پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/15 10:35:00
سرویس اجتماعی
لاریجانی:

فرهنگ‌سازی راهنمایی و رانندگی در کشور اقدامی ملی است

رئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مجلس در تدوین قوانین پیرامون حوزه راهنمایی و رانندگی و اختصاص بودجه به این حوزه نگاه مثبتی دارد، گفت: فرهنگ‌سازی راهنمایی و رانندگی در کشور فعل ملی است که همه دستگاه‌ها و رسانه‌های گروهی باید برای تحقق و فرهنگ‌سازی این فهم مشترک تلاش کنند.
فرهنگ‌سازی راهنمایی و رانندگی در کشور اقدامی ملی است رئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مجلس در تدوین قوانین پیرامون حوزه راهنمایی و رانندگی و اختصاص بودجه به این حوزه نگاه مثبتی دارد، گفت: فرهنگ‌سازی راهنمایی و رانندگی در کشور فعل ملی است که همه دستگاه‌ها و رسانه‌های گروهی باید برای تحقق و فرهنگ‌سازی این فهم مشترک تلاش کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/34666.jpg فرهنگ‌سازی,راهنمایی,و,رانندگی,در,کشور,اقدامی,ملی,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی امروز (سه شنبه 15 اسفند) در همایش سراسری رؤسا و مدیران پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با بیان اینکه برای من افتخاری است که در جمع شما حضور دارم، گفت: این روزها ایامی است که پلیس بسیار در تلاش است و از این رو باید پیشاپیش به شما زحمت کشان خسته نباشید گفته و از تلاشتان تشکر کنم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر اینکه ایام عید یک حادثه بزرگ ترافیکی در کشور است، افزود: به طور حتم اگر این ایام همراه با دقت سپری نشود مشکلات بسیاری در کشور به وجود می آید.

لاریجانی ادامه داد: خوشبختانه از نوع رفتار پلیس می توان فهمید که وضع رانندگی در کشور بهبود یافته است از طرفی دیگر اگر بخواهیم کل دستگاه های فعال در کشور را ارزیابی کنیم باید در یک نگاه نیروی انتظامی را یک نهاد موفق بدانیم که خوشبختانه نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی کشور حرکت تکاملی داشته اند، همچنین فرایند کار این دستگاه‌ها رشد موفقیت آمیزی داشته است، از این جهت از تمام زحمات عزیزان نیروی انتظامی و سردار احمدی مقدم فرمانده هوشمند این نیرو تشکر می کنم.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تأکید بر اینکه اداره دستگاه های بزرگ مانند نیروی انتظامی کار ساده ای نیست تصریح کرد: با توجه به مشکلات کنونی در کشور به ویژه در بخش بودجه و اعتبار، اداره اینگونه ادارات فن خاصی می خواهد از این رو شاهدیم که عملکرد نیروی انتظامی در چند سال اخیر افت نداشته و مرتب سیستم آن رو به پیشرفت بوده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی، با اعلام اینکه پیشرفت بخش راهنمایی و رانندگی ناجا بسیار محسوس است، گفت: سردار مؤمنی یک فرمانده سختکوش است از طرفی دیگر اگر به صورت طبیعی حسن رفتار و بهبود شرایط راهنمایی رانندگی را مشاهده کنیم می بینیم که حرکت این بخش بسیار سامان یافته است.

لاریجانی با بیان اینکه من از نزدیک شاهد تلاش های سردار مؤمنی فرمانده راهنمایی و رانندگی ناجا بوده ام، یادآور شد: این فرمانده سختکوش جدا از بحث پیگیری قانون یک حساسیت و یک دل مشغولی برای ارتقاء فرهنگی راهنمایی و رانندگی داشت.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی در مجلس نهم، با بیان اینکه به طور حتم اگر قانون در دل مردم جا نگیرد به فرهنگ در کشور تبدیل نمی‌شود، افزود: خوشبختانه رهبر معظم انقلاب روز گذشته به بحث توسعه و پیشرفت اسلامی اشاره کردند و فرمودند که این موضوع باید به گفتمان تبدیل شود از این رو اگر قانون به صورت مناسب به یک باور تبدیل نشود به طور حتم اجرای آن مشکل است و با جریمه و اقدامات دیگر هیچ اتفاقی نمی افتد.

لاریجانی، ادامه داد: از طرفی دیگر خوشبختانه این گونه تدابیر به صورت هوشمندانه در چند سال اخیر در نیروی انتظامی وجود دارد از این رو باید با استفاده از روش های هنری و ظرفیت‌ها، رعایت قانون را در جامعه فرهنگ سازی و محقق کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه حرکت نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی دقیق و درست است گفت: خوشبختانه آمار کشته ها در سال گذشته هزاران نفر کاهش پیدا کرده و تعداد تصادفات حدود 20 درصد نزول داشته است که به طور حتم این آمار مهم و نشان دهنده ترقی در اقدامات در این گونه دستگاه ها است.

وی با اعلام اینکه نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی باید به روند تأثیرگذاری و فرهنگ سازی عمومی توجه کنند، یادآور شد: به طور حتم رسانه های عمومی و گروهی باید با اینگونه دستگاه ها همکاری داشته باشند.

لاریجانی با تأکید بر اینکه فرهنگسازی راهنمایی و رانندگی در کشور فعل ملی است، گفت: همه دستگاه ها و همه رسانه های گروهی باید برای تحقق و فرهنگسازی این فهم مشترک تلاش کنند.

وی با اعلام اینکه قانون جدید راهنمایی و رانندگی در مجموع متناسب با استانداردهای بین المللی تصویب شده است، تصریح کرد: نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی در مسیر اصلاحات اگر تصمیم به تغییر گرفتند به طور حتم مجلس با اشتیاق بسیار برای کمک آماده است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی در مجلس نهم، با بیان اینکه مجلس در تدوین قوانین پیرامون حوزه راهنمایی و رانندگی و اختصاص بودجه نگاه مثبتی دارد، افزود: خوشبختانه در باب انضباط با تصمیم گیری‌های راهنمایی و رانندگی در یک سال اخیر حدود 12 هزار میلیارد تومان از نظر اقتصادی به نفع کشور شده است لذا تمام دستگاه ها باید بدانند که این موضوع کاری اساسی و پایه ای است و باید در زمینه تحقق آن کمک کنند.

لاریجانی ادامه داد: با بررسی تاریخ در می یابیم که در زندگی بزرگان و افراد موفق انضباط یک امر اساسی و شاخص بوده است و به طور حتم نظم عامل موفقیت افراد بوده است به طور مثال در زندگی امام خمینی(ره) در نجف ایشان ساعات مشخصی را برای زیارت مرقد امام علی(ع) مشخص کرده بودند.

وی با تأکید بر اینکه انضباط شخصیت افراد را تکامل می بخشد، گفت: خوشبختانه موضوع انضباط در شریعت اسلام در موارد زیاد ذکر شده است که به طور مثال خواندن پنج بار نماز از این موارد است که هم نشان دهنده ملکات و معنویت است و هم نظم و رفتار متناسب انسانی را می رساند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه شهید مطهری یکی از افراد موفق در جامعه بوده است، گفت: ایشان طی عمر 58 ساله خود تقریباً 28 سال از آن را صرف تولید کتاب و فکر کرده اند لذا آثار فکری و ملی ایشان نشان دهنده انضباط است از طرفی دیگر تعدادی از دانشمندان غربی هم همین طور بوده اند که نه فقط در مطالعات بلکه در تمام اوقات هم منظم بوده اند.

لاریجانی با بیان اینکه به طور حتم تا زمانی که مسئله ای برای انسان ملکه نشود نمی توان آن را در جامعه همه‌گیر کرد، افزود: انضباط داشتن یکی از عوامل توفیق یافتن افراد در جامعه است از طرفی دیگر جامعه دارای روح جمعی و هویت است که براساس فرمایشات علامه طباطبایی به این موضوع هم باید توجه شود.

وی با تأکید بر اینکه روح جمعی هویت جامعه است، گفت: روح جمعی یا دارای آثار مثبت و یا دارای رذایل است لذا باید با توسعه فرهنگ مناسب آن را به سوی مثبت سوق داد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی در مجلس نهم، با بیان اینکه ایجاد و تحقق فرهنگ عامه موجب توسعه کشور می شود، گفت: به طور حتم شاخصه اصلی کشورهای پیشرفته قانون گرایی و انضباط است لذا می بینیم که در این کشورها دستگاه های مربوط در برابر متخلفان سخت‌گیر هستند و آنها را جریمه های سنگین می کنند.

لاریجانی با تأکید بر اینکه فعالیت و تلاش نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی جامعه را منضبط می کند، گفت: به طور حتم تحقق این موضوع برای جامعه فرهنگی و اجتماعی بسیار مهم است از طرفی دیگر انضباط در حوزه راهنمایی و رانندگی موجب انضباط در تمام بخش های کشور می شود لذا رسانه‌های گروهی و مسئولان سیاسی و مذهبی باید شما را در تحقق این کار ملی کمک کنند.

وی با بیان اینکه در کشورهای نوظهور صنعتی مانند چین و مالزی می بینیم که فرهنگ راهنمایی و رانندگی به خوبی شکل گرفته است، گفت: به عنوان مثال کشور چین با بیش از یک میلیارد جمعیت رشد 8 درصدی را تجربه کرده اما با این میزان جمعیت شاهد وضعیت مثبت رانندگی در آن هستیم که این موضوع تنها به علت تحقق و توسعه انضباط است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی در مجلس نهم، با اعلام اینکه به طور حتم ایران می تواند خیلی بهتر از کشورهای دیگر مسیر ترقی را طی کند، توضیح داد: براساس فرمایشات امام حسین(ع) اگر کسی بخواهد سعادتمند شود باید 5 ویژگی عقل، دین، ادب، شرم و حیا و خوش خلقی را به دست آورد.

وی با بیان اینکه عقل جوهر نهان انسان و گوهر الهی است، گفت: به طور حتم استفاده از دانشمندان و عاقلان و به کارگیری نظر جمعی در تحقق اهداف بسیار کار درست و تأثیرگذاری است.

لاریجانی با اعلام اینکه براساس فرمایشات امام حسین(ع) عقل در پناه دین به سرانجام می رسد گفت: به طور حتم ادبیات دینی راه را روشن می کند و می توان با استفاده از معنویت به ظرفیت های بزرگ دست پیدا کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انسان سعادتمند باید ادب داشته باشد، تاکید کرد: انضباط بخشی از ادب است از طرفی دیگر ادب سیاسی و ادب مدنی داشتن در جامعه به یکی از اصول تبدیل شده است همچنین رفتار ما باید همراه با احترام باشد.

وی با تأکید بر اینکه با توجه به مأموریت سنگین پلیس داشتن ادبیات دو جانبه میان مردم و مأمورین الزامی است گفت: به طور حتم احترام به پلیس باید به عنوان فرهنگ تلقی شود زیرا پلیس عامل اصلی انضباط در جامعه بوده از طرفی دیگر پلیس هم باید با مردم به صورت مؤدب برخورد کند که این هم نیازمند فرهنگ سازی است اما در کل پلیس رفتار محترمانه ای با مردم دارد.

لاریجانی با بیان اینکه زمانی که دریدگی در خانواده ای به وجود می‌آید آن خانواده سعادتمند نمی‌شود، گفت: جامعه هم مانند خانواده است لذا زمانی که در جامعه حیا ریخته شود درست کردن آن بسیار مشکل است از طرفی دیگر در رفتارهای اجتماعی هم باید از این موضوعات تفویض کرد.

وی با بیان اینکه براساس فرمایشات امام حسین(ع) سعادتمند کسی است که خوش خلق باشد، گفت: انسانی که گشاده‌رو است می‌تواند در رفتار دیگران تأثیر بگذارد از این رو می بینیم که در غرب مردم در جامعه متبسم هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر اینکه پلیس باید نسبت به مردم خوش خلق باشد، گفت: به طور حتم تحمل سختی ها از سوی مأمورین بسیار سخت است ولی تحمل آن می تواند موجب تکامل شود از طرفی دیگر تمام دستگاه ها باید در جهت فرهنگ سازی پنج اصل عقل، دین، ادب، شرم و حیا و خوش خلقی تلاش کنند همچنین هر فردی در زندگی شخصی اش باید به این پنج اصل بیاندیشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet