پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/13 08:43:27
سرویس اجتماعی
شهریاری تاکید کرد:

اهدای عضونیازمندفرهنگ‌سازی

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تأکید بر پیچیدگی‌های حقوقی در زمینه اهدای عضو بیماران مرگ مغزی در جامعه، گفت: افزایش گرایش عمومی به اهدای عضو افرادی که دچار مرگ مغزی ‌شده‌اند نیازمند فرهنگ‌سازی است.
اهدای عضونیازمندفرهنگ‌سازی رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تأکید بر پیچیدگی‌های حقوقی در زمینه اهدای عضو بیماران مرگ مغزی در جامعه، گفت: افزایش گرایش عمومی به اهدای عضو افرادی که دچار مرگ مغزی ‌شده‌اند نیازمند فرهنگ‌سازی است. https://cdn.icana.ir/d/019/19765.jpg اهدای,عضونیازمندفرهنگ‌سازی Icana

حسینعلی شهریاری در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خانه ملت، در مورد برطرف شدن خلاء‌های قانونی اهدای اعضا بدن پس از مرگ مغزی، گفت: تصویب قوانین در این حوزه به دلیل پیچیدگی‌های حقوقی و شرعی کار چندان ساده‌ای نیست و به آسانی نمی‌توان در قالب تصویب قانون چنین رویکردی را در جامعه افزایش داد.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر اینکه اهدای اعضا بعد از مرگ مغزی نیازمند فرهنگ‌سازی در جامعه است، افزود: تا زمانی که اهدای عضو بیماران مرگ مغز به فرهنگ عمومی در جامعه تبدیل نشود، نمی‌توان شاهد تغییر چشمگیری در وضعیت اهدای عضو در کشور بود.

وی با تأکید بر اینکه هم اکنون بیماران نیازمندان بسیاری در سراسر کشور منتظر پیوند اعضا هستند، گفت: در شرایطی که بیماران زیادی در لیست انتظار برای پیوند اعضا هستند تنها یک عزم ملی و هم‌افزایی عمومی می‌تواند باعث رفع این مشکل در کشور شود.

شهریاری همچنین در مورد اینکه آیا برای کسی که کارت اهدای اعضا دارد، می‌تواند شرط اجازه خانواده، شرطی تعیین کننده در اهدای عضو باشد، گفت: به هر حال خانواده فرد نیز نسبت به او دارای حقوقی هستند که به آسانی نمی‌توان این حقوق را از آن ها گرفت و تنها به رضایت خود فرد پیش از مرگ اکتفا کرد و در این میان تنها آموزش و فرهنگ‌سازی است که می‌تواند خواست عمومی برای افزایش گرایش به اهدای عضو را محقق سازد.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، نبود فرهنگ اهدای عضو را عاملی برای پیدایش قاچاق اعضای بدن انسان خواند  وگفت: امروزه برخی سوداگران مرگ و افراد سود‌جو از احتیاج مبرم بیماران نیازمند عضو سوءاستفاده کرده و با واسطه‌گری در مورد پیوند اعضا رقم‌های نجومی را برای واسطه‌گری فروش یک عضو دریافت می‌کنند که با خواست همگانی باید دست چنین افرادی کوتاه شود./

پایان پیام 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet