلام‌گرایی هستیم، باید اخلاقمان تکمیل‌کننده پازل نظام اسلامی باشد.

وی با بیان اینکه نگاه اسلامی در مرکز پژوهش‌های مجلس نباید نگاهی منطقه‌ای باشد، گفت: در کنار مرکز پژوهش‌ها، مرکز تحقیقات اسلامی هم باید از دید اسلام به قوانین توجه کند.

رئیس حوزه علمیه قم با اشاره به حرکت دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی درباره تاسیس مرکز تحقیقات اسلامی در قم تصریح کرد: ما هم اعلام می‌کنیم که اگر در تصویب قوانین برنامه‌ای باشد، آماده‌ایم کمک‌های لازم را در این زمینه انجام بدهیم، چرا که حوزه علمیه اقیانوسی است که هر کس بخواهد می‌تواند از آن صید کند.

وی با بیان اینکه در حوزه‌های علمیه در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فضلای صاحب‌نامی داریم، گفت:‌ این افراد می‌توانند فکر بدهند، چرا که تراوشات فکری آنها به درد نظام می‌خورد و در این میان نعمت ما این است که بر اعمال خود ناظر داریم و خدا، پیامبر و اهل بیت (ع) ناظر بر کارهای ما هستند.

کاظم جلالی در ابتدای این دیدار با ابراز خرسندی از دیدار با آیت‌الله حسینی بوشهری به ارائه گزارشی از عملکرد مرکز پژوهش‌های مجلس پرداخت و گفت: مرکز پژوهش‌های مجلس از ۱۷ سال پیش به‌عنوان اتاق فکر مجلس راه‌اندازی شد که در طول این سال‌ها به نمایندگان مجلس شورای اسلامی مشورت می‌دهد و در طرح‌های ارائه شده به مجلس، پیش‌نویس‌ها را تهیه می‌کند.

لازم به ذکر است که در این سفر حسن معادی رودسری مدیرکل پژوهشی، ادیانی رئیس دفتر مطالعات بنیادین حکومتی، یثربی مشاور رئیس مرکز، عزت‌الله آقابابایی رئیس حراست، محبی رئیس دفتر مطالعات حقوقی، اسدالله افشون مشاور رئیس و مدیرکل حوزه ریاست، محمد قاسمی معاون اقتصادی و بودجه، علی ورامینی معاون اجرایی، اخوان مدیردفتر مطالعات اجتماعی، محمدی معاون دفتر مطالعات زیربنایی و عمرانی و مهدویان صدر رئیس اداره روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس، جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس را همراهی کردند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet