پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/12 11:24:58
سرویس سیاسی
دواتگری:

جزایر سه‌گانه بر اساس توافق‌نامه‌ دهه 50 متعلق به ایران است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با انتقاد از فقدان ثبات در سیاستگذاری و تصمیم‌گیری حکام عرب، تصریح کرد: جزایر سه‌گانه بر اساس توافق‌نامه دهه ۵۰ شمسی جزو اراضی ایران قلمداد می‌شود.
جزایر سه‌گانه بر اساس توافق‌نامه‌ دهه 50 متعلق به ایران است عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با انتقاد از فقدان ثبات در سیاستگذاری و تصمیم‌گیری حکام عرب، تصریح کرد: جزایر سه‌گانه بر اساس توافق‌نامه دهه 50 شمسی جزو اراضی ایران قلمداد می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/11309.jpg جزایر,سه‌گانه,بر,اساس,توافق‌نامه‌,دهه,50,متعلق,به,ایران,است Icana

مهدی دواتگری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت در واکنش به ادعای دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس درباره مالکیت امارات بر جزایر سه‌گانه، گفت: این ادعا به دنبال تصمیم اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برای سفر به جزایر سه‌گانه و بازدید از این مناطق بیان شده، در حالی‌که جمهوری اسلامی ایران، تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی را جزء لاینفک تمامیت ارضی خود می‌داند.

نماینده مراغه و عجب شیر در مجلس شورای اسلامی افزود: هر کشوری مختار به تصمیم‌‌گیری درباره چگونگی اداره قلمرو حاکمیتی خود است و با توجه به اینکه این جزایر نیز جزء قلمرو حاکمیتی جمهوری اسلامی ایران است، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس وظیفه دارد نسبت به وضعیت امنیت ملی در این مناطق حساس باشد.

وی بیان کرد: کمیسیون امنیت ملی مجلس همان حساسیتی را که نسبت به مرزهای شمالی یا شرقی و غربی دارد،‌ نسبت به قلمرو آبی و جزایر سه‌گانه دارد و این سفر نیز در راستای سفرهای اعضای کمیسیون به استانها و نوارهای مرزی و به منظور بررسی وضعیت امنیتی مناطق مرزی صورت می‌گیرد.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس تاکید کرد: این جزایر بر اساس موازین حقوقی متعلق به جمهوری اسلامی ایران است؛ اعضای کمیسیون نیز به ادعای شورای همکاری خلیج فارس وقعی نمی‌نهد، زیرا ممکن است هر کشوری ادعاهای فراوانی برای خود داشته باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با انتقاد از نبود ثبات در سیاستگذاری و تصمیم گیری حکام عرب، یادآور شد: در دهه 50 شمسی، توافق‌نامه‌ای بین دولت وقت ایران و دولت امارات منعقد شد که بر اساس آن، جزایر سه‌گانه جزو اراضی جمهوری اسلامی قلمداد می‌شود.

دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس ضمن متهم کردن ایران به دخالت در امور داخلی کشورهای عضو این شورا، ادعا کرده است: ایران، حل و فصل مشکل مالکیت جزایر سه گانه به شیوه های دیپلماتیک یا از طریق داوری بین المللی را نمی‌پذیرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet