خبرگزاری خانه ملت

پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/16 13:24:21
سرویس سیاسی
عمرانی در نشست مشترک اتحادیه بین‌المجالس:

زن‌ومرد در اسلام، ازحق مشارکت در امور سیاسی و اجتماعی برخوردارند

عضو کمیسیون کشاورزی،‌آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، موضوع مشارکت سیاسی زنان مورد عنایت جدی رهبران کشور قرار داشته، افزود:‌ بر مبنای دیدگاه اسلام، انسان‌ها اعم از زن و مرد ازحق مشارکت در امور سیاسی و اجتماعی برخوردار بوده‌اند.
زن‌ومرد در اسلام، ازحق مشارکت در امور سیاسی و اجتماعی برخوردارند عضو کمیسیون کشاورزی،‌آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، موضوع مشارکت سیاسی زنان مورد عنایت جدی رهبران کشور قرار داشته، افزود:‌ بر مبنای دیدگاه اسلام، انسان‌ها اعم از زن و مرد ازحق مشارکت در امور سیاسی و اجتماعی برخوردار بوده‌اند. https://cdn.icana.ir/d/019/35377.jpg زن‌ومرد,در,اسلام،,ازحق,مشارکت,در,امور,سیاسی,و,اجتماعی,برخوردارند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، سکینه عمرانی در نشست مشترک اتحادیه بین‌المجالس با نهاد زنان سازمان ملل متحد درباره امحاء خشونت علیه زنان که در چارچوب نشست سال جاری کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد برگزار می‌شود، گفت: خشونت نسبت به زنان یکی از انواع نقض حقوق بشر قلمداد شده و مانع بزرگی در مسیراجرای عدالت، کسب رشد و کمال، ایجاد امنیت و پایداری صلح در جوامع است.

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی افزود: در کنار تاثیرات منفی فردی و خانوادگی بر افراد آسیب دیده از خشونت، مواردی همچون احساس عدم امنیت اجتماعی، نیازمندی به پشتیبانی و مراقبت به جهت ترس از خشونت‌های مختلف، صرف انرژی افراد جهت مقابله با خشونت به جای استفاده این پتانسیل در بهسازی اجتماعی، ایجاد اختلال در روابط سالم اجتماعی، وجود نیروهای انسانی رنجور و ناتوان، ایجاد روحیه عدم اطمینان و بی‌اعتمادی اجتماعی، غیبت از کار و کاهش بهره‌وری، ایجاد هزینه‌های سرسام‌آور درمان و غیره همگی از جمله پیامدهای ناگوار خشونت علیه زنان در سطح اجتماع می‌باشد.

وی ادامه داد: از نکاتی که در راهکارهای جهانی مورد مقابله با خشونت غفلت قرارگرفته است، عدم توجه به فطرت و کرامت انسانی زن، اخلاق و معنویت از نظر ادیان الهی، تحکیم نهاد خانواده، عزم بین‌المللی در جلوگیری از مداخلات قدرت‌های نظامی و اقتصادی از طریق لشکرکشی، اشغال، تحمیل تحریم‌های یکجانبه و چندجانبه و در نهایت تأثیر رسانه‌های جمعی می‌باشد که در مورد ممنوعیت نمایش تصاویر خشونت‌بار مانند قتل و کشتارهای فجیع و تجاوزات و نیز صحنه‌هایی که به نوعی زمینه تحریک رفتارهای خشن را فراهم می‌نماید، هیچ توصیه‌ای ارائه نشده و اقدامات و تدابیر لازم نیز مورد توجه قرار نگرفته است. تجربه نشان داده است که کاهش نرخ خشونت نسبت به زنان مستلزم حرکت فرهنگی و طولانی مدت است که مبدأ آغازین آن در نهادخانواده و توسط نقش تربیتی زنان قابل اجراست.

این نماینده مردم در مجلس نهم تصریح کرد: بسیار واضح است که مشارکت سیاسی یکی از شاخه‌های توسعه در کنار سایر عوامل می‌باشد و لذا در سیاستگذاری‌ها و برنامه‌های ملی، منطقه‌ای و همچنین بین‌المللی ضروری می‌باشد که به این امر توجه کافی بعمل آید و راهکارهای تسهیل نیل به مشارکت زنان در عرصه‌های سیاسی ارائه گردد.

وی تاکید کرد: بر مبنای دیدگاه اسلام، انسان‌ها اعم از زن و مرد هر دو ازحق مشارکت در امور سیاسی و اجتماعی را برخوردار بوده و از این نظر هیچ فرقی بین آن‌ها وجود ندارد، چون در ارزش انسانی، فرقی بین مرد یا زن وجود نداشته و اصول انسانیت در هر دو یکی است. از نظر قرآن کریم ملاک انسان‌ها در تفاوت بین آن‌ها تقوا بوده و جنسیت ملاک ارزشمندی در تفاوت‌گذاری نیست و از آن‌جایی که روح انسان متأثر از جنسیت نیست؛ لذا مؤنث بودن دلیلی برای محرومیت از بسیاری از حقوق اساسی‌اش نخواهد بود. بدین ترتیب زن هم به عنوان یک انسان حق مشارکت سیاسی داشته و همسان با مرد بعنوان یک انسان واجد تمام شرایط می‌بایست از جهت ارتقای نقش و مشارکت سیاسی در جامعه تلاش نماید.

عضو کمیسیون کشاورزی،‌آب و منابع طبیعی مجلس یادآور شد: پس از پیروزی و استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت سیاسی زنان مورد عنایت جدی رهبران کشور قرار داشته و همواره این نیمی از جمعیت موثر نقش بسزایی در سپهر سیاسی این کشور ایفا نموده‌اند. حضور پررنگ زنان در صحنه‌های سیاسی، علمی، اقتصادی، اجتماعی و آموزشی از نماینده مجلس تا معاونان رییس‌جمهور گرفته تا مقام قضاوت در دادگاه‌های خانواده همگی نشان دهنده ارزش دادن نظام جمهوری اسلامی ایران به مقام زن می‌باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet