پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1392/01/06 09:06:00
سرویس اجتماعی
قوامی تاکید کرد:

اسفراین، میعادگاه دوستداران کشتی با چوخه در ایام نوروز

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات با تأکید بر جاذبه‌های گردشگری شهرستان اسفراین گفت: بنای تاریخی بلقیس(پس از ارگ بم دومین بنای گلی ایران )، پارک ملی ساریگان، دره ییلاقی بید واز، دره ییلاقی اردغان از مهمترین جاذبه‌های گردشگری این شهرستان هستند که می‌توانند جذابیت‌های زیادی برای میهمانان نوروزی ایجاد کنند.
اسفراین، میعادگاه دوستداران کشتی با چوخه در ایام نوروز عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات با تأکید بر جاذبه‌های گردشگری شهرستان اسفراین گفت: بنای تاریخی بلقیس(پس از ارگ بم دومین بنای گلی ایران )، پارک ملی ساریگان، دره ییلاقی بید واز، دره ییلاقی اردغان از مهمترین جاذبه‌های گردشگری این شهرستان هستند که می‌توانند جذابیت‌های زیادی برای میهمانان نوروزی ایجاد کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/36067.jpg اسفراین،,میعادگاه,دوستداران,کشتی,با,چوخه,در,ایام,نوروز Icana

هادی قوامی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، در مورد مناطق گردشگری شهرستان اسفراین، تصریح کرد: اسفراین یکی از زیباترین مناطق کشور است که ویژگی‌های بی‌بدیل اقلیمی و بناهای کم‌نظیر تاریخی در این شهرستان، بستر مناسبی را برای حضور گردشگران مهیا کرده است.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی، در تشریح مناطق گردشگری اسفراین، افزود: بنای تاریخی بلقیس(پس از ارگ بم دومین بنای گلی ایران)، بقعه شیخ محمد رشیدالدین، پارک ملی ساریگان، دره ییلاقی بیدواز، دره ییلاقی اردغان، آبشار زیبای توی، آبشار زیبای ایزی، مناظر طبیعی سیاه خانه، غار گسک، غار نوشیروان، غار گورپان، کاروانسرای راونیز از جمله مناطق پرجاذبه گردشگری در شهرستان اسفراین است.

وی، بنای تاریخی بلقیس را یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان اسفراین خواند و گفت: بنای تاریخی قلعه بلقیس در 3 کیلومتری جاده اسفراین به سبزوار واقع شده و این بنای عظیم گلی را می‌توان پس از ارگ بم دومین بنای گلی ایران دانست، بلقیس از دو قسمت شهر و ارگ تشکیل شده و دور حصار آن 29 برج قرار داشته است و از محوطه داخلی آن ظروف چینی سبز رنگ و همچنین چینی‌های گل و بوته‌دار لاجوردی بر زمینه سفید مربوط به عصر صفوی به دست آمده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، در بیان آداب و رسوم‌های مردم اسفراین، افزود: برگزاری کشتی چوخه از جمله رسومی است که در این شهرستان در همه مناسبت‌های مهم سال به‌ویژه در ایام نوروز برگزار می‌شود که می‌توان مهم‌ترین آوردگاه برگزاری آن را روز 14 فروردین دانست که کشتی چوخه در مرکزیت این شهرستان با حضور همه کشتی‌گیران به‌نام شهرستان برگزار می‌شود.

گفتنی است، شهرستان اسفراین با وسعتی حدود 5345 کیلومتر مربع از شمال به شهرهای بجنورد و شیروان، جنوب به شهرستان سبزوار در خراسان رضوی، غرب به شهرستان فاروج و شرق به شهرستان جاجرم محدود می شود./

پایان پیام  

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet