پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/13 12:18:41
سرویس اجتماعی
قر‌ه‌سید رومیانی:

ضمانت اجرایی قوانین موثرترین راه برای پیشگیری از وقوع جرم است

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، با بیان اینکه فرهنگ‌سازی و ضمانت اجرایی قوانین دو عامل مهم در پیشگیری از وقوع جرم است، گفت: بدون‌شک اگر ضمانت اجرایی قوانین برای پیشگیری از وقوع جرم وجود نداشته باشد همه برنامه‌ریزی‌ها برای اجرای این مهم بی‌نتیجه خواهد بود.
ضمانت اجرایی قوانین موثرترین راه برای پیشگیری از وقوع جرم است عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، با بیان اینکه فرهنگ‌سازی و ضمانت اجرایی قوانین دو عامل مهم در پیشگیری از وقوع جرم است، گفت: بدون‌شک اگر ضمانت اجرایی قوانین برای پیشگیری از وقوع جرم وجود نداشته باشد همه برنامه‌ریزی‌ها برای اجرای این مهم بی‌نتیجه خواهد بود. https://cdn.icana.ir/d/019/5227.jpg ضمانت,اجرایی,قوانین,موثرترین,راه,برای,پیشگیری,از,وقوع,جرم,است Icana

میرهادی قره‌سید رومیانی در گفت ‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر ضرورت پیشگیری از وقوع جرم در کشور، افزود: احکام و مجازات‌هایی که در اسلام درنظر گرفته شده برای جلوگیری از وقوع جرم است که همین امر در قانون اساسی نیز اشاره شده و جامعه را به سمت پیشگیری از وقوع جرم راهنمایی می‌کند.

نماینده مردم تبریز، اسکو وآذرشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: امروزه پیشگری از وقوع جرم دارای مولفه‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی است که می‌تواند مبنای اقدامات مجرمانه باشد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با یادآوری اقداماتی که برای پیشگیری از وقوع جرم انجام گرفته، تصریح کرد: طی سال‌های گذشته قوه قضاییه با ایجاد سازوکاری صحیح، تمهیدات لازم را برای پیشگیری از وقوع جرم در داخل سیستم خود پیش‌بینی کرده که برای اجرایی شدن آن نیاز به همکاری دستگاه‌های اجرایی است.

وی، با تاکید بر ضرورت ضمانت اجرایی برای پیشگیری از وقوع جرم، افزود: بدون‌شک اگر ضمانت اجرایی قوانین برای پیشگیری از وقوع جرم وجود نداشته باشد همه برنامه‌ریزی‌ها برای اجرای این مهم بی‌نتیجه خواهد بود.

قره‌سید رومیانی، درنظر گرفتن ضمانت اجرایی قوانین و فرهنگ‌سازی را از جمله راهکارها برای پیشگیری از وقوع جرم خواند و به ذکر مثالی پرداخت و یادآور شد: پول‌شویی به عنوان یک اقدام مجرمانه، در ابتدا باید مراحلی را طی ‌کند تا به جرم تبدیل شود که در اینجا باید قوانین پیشگیری از وقوع جرم وارد عمل شده و از ورود پولشویی به سیستم بانکی، جلوگیری کند؛ طبیعی است که در این میان متصدی بانک باید برای چنین تخلفی گزارشی را تهیه و ارائه کند اما در برخی موارد متصدی بانک از چنین اقدامی سر باز زده و این عمل به مرحله جرم می‌رسد در حالی که ضمانت اجرایی برای این مهم می‌توانست اقدامی موثر در جهت پیشگیری از وقوع جرم باشد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، گفت: به طور حتم برای پیشگیری از وقوع جرم و ضمانت اجرایی قوانین آن نیاز است تا کارگروه‌ علمی-اجرایی در مرکز پژوهش‌های مجلس تشکیل شود و به این مهم بپردازد که چگونه می‌توان از اقداماتی که در اسلام و قانون اساسی به عنوان جرم شناخته شده، جلوگیری کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet