پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/20 09:50:21
سرویس اقتصادی
پیرموذن در یادداشتی مطرح کرد:

جراحی اقتصاد ایران در دولت آینده

اقتصاد ایران نیازمند چاره جویی و جراحی است و شاه کلید حل مسایل پیچیده اقتصاد در برقراری هماهنگی بین اقتصاد و دانشگاهها و همچینن بهره گیری از تذکرات رهبری، دیدگاههای علمی و نقطه نظرات اساتید و صاحبنظران علوم اقتصادی و سپردن تیغ جراحی به آنان است.
جراحی اقتصاد ایران در دولت آینده اقتصاد ایران نیازمند چاره جویی و جراحی است و شاه کلید حل مسایل پیچیده اقتصاد در برقراری هماهنگی بین اقتصاد و دانشگاهها و همچینن بهره گیری از تذکرات رهبری، دیدگاههای علمی و نقطه نظرات اساتید و صاحبنظران علوم اقتصادی و سپردن تیغ جراحی به آنان است. https://cdn.icana.ir/d/019/34369.jpg جراحی,اقتصاد,ایران,در,دولت,آینده Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، کمال الدین پیر موذن عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس دریاداشتی به تحلیل مسائل اقتصادی ایران در دولت آینده پرداخت که متن این یادداشت به شرح زیر است:

امروز علی رغم وعده‌های عدیده رئیس دولت، نه تنها اثر قابل ملاحظه‌ای از درآمد نفت کشور بر سر سفره‌های مردم مشاهده نمی‌شود بلکه روش و شیوه در پیش گرفته دولت، جز آنکه بر مسائل و مشکلات اقتصادی هموطنان افزوده، حاصلی دیگر در بر نداشته است.

پروفسور عبدالسلام اشعار نموده‌اند: در شرایط حاضر، بقای شرافتمندانه هر جامعه‌ای مستقیما به توانمندی‌اش در علم و تکنولوژی بستگی دارد، در میان ما تعهد آشکاری برای کسب و ارتقاء علم وجود ندارد. هنوز عملا درک نکرده‌ایم که علم را مثلا می‌توان برای توسعه اقتصادی یا برای دفاع به کار بست. بر خلاف رقبایمان ما مسئله علم را در اسلام جدی نمی‌گیریم.

شهید مطهری در بیست گفتار می‌نویسند: امروز دنیا بر پاشنه علم می‌چرخد. کلید همه حوایج علم و اطلاع فنی است، بدون علم نمی‌توان جامعه‌ای غنی، مستقل، آزاد، عزیز و قوی به‌وجود آورد.

امام صادق(ع) می‌فرمایند: علم کسانی را که از طبقه پایین هستند بالا می‌برد و جهل کسانی را که از طبقه بالا هستند پایین می‌آورد.

ژاپن در طول تاریخ درخشندگی نداشت. حدود صد سال پیش قانون اساسی جدیدی نوشته شد و امپراطور ژاپن بر اساس آن پنج سوگند یاد کرد. یکی از آنها این بود: برای عظمت امپراطوری ژاپن، دانش از هر منبعی و به هر وسیله ممکن کسب خواهد شد. الان وضعیت ژاپن را همگی شاهد هستیم. همه کشورهای جهان در حال حاضر چنین وضعی دارند. کشوری پیشرفته و ثروتمند است که در علم پیشرفت داشته و به انذارها و نقطه نظرات دانشمندان و عالمان خود عمل نماید و الا اگر با پول و ثروت می‌شد ثروتمند و قدرتمند بود، عربستان سعودی و کویت می‌بایست جزو ممالک جهان اولی می‌شدند.

برای ایجاد وضعیت خوب و توسعه پایدار ایران و حل مشکلات و معضلات اقتصادی و معیشتی به علم و عالم نیازمندیم. بدون توجه به نسخه‌ها، دیدگاه و راهکارهای اعلامی عالمان واجد شرایط در عموم زمینه‌ها نه تنها امید پیشرفت و حل مشکلات عدیده اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور میسور نیست بلکه امکان حرکت هم وجود ندارد، هر گونه حرکت، تصمیم گیری، برنامه ریزی، اقدام و عمل بدون اتکا به علم در جهت مطلوب نخواهد بود و محکوم به شکست است.

مسلما منظور پروفسور عبدالسلام هم از علم، علوم تجربی و تکنولوژی آن است، علم یعنی همه اطلاعات و معلومات مفید بشری. بنابراین برای توسعه کشور و حل مشکلات و معضلات اقتصادی و اجتماعی متعدد ایران بایستی علم حاکمیت یابد تا بر اساس روش علمی، روند توسعه به طرف جلو حرکت نماید. برای حاکمیت یافتن علم بایستی به انذارها، راهکارها و معلومات دانشمندان و اساتید ایران بها داد. با انگ زدن به اساتید دلسوز علم اقتصاد کشور و جر و بحث با آنان و بی‌توجهی به نسخه‌های علمی، اگر قرار بود مشکل اقتصاد کشور حل شود الان یک کشور بدون مشکل و معضل اقتصادی داشتیم.

اتخاذ شیوه‌های نادرست اقتصادی و لحاظ نکردن منافع و معیشت اقشار کم‌درآمد جامعه و تداوم تصمیمات شتابزده و غیرعلمی و غیرکارشناسی، اقتصاد کشور را در وضعیت دشوارتر و بحران آفرینی قرار داده‌اند، مشکلات مردم با فرافکنی، توهم توطئه و یا آمارهای ساختگی حل نمی‌شود.

گرانی و مشکلات اقتصادی شدید امروز ایران قابل انکار نیست و هر کس سعی در توجیه آن داشته باشد به یقین در نزد افکار عمومی محکوم بوده و خواهد شد. امروز مردم به معیشت و حل مشکلات اقتصادی می‌اندیشند. علیرغم اختلافات فراوان فکری و سیاسی موجود در ایران و آرایش متنوع نیروهای سیاسی و اجتماعی به جرات می‌توان گفت که بر سر مسایل و مشکلات فراوان و مبتلا به اقتصاد امروز ایران اختلافی نیست و در اینکه بیکاری و فقر سایه خشن خود را بر سر اقتصاد ایران‌انداخته است تردیدی وجود ندارد.

تورم دو رقمی طاقت فرسا، فقرا را فقیرتر و اغنیا را غنی تر کرده است. در یک نظرسنجی در سالهای اخیر در پاسخ به این سوال که آیا فاصله ثروتمندان و فقرا کمتر شده است یا بیشتر، 87درصد مردم تصریح کرده‌اند که این فاصله بیشتر شده است.

نزدیک به بیست و چهار میلیون ایرانی در زیرخط فقر به سر می‌برند. بسیاری از مردم کشور شرمنده نان شب خانواده خویش‌اند. پایین بودن درآمد سرانه هر ایرانی و بی‌توجهی به اقتصاد مولد و تورم شدید جامعه، دور باطل فقر را در کشور رقم زده است. همه ایرانی‌ها، از اینکه درآمد سرانه مردم کاهش یافته و گرانی بیداد می‌کند، سخت ناراحت هستند.

کارگران و کارمندان از ناچیز بودن حقوقشان سخت گله مندند. حاشیه نشینی در شهرهای کشور که از توزیع نشدن خوب ثروت و نبود عدالت اجتماعی حادث می‌شود روزبروز گسترش می‌یابد.

اوقات فراغت بیش از 53درصد دختران کشور به بطالت می‌گذرد و 30درصدجوانان کشور مبتلا به افسردگی بوده و نرخ بیکاری دلگرم کننده نیست.

مصدر تمام مفاسد بیکاری است و با کمال تاسف به خاطر مسایل و مشکلات اقتصادی که در جامعه وجود دارد.

مشکلات اجتماعی فراوان است

وجود رانت جویی در اقتصاد تک پایه‌ای ایران منجر به نهادینه شدن فساد مالی، تضعیف تولید ملی، تبعیض ناروا، گسترش دلال بازی، از بین رفتن عدالت اجتماعی و اقتصادی و انباشت سرمایه در دست گروهی خاص که تنها از امتیاز و برتری وابستگی به منابع قدرت برخوردارند و بسیاری مسایل و مشکلات عدیده اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی دیگر شده است.

بازار بورس اوراق بهادار که بهترین شاهد و شاخص وضعیت بازار سرمایه و سرمایه گذاری در کشور است، امیدوارکننده نیست. مدیریت‌ها و مسئولیت‌ها و قوانین زاید و صلب و خشک 90درصد مشکلات اقتصادی را باعث شده‌اند و تحریم و تهدیدهای بین المللی، منشا بخش دیگری از مشکلات اقتصادی می‌باشند.

اقتصاد مریض ایران که ملغمه‌ای از اقتصاد شبانی، اقتصاد غیربومی وارداتی و سنتی را با سازمان ناهماهنگ و در هم ریخته با ساختارها و سیستم‌های غیرپویا، است نیازمند چاره جویی و جراحی است و شاه کلید حل مسایل پیچیده اقتصاد در برقراری هماهنگی بین اقتصاد و دانشگاهها و همچینن بهره گیری از تذکرات رهبری، دیدگاههای علمی و نقطه نظرات اساتید و صاحبنظران علوم اقتصادی و سپردن تیغ جراحی به آنان است.

علم و ایمان و منافع ملی حکم می‌کند که دولت به عوض خودمحوری و مجادله با اساتید علم اقتصاد، نقش دولت را در اقتصاد کشور با اجرای عملی سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی باتوجه به تاکیدات مقام مکرم رهبری کم رنگ و کم رنگتر نماید.

در دورانی زندگی می‌کنیم که قدرت اقتصادی اهمیتی ورای توان نظام دارد و این قدرت تنها در سایه علم و تکنولوژی نمود عینی پیدا می‌کند. بیایید فراتر از مرزها فکر کنیم، بیایید کلید دانشهای رایج در جهان را بخدمت بگیریم و به فرمایش خداوند متعال بهترین‌ها را انتخاب کنیم. اعتماد به اساتید و نخبگان علم اقتصاد و ایرانیان و باور شما بر همت والای عزیزان کشورمان ما را بر کشتی نجات خواهد نشاند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet