خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1387/10/19 22:23:00
سرویس بین الملل
رئیس مجلس در نشست خبری با همتایان سوری و اندونزیایی مطرح کرد

درخواست تروئیکای مجالس آسیایی از مصر برای گشایش گذرگاه‌ها

در پایان نشست ترویکای مجالس آسیایی٬ روسای مجالس ایران٬‌سوریه و اندونزی در یک نشست خبری شرکت کرده و به سوالات خبرنگاران پاسخ گفتند.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت از دمشق٬ علی لاریجانی عصر امروز پنج‌شنبه در این نشست خبری گفت: ما به دلیل حساسیت اوضاع و شرایط خاصی که مردم غزه در آن گرفتار شده‌اند٬‌ گامی برداشته‌ایم و تا احقاق خقوق ملت فلسطین آن را ادامه خواهیم داد.

رییس مجلس سوریه نیز ضمن مهم دانستن جلسه امروز گفت: روسای تروئیکای بین‌المجالس آسیایی از کشورهای مهمی آمده‌اند و مواضع شجاعانه و بشردوستانه‌ای که رهبران این کشورها دارند، نشان‌دهنده عزم و مسئولیت‌پذیری آنهاست.

وی افزود: ما امروز سفر جهادی خود را که یک جهاد کوچک است با سفر به لبنان و اردن آغاز می‌کنیم و در واقع به جنگ دیپلماتیک با اسرائیل می‌رویم تا به برادرمان در غزه کمک کنیم.

در ادامه این نشست خبری، لاکسونو رییس مجلس اندونزی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید  چه راهکاری برای عقب‌نشینی رژیم اشغالگر قدس از غزه دارید، گفت: درباره این راهکارها در اجلاسی که در تهران برگزار خواهد شد تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره دیدار امروز روسای مجالس سه کشور ایران، سوریه و اندونزی با "بشار اسد" رییس جمهور سوریه خاطرنشان کرد: دیدگاه‌های آقای بشار اسد در خصوص  مسائل منطقه‌ و بویژه فلسطین به دیدگاه‌های ما بسیار نزدیک است و ما نگاه ایشان را در برون رفت از این وضعیت ستایش می‌کنیم، همانگونه که ایشان نیز نسبت به تحرک روسای مجالس کشورهای آسیایی نگاه مثبت داشتند.

در ادامه "محمود الابرش" رییس مجلس سوریه نیز اظهار داشت: اجلاس امروز شروع یک حرکت تازه است اما مسئله اساسی این است که همه سازمان‌های پارلمانی و مرتبط با مجالس باید به اینگونه فعالیت‌ها اقدام کنند تا اعمال فشار موثر بر رژیم صهیونیستی  اعمال شود.

ما سعی می‌کنیم با حرکتی که ایجاد کرده‌ایم بر اسرائیل فشار کنیم تا غزه از این وضعیت رها شود.

رییس مجلس سوریه با اشاره به اجلاس روز چهاردهم ژانویه در ترکیه گفت: ما هم‌چنین امروز و فردا به لبنان و اردن خواهیم رفت و فعالیت‌های دیپلماتیک خود را با سفر به کشورهای چین و روسیه ادامه خواهیم داد.

رییس مجلس اندونزی نیز در پاسخ به سوالی در مورد چگونگی ارسال کمک‌های تروئیکا به غزه اظهار داشت: حسابی برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی باز کرده‌ایم و هم‌چنین حسابی را اختصاص داده‌ایم برای کمک پارلمان‌های آسیایی و وقتی این کمک‌ها جمع‌آوری شود ما برای مردم غزه ارسال خواهد شد.

لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید با توجه به بسته بودن گذرگاه رفح از سوی کشور مصر٬ کمک‌ها برای مردم غزه چگونه ارسال خواهد شد٬‌ اظهار داشت: با توجه به اتمام زمان توافق‌نامه 2005 ٬ دولت مصر باید درخواست تروئیکای مجالس آسیایی برای باز کردن گذرگاه‌ها را بپذیرد.

رییس مجلس شورای اسلامی پس از پایان نشست خبری به بارگاه حضرت زینب (س) رفت و این حرم شریف را زیارت کرد. وی عصر پنج‌شنبه دمشق را به مقصد بیروت ترک کرد.

لاریجانی چهارشنبه شب وارد سوریه شده بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet