خبرگزاری خانه ملت

پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/15 13:09:54
سرویس اقتصادی
بهارستان نشینان مطرح کردند:

لایحه بودجه 92 با رویکرد اقتصادی یا تاکتیک انتخاباتی

لایحه بودجه سال ۹۲ کل کشور در حالی به مجلس تقدیم شد که برخلاف نظرعده ای از کارشناسان که آن را لایحه ای بدون پشتوانه اجرایی می دانند، عده ای دیگر آن را لایحه ای همراه با ظرافت ، دقت و زیرکی خاصی تلقی می کنند اما باید توجه داشت این لایحه به نحوی نگاشته شده‌است که‌شائبه انتخاباتی‌بودن آن‌روزبه روز قوت می گیرد.
لایحه بودجه 92 با رویکرد اقتصادی یا تاکتیک انتخاباتی لایحه بودجه سال 92 کل کشور در حالی به مجلس تقدیم شد که برخلاف نظرعده ای از کارشناسان که آن را لایحه ای بدون پشتوانه اجرایی می دانند، عده ای دیگر آن را لایحه ای همراه با ظرافت ، دقت و زیرکی خاصی تلقی می کنند اما باید توجه داشت این لایحه به نحوی نگاشته شده‌است که‌شائبه انتخاباتی‌بودن آن‌روزبه روز قوت می گیرد. https://cdn.icana.ir/d/019/30757.jpg لایحه,بودجه,92,با,رویکرد,اقتصادی,یا,تاکتیک,انتخاباتی Icana

گروه اقتصادی خبرگزاری خانه ملت؛ لایحه بودجه سال 92 کل کشور در حالی به مجلس تقدیم شد که برخلاف نظرعده ای از کارشناسان که آن را لایحه ای بدون پشتوانه اجرایی می دانند، عده ای دیگر آن را لایحه ای همراه با ظرافت ، دقت و زیرکی خاصی تلقی می کنند.از نظر این افراد لایحه بودجه سال آینده که با 84 روز تاخیر به مجلس تقدیم شد به دلیل وجود برخی اعداد و ارقام موجود در جداول، شائبه انتخاباتی بودن این لایحه بودجه را تقویت کرده است؛ اعداد و ارقامی که بر اساس آن اعتبارات نهاد ریاست جمهوری نسبت به سایر نهادهای خارج از دولت  افزایش چشم گیری پیدا کرده است.

سند این مدعا جداولی همچون جدول زیر است که روز پیش پس از انتشار در سایت های خبری واکنش های خاصی را به همراه داشت.

بنابراین جدول، دولت در لایحه بودجه سال 1392 خواستار افزایش 82درصدی بودجه نهاد ریاست‌جمهوری شده است، در عین حال بودجه دستگاه‌های خارج از دولت به شدت کاهش یافته است. بودجه نهاد ریاست‌جمهوری و زیرمجموعه‌های آن در قانون بودجه امسال 375 میلیارد تومان تصویب شده است، اما در حالی که کل سقف بودجه جاری دولت در لایحه سال آینده نسبت به سال‌جاری 20 درصد افزایش یافته، افزایش اعتبارات نهاد ریاست‌جمهوری به 682 میلیارد تومان قابل تامل است.

تحلیل نمایندگان در مورد علت این امر متفاوت است، برخی آن را ناشی ازاختلافات بین دولت با مجلس و سایر دستگاه ها و برخی دیگر دلیل آن را مباحث انتخاباتی و سیاسی می دانند .

دولت قصد جو سازی علیه مجلس را دارد

غلامرضا تاجگردن در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: احتمالا علت افزایش 82 درصدی اعتبار دولت در بودجه سال آینده، لغو مصوبه طرح مهر کار آفرین است که توسط مجلس غیر قانونی اعلام شد.

نماینده مردم گچساران در مجلس شورای اسلامی  ادامه داد: دولت قصد دارد با این اقدام منابع مورد نیاز برای این مصوبه را تامین کند.

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه دولت با این اقدام قصد سیاسی کاری دارد افزود: دولت با کاهش اعتبار مجلس در لایحه بودجه سال آینده، قصد دارد پس از تغییر اعتبار مربوط به این قوه توسط نمایندگان، فضایی علیه مجلس ایجاد شود.

وی تاکید کرد: نگاه دولت نسبت به برخی دستگاه ها با نگاه مجلس متفاوت است بنابراین برخی اعمال سلیقه ها طبیعی است.

اما مساله قابل توجه تر کاهش 38 درصدی اعتبار شورای عالی امنیت ملی به نفع دبیرخانه جنبش عدم تعهد است که بر این اساس دولت 10 میلیارد تومان اعتبار برای این دبیرخانه جنبش عدم تعهد در نظر گرفته است.

جدایی از لزوم توجه به این دبیرخانه به دلیل ریاست ایران بر جنبش عدم تعهد و نقش این کشور در تحقق اهداف آن، مدیریت جدید این دبیر خانه را اسفندیار رحیم مشایی کاندیدای احتمالی دولت برای انتخابات ریاست جمهوری آینده برعهده دارد فردی که مسئولین کشوری و مردم حساسیت های ویژه ای نسبت به او پیدا کرده اند.

بنابراین این امر باعث شده که واکنش ها نسبت به این لایحه افزایش پیدا کند.

لایحه بودجه در حمایت از یک کاندیدای خاص نوشته شده است

بر این اساس محمد قسیم عثمانی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت نیز "طرح مهر کارآفرین" را یکی از دلایل افزایش اعتبار نهاد می داند و برسیاسی و انتخاباتی بودن این لایحه تاکید  دارد.

عضو کمیسیون برنامه ،بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به لایحه بودجه سه دوازدهم گفت: تنخواه درخواست شده از طرف رئیس جمهور بسیار فراتر از هزینه های مورد نیاز دولت در این سه ماه است که این امر باید در جلسات کمیسیون تلفیق مورد بررسی قرار گیرد .

نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامیبا بیان اینکه به نظر می رسد که کاهش بودجه شورای نگهبان و مجلس سیاسی باشد ادامه داد: این مساله شائبه سیاسی بودن افزایش اعتبارات نهاد ریاست جمهوری را نیز تقویت می کند .

عثمانی با بیان اینکه بنابراین جدول، اعتبارات نهاد هایی که رفتارهای فراقانونی رئیس جمهور را دنبال نکرده اند کاهش یافته است تصریح کرد: سیستم انقباضی در مورد دستگاه هایی غیر از دستگاه های دولتی اعمال شده این درحالی است که در لایحه بودجه سال آینده تنها 80 میلیارد تومان برای سفرهای استانی رئیس جمهور و پیش بینی وعده های قابل طرح در این سفرها در نظر گرفته شده است.

این نماینده مجلس نهم با اشاره به انتخاباتی بودن این لایحه گفت: با توجه به اعداد و ارقام موجود و کلیات لایحه این شائبه به وجود می آید که بودجه دولت به سمت حمایت مستقیم و غیر مستقیم از یک کاندیدای خاص و پیروزی یک جریان بر جریان دیگری پیش می رود.

اجازه تضییع حقوق دستگاه ها را نخواهیم داد

از نظر ارسلان فتحی پور در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت نیز کاهش اعتبارات مجلس و شورای نگهبان با توجه به انتخابات پیش رو و نقش این دو نهاد بر این انتخابات صحیح و منطقی نیست.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قرار بود در بودجه سال آینده اعتبار دستگاه ها متمرکز شود گفت: اعتبارات دستگاها در لایحه بودجه سال 92 باید به دقت مورد بررسی های قرار گیرد زیرا ممکن است اعتباردر نظر گرفته شده برای نهاد ریاست جمهوری مجموع اعتبارات تمامی دستگاه های دولتی باشد.

نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و بخش آهوراند در مجلس تاکید کرد: جهت صرف هزینه های مربوط به انتخابات ریاست جمهوری از منابع وزارت کشوراستفاده می شود بنابراین باید میزان اعتبار وزارت کشور در این لایحه مورد بررسی قرار گیرد.

وی  با بیان اینکه با سنجش و ارزیابی اعتبار نهادها سعی خواهیم کرد تا حق هیچ دستگاهی ضایع نشود، تاکید کرد: مسئولین دولتی باید در جلسات بررسی لایحه بودجه علت این افزایش و کاهش اعتبارات را توضیح دادند.

حال با توجه به تاکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب در خصوص وحدت قوا و جلوگیری از ایجاد تنشی که موجب خیانت می شود لازم است که مسئولان ما دقت لازم را به عمل آورند که با اقداماتی سیاسی و لجبازی هایی ناشی از منفعت طلبی فضای کشور را که تا انتخابات آینده نیاز به آرامش دارد متشنج نکنند./

گزارش از زهره خواجوی

پایان پیام 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet