پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/16 11:40:00
سرویس بین الملل
حیدرپورشهرضائی مطرح‌کرد:

استقبال سرد کشورهای منطقه از دوره‌گردی جان‌کری

عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس با بیان اینکه جان کری با هدف انتقال نقطه نظرات آمریکا به متحدان منطقه‌ای به خاورمیانه آمده است، گفت: فرستاده آمریکا در منطقه با دست خالی به کشورش باز می‌گردد.
استقبال سرد کشورهای منطقه از دوره‌گردی جان‌کری عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس با بیان اینکه جان کری با هدف انتقال نقطه نظرات آمریکا به متحدان منطقه‌ای به خاورمیانه آمده است، گفت: فرستاده آمریکا در منطقه با دست خالی به کشورش باز می‌گردد. https://cdn.icana.ir/d/019/5407.jpg استقبال,سرد,کشورهای,منطقه,از,دوره‌گردی,جان‌کری Icana

عوض حیدرپورشهرضائی در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری خانه ملت، ضمن اشاره به سفر خاورمیانه‌ای جان کری، و حاشیه های سفر وی در مصر و ترکیه، توضیح داد: دوره گردی جان کری در منطقه تاکنون با استقبال سرد مردم دو کشور مصر و ترکیه  همراه بوده است و به نظر می رسد فرستاده آمریکا در منطقه با دست خالی به کشورش بازگردد. 

نماینده مردم شهرضا، دهاقان، منظریه و گلشن در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:سفر جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا اساساً با دو هدف عمده انجام گرفته، نخستین هدف انتقال نقطه نظرات تیم جدید سیاست‌خارجی آمریکا به متحدان منطقه‌ای این کشور در خاورمیانه است و دومین هدف در واقع ارزیابی دقیق میدانی و رصد اوضاع و شرایط منطقه است.

وی با بیان اینکه یکی از موضوعات گفتگوهای جان کری، جمهوری اسلامی ایران بود، تصریح کرد: در این دور از گفتگوها آشکار شد که نگاه آمریکایی‌ها به مسئله انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای ایران معتدل‌تر شده و خود پذیرفته اند که باید جمهوری اسلامی را در کلوپ کشورهای دارنده انرژی هسته‌ای بپذیرند.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس، افزود: از دیگر موضوعات دیدارهای وزیر امور خارجه آمریکا با سران کشورهای منطقه، موضوع سوریه بود و در این مورد نیز شاهد بودیم که با وجود کمک‌های چند میلیون دلاری غرب به معارضان، آمریکایی‌ها به این نتیجه رسیده اند که تنها راه‌حل بحران سوریه گفتگوهای ملی و سوری-سوری است.

عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس، گفت: جان کری از سوی اوباما مامور سرکشی به خاورمیانه شد تا درک بهتری نسبت به معادلات این منطقه ژئوپولیتیک داشته باشد چرا که در چند سال اخیر با وقوع بیداری اسلامی اوضاع آن گونه که آمریکا برآورد می‌کرد پیش نرفت و حتی برعکس، منافع این کشور را به مخاطره انداخت از این رو آمریکایی‌ها فکر می‌کنند که وقوع بیداری اسلامی در اثر غفلت آنها از شرایط موجود در خاورمیانه بود.

وزیر امور خارجه آمریکا  در ادامه سفر خاورمیانه‌ای خود دوشنبه شب برای دیداری چندساعته و پیش از سفرش به قطر وارد پایتخت امارات شد./

پایان پیام  

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet