خبرگزاری خانه ملت

پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/20 12:30:29
سرویس صحن
خلیلیان در صحن علنی مجلس مطرح کرد:

وزارت کشور مسئول رسیدگی به قاچاق دام از کشور

وزیر جهاد کشاورزی، گفت: قاچاق دام از کشور مشکلی جدی است که وزارت کشور مسئول رسیدگی به این موضوع است.
وزارت کشور مسئول رسیدگی به قاچاق دام از کشور وزیر جهاد کشاورزی، گفت: قاچاق دام از کشور مشکلی جدی است که وزارت کشور مسئول رسیدگی به این موضوع است. https://cdn.icana.ir/d/019/26884.jpg وزارت,کشور,مسئول,رسیدگی,به,قاچاق,دام,از,کشور Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، در نشست علنی امروز (یکشنبه 20 اسفند) مجلس شورای اسلامی صادق خلیلیان در پاسخ به سؤال عوض حیدرپور با اشاره به اقدامات انجام شده در حمایت از تولید و شرایط هدفمندسازی یارانه‌ها، گفت: توزیع علوفه یارانه‌ای شامل گندم و جو که جو را به قیمت یارانه‌ای و مبلغ یک میلیون و 400 هزار تومان در اختیار دامداران و مرغداران قرار دادیم که با توجه به افزایش قیمت علوفه این اقدام، اقدام خوبی برای حمایت از دامداران و تولیدکنندگان گوشت سفید مرغ بود.

وی افزود: سپس 100 میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه‌ها و منابع حاصل از آن به صندوق حمایت از دامداران برای تأمین و توزیع علوفه اختصاص یافت.

وزیر جهاد کشاورزی، با اشاره به جلوگیری از واردات شیرخشک به عنوان اقدامی جهت حمایت از دامداران، گفت: شیرخشک وارداتی به عنوان ابزاری شده بود که کارخانجات شیرخام دامداران را به قیمت نازل خریداری و مبلغ آن را مدتها پس از خرید پرداخت می‌کردند.

وی تاکید کرد: جلوگیری از واردات شیر خشک باعث شد که کسی نتواند از این ابزارعلیه منافع تولیدگنندگان استفاده کند.

خلیلیان با بیان اینکه یکی از اقدام‌های خوب در سال 90 جهت حمایت از دامداران صنعتی و نیمه صنعتی استمهال 5 ساله وام حدود 80 درصد از این دامداری‌ها بود، گفت: برخی از دامداران به دلایل موجهی دارای معوقه بودند که آن را با وام جدید با نرخ سود کارمزد صفر درصد  که ناشی از یارانه در اختیار جهاد کشاورزی بود جایگزین کردیم.

وی با اشاره به اقدامات دیگر این وزارتخانه، گفت: حمایت‌های قیمتی از دیگر اقدامات وزارتخانه جهاد کشاورزی از تولید کنندگان بود برای مثال در این راستا قیمت تمام شده گوشت گوساله حدود 2 هزار تومان بود که در حال حاضر از دامداران با قیمت 10 هزار تومان خریداری می شود.

خلیلیان افزود: همچنین قیمت گوشت گوساله 9 هزار و 600 تومان است که به قیمت 10 هزار و 900 تومان از دامداران خریداری می شود در این راستا سعی کردیم وضعیت قیمت ها به گونه ای سازماندهی شود که از قیمت تمام شده بالاتر باشد.

وی تأکید کرد: شرایط امسال نسبت به گذشته بسیار بهتر شده و ما به سمتی حرکت کردیم تا بتوانیم مشکلات دامداران و کشاورزان را حل کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به طرح جامع تدوین گوشت قرمز و سفید و شیر در سال 90 تهیه شد ادامه داد: اصل طرح در کمیسیون ها مطرح و مراحل آن طی شد و در آمارها نیز به تثبیت رسید.

وی توضیح داد: در این راستا دولت هزار تن از مرغداران خریداری کرد که این اقدامی از طریق وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت صورت گرفت.

خلیلیان تصریح کرد: بنابراین توضیحات مشخص می‌شود که قیمت گوشت قرمز، شیر و تخم‌مرغ در شرایطی بود که نیاز به بودجه دولت نداشتیم زیرا پس از کاهش قیمت مرغ آنها را خریداری کرده و ذخیره می کردیم تا قیمت ها متعادل شود.

وی با بیان اینکه در بخش تولید روند به همین صورت بود گفت: گوشت قرمز در سال 89، 933 هزار تن در سال 90، 967 هزار تن تولید شد که برآورد ما در سال 91، 982 هزار تن است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه همانطور که مشاهده می کنیم روندی صعودی را طی کردیم افزود: اما آنچه قیمت ها را در بازار افزایش داد کاهش میزان واردات و دیگری افزایش قاچاق دام به خارج از کشور بود.

خلیلیان با بیان اینکه قاچاق دام از کشور مشکلی جدی است گفت: وزارت کشور مسئول رسیدگی به این موضوع شده است و باید گفت که پس از اقدام در یکی از استان هایی که دچار قاچاق دام شده بودند چند هزار تومان قیمت گوشت کاهش یافت.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در سال 90، در خصوص جو و گندم 100 میلیارد تومان در اختیار صندوق حمایت از دامداران قرار دادیم که به صورت وجوه احاله شده است.

وی توضیح داد: میزان واردات گوشت قرمز در 10 ماهه اول سال جاری 98 هزار تومان بود که برخی از آن قبلاً و بخشی دیگر نیز در نمایشگاه بهاره در حال توزیع است.

خلیلیان با اشاره به طرح تمرکز وظایف که با همت نمایندگان تصویب شد ادامه داد: این طرح توسط شورای نگهبان تحویل و سپس به دولت ابلاغ شد که اقدامات مربوط به این طرح 2 ماه قبل توسط وزارتخانه ها آغاز شده است.

وی با اشاره به اقدامات انجام گرفته در بهبود شرایط کشاورزان و دامداران در سال 91 گفت: این اقدامات شامل چند اقدام سرمایه گذاری گردید و تکمیل واحدهای نیمه تمام و یا دامداری های احداث شده بدون دام است که از محل منابع در نظر گرفته شده به آنها وام تعلق خواهد گرفت.

خلیلیان با اشاره به دیگر اقدامات گفت: اصلاح نژاد دام‌ها از دیگر اقدامات صورت گرفت است که امیدواریم آثار خوبی داشته باشد.

وزیر جهاد کشاورزی در پایان با اشاره به نزدیک بودن عید نوروز گفت: با توجه  به اینکه هفته آینده عید نوروز است پیشاپیش عید را به شما تبریک می گویم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet