پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1392/01/04 14:15:00
سرویس فرهنگی
حسینی با اشاره به جاذبه های گردشگری زابل مطرح کرد:

شهر سوخته؛ اولین مکان استقرار شهرنشینی در شرق فلات ایران

نماینده مردم زابل در مجلس، با بیان اینکه شهرستان زابل منطقه ای است که محل شکلی‌گیری یکی از تمدن‌های اولیه انسانی است، تایکد کرد: تمدن شهر سوخته اولین و بزرگترین محل استقرار شهر نشینی در شرق فلات ایران است.
شهر سوخته؛ اولین مکان استقرار شهرنشینی در شرق فلات ایران نماینده مردم زابل در مجلس، با بیان اینکه شهرستان زابل منطقه ای است که محل شکلی‌گیری یکی از تمدن‌های اولیه انسانی است، تایکد کرد: تمدن شهر سوخته اولین و بزرگترین محل استقرار شهر نشینی در شرق فلات ایران است. https://cdn.icana.ir/d/019/17349.jpg شهر,سوخته؛,اولین,مکان,استقرار,شهرنشینی,در,شرق,فلات,ایران Icana

سیدباقر حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار انتخابیه خانه ملت، با بیان اینکه شهرستان زابل یکی از شهرستانهای استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران است، تصریح کرد: مرکز این شهرستان شهر زابل است که این شهرستان یکی از مناطقی است که تمدن اولیه و پیشرفته انسانی در آن شکل گرفته است.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی، افزود: از ارتفاعات مهم این شهرستان کوه خواجه و قلعه رستم درغرب زابل است که در کنار این کوه تصویری از رستم پهلوان که گرزی دوسر در دست دارد، نقش بسته و همچنین کاخ کوه خواجه و قلعه کافر -که به پادشاهی اشکانی-ساسانی تعلق دارد- نیز از دیگر مناطق تاریخی منطقه است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، شهر سوخته را که در این شهرستان واقع شده را اولین و بزرگترین محل استقرار شهر نشینی در شرق فلات ایران خواند که ابزار و آلات کش شده در این منطقه، شگفتی و علاقه باستان شناسان و تاریخ دانان را برانگیخته است.

حسینی، با بیان اینکه دریاچه هامون سومین دریاچه بزرگ ایران پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه است، گفت: این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین در ایران است که به دلیل واقع شدن در یک منطقه کوهستانی، منظره ای بسیار دل انگیز دارد چرا که در این پهنه وسیع دریاچه‌ها، برکه ها، نیزارها و مراتعی وجود دارد که زیستگاه انواع پرنده های مهاجر است و از این منظر دریاچه هامون از مناطق بسیار زیبا ودیدنی در شرق ایران است.

وی، قلعه سام، دهانه غلامان، چاه نیمه، قلعه سه‌کوه، قلعه رستم، قلعه رمرود، آتشکده کرکوه، قلعه خان ملک، تپه کنیز، تخت شاه،  بی بی دوست، آتشکده کهک، میل قاسم آباد، میل نادری، زاهدان کهنه، برج افغان، چاه نیمه، تالاب هامون، آسیابهای بادی و قلعه کندر را از مهم ترین اماکن تاریخی و گردشگری شهرستان زابل خواند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، همچنین پشتی و گلیم بافی، قالی بافی، توتن سازی، تولید ابزارآلات موسیقی، سوزن دوزی، کلوچه و نان محلی، کلمبه و برَک را از مهم ترین صنایع دستی زابل معرفی کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet