پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/12 18:09:04
سرویس استان ها
لاریجانی در مراسم افتتاح اولین نمایشگاه یاد یار مهربان

ذهن سیاستمداران کم مطالعه منجمد است

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم کتابخوانی توسط همه اقشار جامعه گفت: یکی از مشکلات سیاستمداران ما این است که کتابخوان نیستند، بنابراین ذهن آنها ورزیده نیست.
ذهن سیاستمداران کم مطالعه منجمد است رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم کتابخوانی توسط همه اقشار جامعه گفت: یکی از مشکلات سیاستمداران ما این است که کتابخوان نیستند، بنابراین ذهن آنها ورزیده نیست. https://cdn.icana.ir/d/019/25036.jpg ذهن,سیاستمداران,کم,مطالعه,منجمد,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی امروز عصر در مراسم افتتاحیه اولین نمایشگاه یاد یار مهربان که در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، با بیان این که در چند سال اخیر شورای شهر تهران به خصوص آقای قالیباف کارهای بسیار بزرگ و ارزنده‌ای انجام داد که یکی از آنها ایجاد باغ موزه دفاع مقدس بود، گفت: این اقدام کاری بی‌نظیر و ارزشمند و لایق مجاهدت‌های بسیار بزرگ ملت ایران بود که از مدت‌ها قبل جای خالی آن حس می‌شد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سابقه مجاهدت قالیباف وتاثیرآن بروجود انگیزه کافی برای سامان دادن  به این کار، ادامه داد: وی امروز هم توفیق داشت که یکی از نقایص شهر تهران یعنی نداشتن نمایشگاه کتاب را سامان دهد و با توجه به سطح وسیع کاد می‌توان نمایشگاه بین‌المللی و استانی نیز ایجاد کرد واین کار ستایش‌برانگیزی است.

وی با  اشاره به هدف ایجاد این نمایشگاه مبنی براینکه برای توسعه امروز کشور راهی جز محور قرار دادن دانایی وجود ندارد تاکید کرد: درست است که ایران کشوری غنی و از نظر موقعیت ژئوپلتیک دارای موقعیت ممتازی است اما  تنها تربیت نیروهای کادآمد می تواند شزایط را تغییر دهد.

لاریجانی ادامه داد: هرگاه در سطح بین‌المللی صحبت از توسعه می‌شود، توسعه دانایی محور مد نظر قرار دارد که باید نیروی انسانی عامل متناسب با مسیرهای پیشرفت را تربیت کنیم.

وی با بیان این که مختصات این نیروی انسانی متناسب با شرایط ایران پس از انقلاب اسلامی است توضیح داد: نیروی انسانی باید از نظر تخصص برجستگی داشته باشد، نیروی آموزشی ما لازم است که در طریق تکنولوژی گام برداشته و افق کار را در علوم پیشرفته ببیند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که یکی از امور کمک کننده در این امر قرار گرفتن کتاب و موقعیت کتابخوانی در اختیار متخصصان است افزود: اگرچه امروز ارتباطات تسهیل شده و دسترسی به اطلاعات آسان است اما هیچ چیز نمی‌تواند جای کتاب را پر کند.

وی افزود: افرادی که قصد دارند در قافله پیشرفت دانایی محور در ایران حرکت کنند، باید توجه کنند که فعالیت های فکری امر لازمی برای ترقی است.

عضو فراکسیون اصولگران رهروان ولایت بااشاره به این موضوع که آنهایی که درامور معنوی تخصص دارند عنوان می‌کنند انسان‌ها با داشتن انبساط خاطر به پیشرفت معنوی دست می‌یابند افزود: کسانی که در علم نیز می‌خواهند گام‌هایی بردارند، باید نشاط علمی داشته باشند، چون که ابزارهای آن داشتن مطالعه متنوع است.

وی با بیان این که باید قشرهای مختلف  با کتاب سر و کار داشته باشند، گفت: یکی از مشکلات سیاستمداران ما این است که کتابخوان نیستند و به همین دلیل ورزیدگی ذهن پیدا نمی‌کنند.

لاریجانی با اشاره به یکی از خصوصیات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب ادامه داد: رهبری ایران فردی فرهیخته، دانشمند و اهل مطالعه کتب متنوع است، به همین دلیل ذهن ایشان آماده مواجهه با چالش‌های مختلف است.

وی تاکید کرد: سیاستمدارانی که اهل مطالعه نیستند، ذهن‌هایشان انجماد پیدا می‌کند، زیرا کارهای اجرایی ذهن‌ها را منجمد می‌کند.

وعده لاریجانی به ناشران و مطبوعات برای حل مشکلات کاغذ

لاریجانی با بیان این که هر کتابی باید در جایگاه خود استفاده شود،‌ادامه داد: کتابخوانی در رشته‌های مختلف باید به عنوان امری که موجب انفتاح ذهن می‌شود توجه کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که انسان‌ها موجوداتی چند ساحتی هستند گفت: برای تبلور ساحت‌های مختلف راهی جز توجه به شئونات مختلف در کتابخوانی نیست که در این زمینه باید کتاب‌های مختلف معرفی و کودکان و نوجوانان را به خواندن آن تشویق کرد.

نماینده مردم قم در مجلس با بیان این که انسان‌ها دارای دو بال معرفت عقلانی در تخصص‌های مختلف و توجه به امور ایمانی هستند ادامه داد: بنا بر نظر شهید مطهری اگر انسان‌ها با دو بال حرکت کنند، پرواز آراسته‌ای خواهند داشت اما اگر یک بال آنها توانمند نبود به خوبی پرواز نخواهند کرد.

وی با بیان این که اگر نفس انسان با اخلاقیات و معنویات آراسته نباشد دریافت‌ها را به شکل دیگری به دست خواهد آورد، تاکید کرد: بنابراین برای توجه وموفقیت در امور معنوی باید در کنار داشتن راهنما، به کتاب هم مراجعه کرد.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با بیان این که منظور از پیشرفت در ادبیات سیاسی ایران، پیشرفت اسلامی است ادامه داد: برای جامعه‌ای که می‌خواهد ضمن الگو قرار گرفتن، ترقی متوازن داشته و به پیشرفت اسلامی نائل شود، باید دانایی محور قرار گیرد که این امر نیز با کتاب و کتابخوانی محقق خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات ناشران در کشور گفت: ناشران در حال حاضر در کشور با مشکلات متعددی روبه‌رو هستند مخصوصا گرانی کاغذ به طور کلی بخش فرهنگی کشور را تحت تاثیر قرار داده است.

وی با بیان این که وزیر ارشاد نیز تلاش خود را برای رفع مشکلات موجود انجام می‌دهد،‌گفت: اما بخش ناشران نیاز به کمک‌های حمایتی جدی دارد. البته بسیاری از مطبوعات نیز دچار مشکل شده‌اند و در حقیقت این بخش مظلوم واقع شده است.

وی با بیان این که در دیدار اخیر با اتحادیه مطبوعات از وضعیت نگران‌کننده آنها صحبت شد گفت: مطبوعات امسال را با سختی طی کردند اما لازم است برای سال آینده تمهیداتی اندیشیده شود تا نشر و مطبوعات با قیمتی درست در دسترس قرار گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که با توجه به تاخیر در تحویل بودجه کل کشور بررسی این لایحه به سال بعد موکول می‌شود، گفت:  درراستای بررسی بودجه سال 92به کمیسیون تلفیق و کمیسیون فرهنگی تذکر می‌دهم تا تدابیر لازم برای حل مشکلات کاغذ انجام شود، البته باید از سایر بخش‌ها نیز کمک گرفت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet