پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/20 11:36:00
سرویس صحن

حیدرپور از پاسخ های وزیر جهادکشاورزی قانع شد

نماینده مردم شهرضا در مجلس پس از استماع اظهارات صادق خلیلیان از پاسخ های وی قانع شد.
حیدرپور از پاسخ های وزیر جهادکشاورزی قانع شد نماینده مردم شهرضا در مجلس پس از استماع اظهارات صادق خلیلیان از پاسخ های وی قانع شد. https://cdn.icana.ir/d/019/34272.jpg حیدرپور,از,پاسخ,های,وزیر,جهادکشاورزی,قانع,شد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، عوض حیدرپور شهرضایی در نشست علنی امروز (یکشنبه 20 اسفند) مجلس شورای اسلامی پس از استماع اظهارات صادق خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی از پاسخ های وزیر قانع شد.

در جریان نشست امروز، عباس پاپی زاده سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی گزارش این کمیسیون درباره سوالات ملی عوض حیدرپور شهرضایی نماینده شهرضا از صادق خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی به مجلس شورای اسلامی که درباره برآورد تمهیدات جنابعالی برای گوشت قرمز و گوشت سفید در سال 1391 چقدر است و نحوه تامین آن از چه طرقی است؟  و همچنین اقدامات وزارت جهاد کشاورزی درخصوص خرید تضمینی محصولات کشاورزی، دامداری و دامپروری چیست؟ را قرائت کرد.

براساس گزارش کمیسیون؛ سوالات مذکور در جلسه روز سه شنبه مورخ 21 شهریور 1391 باحضور وزیر و سوال کننده مورد رسیدگی قرار گرفت. در مورد سوال اول، نماینده با طرح سوال اظهار داشت قیمت گوشت قرمز و سفید از ابتدای سال 1390 افزایش فوق العاده پیدا کرده و وزارت جهاد کشاورزی نیاز کشور به گوشت قرمز را در سال 1391 چقدر برآورد کرده؟ چقدر از آن وارداتی و چه میزان از آن در کشور تولید می شود؟

وزیر در پاسخ اظهار داشت: تعیین میزان نیاز گوشت کشور و تامین کسری ان و نیز تنظیم بازار به عهده وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت می باشد و این وزارت در این خصوص وظیفه ای ندارد و فقط تولید محصولات کشاورزی را عهده دار می باشد.

برآورد مقدار تولید گوشت قرمز کشور در سال 1391 میزان 1010 هزار تن و گوشت سفید حاصل از طیور 1915 هزار تن می باشد که در صورت تامین نهاده های خوراکی وارداتی، نظیر انواع کنجاله ها و دانه های ذرت و جو، قیمت افزایش یافته در ماه های اخیر قابل کنترل بوده و بازار عرضه فرآورده های دامی به حالت طبیعی برخواهد گشت.

تولید گوشت قرمز در سال 1390 مقدار 962 هزار تن و گوشت مرغ 1796 هزار تن بوده است که در سال جاری میزان تولید گوشت قرمز نسبت به سال قبل 48 هزار تن (4 درصد) افزایش و تولید گوشت سفید  119 هزارتن (7 درصد) افزایش داشته است. در ارتباط با مشکلات تولید محصولات دامی مربوط به نهاده های کشاورزی، در طی سال گذشته و سال جاری به منظور تامین نهاده های خوراک دام و طیور هیچگونه یارانه ای به این وزارت تخصیص داده نشده است. ضمن اینکه در راستای طرح هدفمندسازی یارانه ها وزارت بازرگانی مکلف است با ذخیره سازی 400 هزار تن جو، 400 هزار تن ذرت و 400 هزار تن کنجاله از طریق شرکت پشتیبانی امور دام کشور، نسبت به تنظیم بازار این نهاده ها اقدام نموده و از افزایش قیمت ها جلوگیری به عمل آورد. در این راستا موضوع از طریق این وزارتخانه در حال پیگیری می باشد.

در نهایت نماینده سوال کننده اظهار داشت از پاسخ وزیر قانع نشده و اعضای کمیسیون حیطه سوال مذکور را ملی اعلام کردند.

در مورد سوال دوم، سوال کننده خطاب به وزیر اظهار کرد قیمت تمام شده محصولات کشاورزی، لبنی و دامی بسیار بالاتر از قیمت اعلام شده است و تولیدکنندگان را با خطرات زیادی روبرو نموده است، وزارتخانه مطبوع شما چه اقداماتی برای بهبود وضعیت و تعیین قیمت تمام شده انجام داده و چه راهکاری برای اصلاح رویدادها در برنامه خود دارید؟

وزیر در پاسخ اظهار داشت: درخصوص قیمت خرید محصولات کشاورزی در مقایسه با هزینه های واقعی در اجرای قانون خرید تضمینی محصولات اساسی این وزارتخانه هر ساله در کارگروه تخصصی نسبت به تعیین هزینه های واقعی قیمت خرید تضمینی برخی از محصولات کشاورزی اقدام و متعاقب آن پیشنهادات را برای بررسی و تصویب به هیات دولت ارسال می دارد و پس از تصویب هیات دولت برای اجرا به وزارتخانه ابلاغ می شود و همچنین سازمان تعاون روستایی برای کاهش میزان خریدهای تضمینی و به دنبال آن تقلیل ضرر و زیان دولت اتحادیه های تعاون روستایی را تشویق به خرید توافقی محصولات کشاورزی کرده و با عرضه مستقیم آن از کشاورزی در تولید محصولات با کیفیت مناسب حمایت کرده است.

در نهایت سوال کننده اعلام کرد از پاسخ وزیر قانع نشده و اعضای کمیسیون حیطه طرح سوال مذکور را ملی اعلام کردند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet