پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1392/01/05 13:51:00
سرویس فرهنگی
نکو:

کهن‌ترین کاروانسرای فلات ایران در رباط کریم

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس، با بیان اینکه رباط کریم در گذشته بر سر راه جاده ابریشم و راه زیارتی خراسان به بغداد قرار داشت، گفت: بر این اساس کهن‌ترین کاروانسرای فلات ایران نزدیک رباط کریم و در کنار دشت آباد و حاصلخیز شهریار وجود دارد که به کاروانسرای علی شاهی معروف است.
کهن‌ترین کاروانسرای فلات ایران در رباط کریم نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس، با بیان اینکه رباط کریم در گذشته بر سر راه جاده ابریشم و راه زیارتی خراسان به بغداد قرار داشت، گفت: بر این اساس کهن‌ترین کاروانسرای فلات ایران نزدیک رباط کریم و در کنار دشت آباد و حاصلخیز شهریار وجود دارد که به کاروانسرای علی شاهی معروف است. https://cdn.icana.ir/d/019/1754.jpg کهن‌ترین,کاروانسرای,فلات,ایران,در,رباط,کریم Icana

ابراهیم نکو در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه انتخابیه خبرگزاری خانه ملت، تصریح کرد: شهرستان رباط کریم در جنوب غربی استان تهران واقع شده و از شمال به شهرستانهای شهریار و کرج، از شرق و جنوب به شهرستانهای ری و اسلامشهر و از غرب به شهرستان ساوه محدود شده است.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه رباط کریم در گذشته بر سر راه جاده ابریشم و راه زیارتی خراسان به بغداد قرار داشت، دارای اهمیت و توجه بوده و بر این اساس کهن ترین کاروانسراهای ایران مانند کاروان سنگی در این منطقه ساخته شد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس، ادامه داد: کهن‌ترین کاروانسرای فلات ایران نزدیک رباط کریم و در کنار دشت آباد و حاصلخیز شهریار وجود دارد که به کاروانسرای علی شاهی معروف است و علاوه بر آن، کاروانسرای قلعه سنگی متعلق به دوران سلجوقیان و کاروانسرای حاج کمال در دوره قاجاریه، از مهم ترین جاذبه های گردشگری شهرستان رباط کریم است.

وی تاکید کرد: همچنین قدمت آثار شناسایی شده در این منطقه مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد تا اواخر دوره قاجاریه و اوایل دوره دوره معاصر است و امامزاده ابوطالب (ع)، انبارهای یخی ( یخچالها )، معبد تخت رستم، تپه ده حسن، پل بازارک، تپه باستانی پرندک، مرکز آموزشی دارالعلم و ...از مهم ترین بناها و اماکن تاریخی و طبیعی است که باعث جذب مخاطبان و گردشگران به این منطقه و در تمام فصول سال شده است.

نکو همچنین تصریح کرد: شهرستان بهارستان که شهرستان جدیدی در استان تهران است از ترکیب بخش‌های گلستان و بوستان شهرستان رباط کریم تأسیس شده‌است و بافت طبیعی و سبک ساختاری این شهرستان بسیار نزدیک به شهرستان رباط کریم است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: مسئولان شهرستان های رباط کریم و بهارستان و همچنین مردم مهمان نواز این منطقه، آماده پذیرایی از میهمانان و گردشگران، در همه سال و به ویژه ایام نوروز هستند و تمهیدات لازم برای اقامت و امکانات رفاهی و گردشگری اندیشیده شده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet