پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1392/01/09 09:43:00
سرویس سیاسی
شفیعی:

گسترش همکاری‌های منطقه‌ای امنیت خلیج‌فارس را تأمین می‌کند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با تاکید بر لزوم اتحاد و انسجام میان ایران و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، گفت: ایجاد فضای امن در خلیج فارس می‌تواند به تعامل و همبستگی منطقه ای بینجامد.
گسترش همکاری‌های منطقه‌ای امنیت خلیج‌فارس را تأمین می‌کند عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با تاکید بر لزوم اتحاد و انسجام میان ایران و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، گفت: ایجاد فضای امن در خلیج فارس می‌تواند به تعامل و همبستگی منطقه ای بینجامد. https://cdn.icana.ir/d/019/31669.jpg گسترش,همکاری‌های,منطقه‌ای,امنیت,خلیج‌فارس,را,تأمین,می‌کند Icana

نوذر شفیعی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خانه ملت، با تاکید بر لزوم اتحاد و انسجام میان ایران و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، تصریح کرد: منطقه خلیج فارس که در ادبیات بین الملل به منطقه ریملند و یکی از مناطق استراتژیک جهان معروف است، باید با مدیریت جمعی کشورهای این حوزه اداره شود.

 نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اهمیت منطقه خلیج فارس زمینه ساز دخالت و نفوذ کشورهای فرامنطقه ای و قدرت های جهانی در این منطقه شده است که خواهان در دست گرفتن مدیریت این منطقه هستند و کشورهای حاشیه خلیج فارس باید بر متغیرهای همبستگی و همگرایی میان خود تاکید کنند تا امنیت و توسعه را در منطقه ایجاد شود.

شفیعی، با بیان اینکه قلمرو و قرابت جغرافیایی میان کشورهای حاشیه خلیج فارس یکی از عواملی است که همگرایی منطقه ای را تقویت می‌کند، یادآور شد: متغیرهای همبستگی اجتماعی، مذهبی، فرهنگی میان کشورهای حاشیه خلیج فارس از دیگر عواملی است که باید در تنظیم روابط میان این کشورها مورد نظر قرار گیرد.

نماینده مردم در مجلس نهم، ضمن تاکید بر اینکه کشورهای خلیج فارس می توانند برای یکدیگر نقش مکمل اقتصادی داشته باشند، گفت: خواست و اراده رهبران کشورهای منطقه می تواند تعامل و همکاری میان دولت و ملت ها را ارتقا دهد و به این نتیجه برسند که نفع پیوستگی منطقه‌ای به مراتب بالاتر از تفرق و پراکندگی است.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران که کشوری تاثیرگذار و قدرتمند در حاشیه خلیج فارس است، از سال های پس از انقلاب اسلامی سیاست استقلال و عدم وابستگی به قدرت‌های بزرگ جهانی را پیشه کرده است و همواره این پیام را صادر کرده که آمادگی همکاری و تعامل با کشورهای منطقه ای به ویژه در حوزه خلیج فارس را دارد تا امنیت و توسعه به دست خود کشورهای منطقه و نه با دخالت قدرت ها، تحقق یابد.

شفیعی، با بیان اینکه برخی از کشورهای منطقه که دارای قدرت خرد هستند، به شدت تحت تاثیر قدرت های بزرگ و ساختارهای نظام بین الملل هستند و امنیت خود را در گرو حمایت غرب می بینند که البته در سال های اخیر پی به این نکته برده اند که باید امنیت خود را به صورت جمعی و با همکاری سایر کشورهای منطقه محقق سازند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، تصریح کرد: اگر جمهوری اسلامی ایران بتواند سازمان منطقه ای برای ایجاد ثبات، امنیت و توسعه سیاسی و اقتصادی در خلیج فارس و با همکاری کشورهای حاشیه ای آن ایجاد کند که تحت عنوان جامعه امن خلیج فارس نامگذاری شود و هویت مشترکی برای اعضا تعریف شود، می توان در این منطقه استراتژیک به تعامل و همبستگی دست یافت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet