پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/20 08:55:00
سرویس صحن
سنایی در مخالفت با لایحه سه‌دوازدهم بودجه:

مجلس در آستانه انتخابات در زمین دولت بازی نکند

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس، با بیان اینکه مجلس ناگزیر به تصویب لایحه پیشنهادی سه‌دوازدهم است، گفت: کاش به خاطر پاسداشت حرمت بودجه نویسی در کشور به صورت فشرده لایحه بودجه مورد بررسی قرار می گرفت تا فصل اول کاری سال آینده مجلس درآستانه انتخابات بازی کردن در زمین دولت نباشد.
مجلس در آستانه انتخابات در زمین دولت بازی نکند عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس، با بیان اینکه مجلس ناگزیر به تصویب لایحه پیشنهادی سه‌دوازدهم است، گفت: کاش به خاطر پاسداشت حرمت بودجه نویسی در کشور به صورت فشرده لایحه بودجه مورد بررسی قرار می گرفت تا فصل اول کاری سال آینده مجلس درآستانه انتخابات بازی کردن در زمین دولت نباشد. https://cdn.icana.ir/d/019/2776.jpg مجلس,در,آستانه,انتخابات,در,زمین,دولت,بازی,نکند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، مهدی سنایی  در نشست علنی امروز (یکشنبه 20 اسفند) مجلس شورای اسلامی، در مخالفت با بودجه سه دوازدهم، تصریح کرد: براساس مسئولیتی که نمایندگان مجلس نزد خدا و ملت دارند و با توجه به اینکه پای همه تحولات در تاریخ کشور نام نمایندگان نیز ثبت می‌شود باید دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود را بیان کنیم.

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی، گفت: متاسفانه این مساله که ما مجبوریم به ناچار درباره برخی مسائل تصمیم‌گیری کنیم در نهایت مصالح کشور را تامین نمی‌کند و این اقدام صحیح نیست.

وی افزود: در تصمیم‌گیری‌های مجلس که برخی از سر ناچاری و ناگریزی انجام می‌شود پای مجلس در میان است به این معنی که سوابق مجلس در دوره‌های گذشته و این دوره و عملکرد قوه مقننه در به وجود آوردن این شرایط بسیار موثر است.

سنایی با بیان اینکه برای تامین توسعه پایدار در کشور باید به اصل برنامه و بودجه توجه شود، گفت: وقتی سال گذشته بودجه دو دوازدهم و امسال سه دوازدهم و به احتمال زیاد در سال آینده بودجه چهار دوازدهم را تصویب می کنیم این مساله اصل نظام برنامه و بودجه در کشور را زیر سوال می‌برد و با فلسفه بودجه‌نویسی در کشور مغایر است.

وی تصریح کرد: البته از نظر من نوع نظام بودجه‌نویسی در کشور غلط است و حتی این شکلی که بودجه سه یا چهار ماه در مجلس در حال گردش است مجموعا به صلاح کشور نیست و باید این روند بررسی و اصلاح شود.

سنایی با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی پیشرفت‌های بسیاری کرده و به قله‌های رفیعی در عرصه‌های مختلف رسیده است، تصریح کرد: باید روند بودجه نویسی در کشور پیشرفت کند نه پسرفت.

وی تاکید کرد: باید تعامل و گفت وگوهای مجلس و دولت پیش از ارائه لایحه بودجه صورت می گرفت و مجلس در این زمینه مقصر است به طوری که قوه مقننه سال گذشته طرحی را تصویب کرد که هزینه کردها تضعیف شد  به این معنی که اول دو دوازدهم بودجه را تصویب کرد و بعد قانونی به تصویب رسید که هزینه کردها را تا شهریورماه تمدید می کرد.

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی، افزود: وقتی بودجه سال گذشته تا شش ماه بعد قابل هزینه کرد است نتیجه این می شود که بودجه سال آینده سه دوازدهم به مجلس ارائه شود ضمن این که هیچ توضیحی درباره دیرکرد در ارائه لایحه بودجه از سوی دولت ارائه نشده است.

سنایی با بیان اینکه اصل ارائه لایحه سه دوازدهم بودجه دارای دو اشکال اساسی است، گفت: منطق چند دوازدهم از روی ضرورت این است که روال سال قبلی در تهیه بودجه لحاظ شود این در حالی است که سه دوازدهم ارائه شده از سوی دولت در سال 92 نوعی بودجه نویسی است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه افزایش قیمت‌ها در این لایحه لحاظ شده است ما در سال آینده بودجه شماره 2 و 3 خواهیم داشت و با توجه به این که نرخ ارز نیز تغییر داده شده، نشان می دهد که بودجه سه دوازدهم نوعی ارائه لایحه بودجه به مجلس است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: اگر مجلس ناگزیر به تصویب لایحه پیشنهادی سه دوازدهم است اما کاش به خاطر پاسداشت حرمت بودجه نویسی در کشور به صورت فشرده لایحه بودجه مورد بررسی قرار می‌گرفت تا فصل اول کاری سال آینده مجلس درآستانه انتخابات بازی کردن در زمین دولت نباشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet