پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/18 12:38:26
سرویس فرهنگی
سلیمی، به مناسبت سالروز بزرگداشت سید جمال الدین اسد آبادی:

سید جمال الدین اسدآبادی فریادگری در عصر خاموش بود

عضو فراکسیون روحانیون مجلس، با بیان اینکه سید جمال الدین اسدآبادی فریادگری در عصر خاموش بود و توانست صدای مسلمانان را در جهان طنین انداز کند، گفت: امروز با توجه به اتفاقاتی که در کشورهای اسلامی افتاده است، جهان اسلام نیازمند نوع نگاه سید جمال الدین اسد آبادی به مسائل مسلمانان است.
سید جمال الدین اسدآبادی فریادگری در عصر خاموش بود عضو فراکسیون روحانیون مجلس، با بیان اینکه سید جمال الدین اسدآبادی فریادگری در عصر خاموش بود و توانست صدای مسلمانان را در جهان طنین انداز کند، گفت: امروز با توجه به اتفاقاتی که در کشورهای اسلامی افتاده است، جهان اسلام نیازمند نوع نگاه سید جمال الدین اسد آبادی به مسائل مسلمانان است. https://cdn.icana.ir/d/019/24601.jpg سید,جمال,الدین,اسدآبادی,فریادگری,در,عصر,خاموش,بود Icana

علیرضا سلیمی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، به مناسبت سالروز بزرگداشت سید جمال الدین اسد آبادی، گفت: سید جمال الدین اسد آبادی فریادگری بود که در قالب زمان و مکان نگنجید و با شناخت دردهای جامعه اسلامی بدون آنکه خود باخته باشد، توانست حرکت‌های جدید در جهان اسلام پایه‌ریزی کند. او با توجه به اینکه به ترفند غربی‌ها از جمله انگلیس برای ایجاد تفرقه در جهان اسلام و تضعیف مسلمانان با هدف به یغما بردن منافع آن ها، و عملیاتی کردن مکر خود برای جلوگیری ار رشد اسلام پی برد، به همین دلیل خود را در محدوده مرزهای جغرافیایی کشورهای اسلامی محدود نکرد و فراتر از مرزهای اعتباری، عصری جدید را ایجاد کرد.

نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: سید جمال الدین اسد آبادی با مطالعه دقیق برروی همه کشورهای اسلامی به این نقطه رسید که باید از نظر فرهنگی کار بزرگی در کشور اسلامی انجام دهد و این را در دستور کار خود قرار داد. بنابراین درکشورهای مصر و ترکیه نیز نیروهای آگاه انقلابی پرورش داد که فراتر از زمان می‌اندیشیدند.

سلیمی، با بیان اینکه سید جمال الدین اسدآبادی بیدارگری انقلابی بود که هیچ گاه از پای نمی‌ایستاد و پیوسته با رصد جهان اسلام به دنبال مسایل ویژه بود، عنوان کرد: سید جمال الدین اسد آبادی چاره درمان دردهای کشورهای اسلامی را در خودباختگی و باز کردن آغوش در مقابل فرهنگ ویرانگر غرب نمی‌دید و راه رفع مشکلات این کشورها را در بازگشت به اسلام اصیل می‌دانست و معتقد بود که غرب‌زدگی نمی‌تواند چیزی جز نکبت و بدبختی برای جهان اسلام به همراه داشته باشد و این را پیوسته تبلیغ می‌کرد. سید جمال الدین اسدآبادی فریاد گری در عصر خاموش بود و توانست صدای مسلمانان را در جهان طنین‌انداز کند و با نگاه بلند خود به دنبال انسجام مسلمانان بودو دشمن نیز نتوانست او را در زندان تعصبات قومی و قبیله‌ای اسیر کند. ایشان به دنبال رهایی مسلمانان از زندان تعصبات ملی بود و برای او هیچ چیز مهم‌تر از اسلام نبود، امروز با توجه به اتفاقاتی که در کشورهای اسلامی افتاده است، جهان اسلام نیازمند نوع نگاه سید جمال الدین اسد آبادی به مسایل بین مسلمانان است.

عضو هیئت رییسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، یادآورشد: سید جمال الدین اسدآبادی علاوه بر همه ویِژگی‌های فردی که داشت، دست به قلم بود و با عروة الوثقی خود به تکثیر فکر ناب انقلابی فکر می کرد.  بر همین اساس می‌توان از ایشان به عنوان یکی از پیش قراولان متعهد در جهان اسلام نام برد. همچنین سید جمال الدین اسدآبادی در تقریب بین مذاهب اسلامی، کارهای بزرگی کرد و در این مسیر گام بلندی برداشت و شاگردان او نیز همچون محمد عبده در بحث تقریب بین مذاهب اقدامات ارزنده‌ای را انجام دادند./

"در تقویم جمهوری اسلامی ایران  18 اسفندماه روز بزرگداشت سید جمال الدین اسدآبادی نامگذاری شده است."

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet