پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/15 09:09:33
سرویس بین الملل
شفیعی:

سیاست آمریکا در قبال مصر، سیاست چماق و هویج است

عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس سیاست آمریکا در قبال مصر را سیاست چماق و هویج دانست و گفت: واشنگتن در تلاش برای تعدیل قدرت حاکمیت مصر به نفع خود است.
سیاست آمریکا در قبال مصر، سیاست چماق و هویج است عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس سیاست آمریکا در قبال مصر را سیاست چماق و هویج دانست و گفت: واشنگتن در تلاش برای تعدیل قدرت حاکمیت مصر به نفع خود است. https://cdn.icana.ir/d/019/31669.jpg سیاست,آمریکا,در,قبال,مصر،,سیاست,چماق,و,هویج,است Icana

نوذر شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار بین الملل خبرگزاری خانه ملت، درخصوص ادامه ناآرامی‌ها در مصر، اظهار داشت: تنازعات در مصر تحت تاثیر دوگروه رادیکال اسلام‌گرا تحت رهبری اخوان المسلمین و رادیکا‌ل‌های دموکرات و چپ‌گرا ادامه دار شده است.

واشنگتن در تلاش برای تعدیل قدرت حاکمیت مصر به نفع خود است

نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه علاوه بر دو متغییر ذکر شده در تحولات مصر نقش ایالات متحده آمریکا را نیز نمی‌توان نادیده‌گرفت، تصریح کرد: علاوه بر تنازعات حزبی در مصر که منجر به انشقاق در جامعه این کشور شده است، واشنگتن در تلاش است قدرت نیروهای حاکم و اسلا‌م‌گرا در مصر را به نفع خود تعدیل کند.

وی با تاکید بر اینکه اگر اسلام‌گرایی در لوای گروه اخوان‌المسلمین در مصر رشد کند، سیاست‌های کاخ سفید در این کشور با یک پارادوکس عمیق مواجه می‌شود، ادامه داد: با در اختیار گرفتن قدرت از سوی اسلام‌گرایانی که تاکید بر جوهره اسلام دارند، منافع آمریکا به خطر خواهد افتاد و اصطحکاک در روابط اخوانی‌ها و کاخ سفید ایجاد خواهد شد.

شفیعی با بیان اینکه کاخ سفید برای رسیدن به خواسته‌های خود در مصر چاره‌ای جز حمایت از گروه‌های رادیکال چپ‌گرای مصری ندارد، توضیح داد: واشنگتن با تحریک گروه‌های مخالف دولت مرسی سعی دارد تحولات در مصر را مدیریت کند، تا از این طریق مانع از قدرت یافتن گروه‌های اسلام گرا در این کشور شود.

وی  با تاکید براینکه سیاست آمریکا در قبال مصر، سیاست چماق و هویج است، گفت: از یک سو کاخ سفید با کمک‌های مالی به اخوانی‌ها سعی دارد چرخ اقتصاد مصر را به حرکت در آورد و از سوی دیگر با تحریک مخالفان سعی دارد مانع از قدرت یافتن گروه های حاکم براین کشور شود.  

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه دولت مرسی باید به خواسته‌های گروه‌های مخالف دولت، توجه داشته باشد، تصریح کرد: انتخابات ریاست جمهوری در مصر نشان داد مخالفان این کشور نیز از قدرت تاثیر‌گذاری خوبی در این کشور برخوردار هستند از این رو دولت قاهره با گفت‌وگو ایجاد فضای مناسب در راستای برون رفت از بحران این کشور گام بردارد.

ادامه در گیری‌ها درمنطقه پورت سعید مصر 4کشته و 250 زخمی در پی داشته است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet