پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/19 16:35:36
سرویس استان ها
تابش:

رشد بی‌رویه مصرف روغن جامد در کشور نگران‌کننده است

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه رشد بی‌رویه مصرف روغن جامد در کشور نگران‌کننده است، استان یزد و شهرستان اردکان را قطب تولید محصولات کنجدی کشور دانست.
رشد بی‌رویه مصرف روغن جامد در کشور نگران‌کننده است عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه رشد بی‌رویه مصرف روغن جامد در کشور نگران‌کننده است، استان یزد و شهرستان اردکان را قطب تولید محصولات کنجدی کشور دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/23272.jpg رشد,بی‌رویه,مصرف,روغن,جامد,در,کشور,نگران‌کننده,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمدرضا تابش در بازدید از کارخانه بزرگ تولید روغن کنجد میرثامن اردکان گفت: استان یزد و مخصوصا شهرستان اردکان، قطب تولید محصولات کنجدی کشور است و کیفیت ممتاز محصولات کنجدی به‌ویژه روغن کنجد، ارده و حلواارده اردکان و ارزش غذایی بالای آن که به دلیل بهره‌گیری از نیروهای ماهر و استفاده از مواد اولیه طبیعی و ارگانیک است، موجب شده تا در کنار افزایش اطلاعات مردم در زمینه خواص بسیار بالای این محصولات و توجه بیشتر تولیدکنندگان به ذائقه مشتریان، تقاضای مصرف کنندگان نیز افزایش یابد.

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی افزود: لازم است تقویت و توسعه واحدهای تولیدی فعلی و راه‌اندازی کارخانجات مدرن که تولید آنها منطبق بر استانداردهای روز دنیاست، در دستور کار قرار گیرد.

وی بیان کرد: به‌دلیل عدم کنترل لازم و اطلاع‌رسانی نامناسب، رشد بی‌رویه مصرف روغن جامد در کشور ایجاد شده؛ به نحوی که سرانه مصرف روغن از 2/5 کیلو گرم در سال 1340 با جمعیت 20 میلیون نفر به 16/5 کیلوگرم در سال‌های اخیر رسیده که این امر مخاطراتی را برای سلامت آحاد مردم به‌وجود آورده است.

تابش تصریح کرد: مایه تاسف است که واردکنندگان روغن‌های جامد و نباتی، کم‌وبیش از حمایت‌های دولتی برخوردارند اما برای واردات کنجد و فرآورده‌های مشتق شده از آن حمایتی انجام نمی‌پذیرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دولت باید با اعمال سیاست‌های تشویقی و اعطای تسهیلات مناسب به کشاورزان و  تولیدکنندگان روغن‌های گیاهی از جمله کنجد، گام موثری در جهت ارتقاء سلامت شهروندان بردارد.

وی با اشاره به مذاکره با وزیر جهاد کشاورزی و قول مساعد وی در راستای حمایت از این صنعت و شکل‌گیری خوشه محصولات کنجدی گفت: امید است حمایت‌های دولت اعم از تامین ارز مناسب برای واردات کنجد، اعطای تسهیلات برای افزایش سطح زیر کشت کنجد در کشور، تامین نقدینگی واحدهای تولیدی و کمک به سرمایه‌گذاران و نقش‌آفرینان در این عرصه باعث شود تا روغن کنجد و سایر روغن‌های مایعی که از جمله منابع غنی چربی های اشباع نشده هستند و کلسترول کمی دارند، جایگزین روغن‌های جامد شود.

تابش بر تولید متنوع محصولات کنجدی و افزایش کیفیت اینگونه محصولات جهت صادرات به کشورهای همسایه که زمینه آن وجود دارد و ایجاد شبکه فروش منسجم و پویا تاکید کرد.

وی با بیان اینکه بیش از 148 واحد تولید محصولات کنجدی در استان یزد وجود دارد، گفت: حدود 80 درصد واحدهای صنفی و 50 درصد واحدهای صنعتی استان در اردکان مستقر هستند و حرکت به سمت ایجاد واحدهای بزرگ صنعتی تولید روغن کنجد، ارده و حلواارده نشان‌دهنده کشش بالای بازار است.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: با توجه به سابقه طولانی، درخشان و قابل اتکای اردکان در این زمینه، می‌توان اردکان را به‌عنوان مرکز صنفی و صنعتی این محصولات محسوب کرد و باید تلاش جدی داشت تا خوش‌نام بودن و ذهنیت مثبت مصرف کنندگان از این محصول مخدوش نشود.

وی به برخی مشکلات فعالان این بخش از جمله نوسان قیمت مواد اولیه بخصوص کنجد به دلیل تامین عمده این محصول از خارج و تغییرات قیمت ارز، خشکسالی های مداوم، وجود لایه‌های واسطه‌ای تامین کنجد و غیره اشاره کرد و خواستار توجه بیشتر مسئولان به آن شد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ایجاد واحدهای صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی را از جمله برنامه‌های شهرستان برای کسب ارزش افزوده بیشتر برای فعالین و کشاورزان ذکر کرد و با اشاره به سطح زیر کشت بیش از هفت هزار هکتاری پسته شهرستان اردکان و خصوصیات برتر آن از جمله رنگ مغز وطعم آن، احداث واحدهای فرآوری پسته در اردکان را خواستار و حمایت خود را از این امر اعلام کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet