پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/13 09:02:00
سرویس اقتصادی
مصباحی مقدم با قدردانی از ارسال به موقع گزارش تفریغ بودجه؛

برخورد قانونی با تخلفات محور کار باشد

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، دیوان محاسبات را بازوی نظارتی و چشم ناظر مجلس توصیف کرد و با تأکید بر اینکه رسیدگی به انحراف از قانون وظیفه این سازمان است، تصریح کرد: قانونی برخورد کردن با تخلفات محور کار باشد.
برخورد قانونی با تخلفات محور کار باشد رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، دیوان محاسبات را بازوی نظارتی و چشم ناظر مجلس توصیف کرد و با تأکید بر اینکه رسیدگی به انحراف از قانون وظیفه این سازمان است، تصریح کرد: قانونی برخورد کردن با تخلفات محور کار باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/8437.jpg برخورد,قانونی,با,تخلفات,محور,کار,باشد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، غلامرضا مصباحی مقدم در همایش سالانه مدیران دیوان محاسبات کشور، گفت: با توجه به اینکه اساس زندگی فردی، اجتماعی و اقتصادی بر محاسبه است، دیوان محاسبات جایگاه رفیعی در نظام جمهوری اسلامی دارد و نظارت بر عملکرد بودجه، درآمدها و هزینه‌ها امری است که به سلامت نظام اداری اعتبار می بخشد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات واسلامشهر در مجلس شورای اسلامی، افزود: هر چه کار دیوان محاسبات دقیق‌تر باشد، اعتماد بیشتری از سوی مسئولان نظام و مردم جلب خواهد شد و موجب می شود با خاطری جمع بدانند که اگر وجوهی جابجا می شود، چشم ناظری وجود دارد که دقت می کند تا این جابجایی ها مطابق قانون باشد.

وی مبنای کار دیوان محاسبات را قانون بودجه و قانون محاسبات دانست و تصریح کرد: این دو قانون نیازمند بازنگری است و البته دیوان محاسبات نیز پیش نویسی در این خصوص آماده کرده و کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز آن را در اولویت قرار داده و امیدواریم بتوانیم این دو قانون را در این دوره به نتیجه برسانیم.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس نهم، بیان کرد: باید قوانین به روزی با توجه به تحولات و پیشرفت هایی که صورت گرفته، در تمام امور برنامه، بودجه و محاسبات تدوین شود؛ تمام درآمدها و هزینه ها باید براساس قانون باشد زیرا میثاق مشترک ملت ما قانون است و اگر متولی قانون به آن عمل نکند، نباید انتظار داشته باشد دیگران بیش از او برای قانون حرمت قائل باشند.

وی ادامه داد: دیوان محاسبات بازوی نظارتی و چشم ناظر مجلس است و به نیابت از قوه مقننه وظیفه نظارت بر عملکرد داد و ستدها از بودجه کل کشور را بر عهده دارد.

مصباحی مقدم با تأکید بر ضرورت تهیه گزارش‌های قوی و مستحکم و غیرقابل مناقشه در دیوان محاسبات گفت: آنگونه که دیوان محاسبات بر دستگاه‌های دیگر نظارت می‌کند، جایی وجود ندارد که بر عملکرد این دیوان نظارت داشته باشد؛ البته کمیسیون برنامه و بودجه مجلس وظیفه نظارت بر دیوان را دارد اما ابزار، امکانات و وسایل کار در اختیار دیوان است و بنابراین این سازمان باید ضمن نظارت بر کل سیستم دولت و دریافت ها و پرداخت ها، یک نظارت جامع بر خودش داشته باشد.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس افزود: هر فرد مسئولی در دیوان محاسبات باید بر خودش نظارت داشته باشد تا در این سازمان هزینه های اضافی صورت نگیرد و هر هزینه ای مطابق چارچوب های قانونی باشد زیرا نباید فعالیت های دیوان محل مناقشه باشد و در این صورت است که می توان به گونه ای محکم و قوی بر دستگاه های دیگر نظارت کرد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به تخلفاتی که در دستگاه ها صورت می گیرد، یادآور شد: گاهی تخلفات دستگاه ها بسیار قابل توجه است ولی رویکرد پیشگیری از تخلف در دیوان بهترین رویه است و اگر دیوان به سمت نظارت آنلاین و در هنگام عمل برود، به جایی می رسد که به محض آنکه سندی آماده و پرداختی انجام می شود، دیوان حضور دارد و تذکر می دهد.

وی تأکید کرد: ما نمی خواهیم به سمت درگیری و منازعه بین قوا رویم و یا در ساختار نظام جمهوری اسلامی دردسر آفرینی کنیم  و با علنی کردن وقایع و اتفاقاتی که می افتد چالش هایی بیافرینیم ولی قانونی برخورد کردن با تخلفات باید محور کار باشد.

مصباحی مقدم با اشاره به رتبه‌بندی فساد در بین کشورها، گفت: مهم‌ترین ملاک فساد در کشورها درک فساد است و تعریف آنها از فساد با آنچه در جامعه ما وجود دارد متفاوت است، رتبه بندی کشورها در لیست کشورهایی که پاک تر و یا فاسدتر هستند، براساس اطلاعاتی است که از فهم و درک عمومی نسبت به فساد وجود دارد و رسانه ها نیز یکی از مبادی اطلاعات آنها هستند.

وی اشاره کرد: در داد و ستدها شاهد هستیم برخی طرف های خارجی حاضرند بسیار راحت رشوه بپردازند ولی حاضر نیست رشوه بگیرد؛ یعنی می خواهند دیگری را فاسد و آلوده کند و پیشنهاداتی دارند که طرف مقابل خود را فریب می دهند.

مصباحی مقدم ادامه داد: در این رتبه بندی ها کشوری مثل افغانستان یا عراق در بالاترین فساد اداری قرار می‌گیرد و جایگاه رژیم صهیونیستی در بخشی است که بالاترین سلامت اداری را دارد و البته این رتبه بندی نمی تواند بدون توجه و رویکرد ویژه صورت گرفته باشد.

وی با بیان اینکه اشاعه فساد، فساد است توضیح داد: وقتی در جامعه ای زشتی ها گسترش پیدا می کند، خدا آنها را به عذاب دردناک دچار می‌کند و البته آنچه در محاسبات مالی و اقتصادی صورت می گیرد، مربوط به مسائل عمومی جامعه است و باید مراقبت کرد تا فساد بروز نکند و مشکلی ایجاد نشود و با اشاعه و تکرار و بازتاب دادن مکرر آن موجب بالا رفتن درک فساد در جامعه نشویم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس سلامت اداری ایران را نسبت به بسیاری از کشورها بهتر دانست و تصریح کرد: در نظام اسلامی ما، فساد کم هم بزرگ است و آنچه به دیوان محاسبات و نظارت های آنها مربوط می شود، تخلف و خلاف و انحراف از قانون است که نیاز به آموزش، توجیه و تذکر دارد.

وی با تشکر از اقدام دیوان محاسبات از ارائه به موقع گزارش تفریغ بودجه بیان کرد: این موضوع در دستور کار کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گذاشته شده اما تا به صورت رسمی در مجلس قرائت نشود، کمیسیون نمی تواند نسبت به تفریغ گزارش تهیه کند.

مصباحی مقدم با انتقاد از زمان هایی که گزارش تفریغ بودجه با تأخیر 7 ساله به مجلس ارائه می شد، به تأخیر در ارسال لایحه بودجه کل کشور اشاره کرد و گفت: عمده رسیدگی به بودجه سالیانه همانند دو سال گذشته به سال آینده موکول خواهد شد و ما از این بابت متأسفیم زیرا تصویب به موقع بودجه موجب آرامش ذهنی مسئولان دستگاه ها خواهد شد و فعالان اقتصادی نیز پیش بینی خودشان را خواهند داشت.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: اگر بودجه به موقع نرسد و تصویب نشود، یک حالت تزلزل در جامعه بوجود می آید در رفتار فعالان بنگاه های اقتصادی اثر مخرب دارد و امیدواریم این اتفاق در سال های بعد تکرار نشود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet