پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/12/20 16:10:56
سرویس اجتماعی
بررسی وضعیت پسماندها در مرکز پژوهش‌های مجلس؛

فقدان مدیریت پسماند درکشور

مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، وضعیت پسماند در کشور را مورد بررسی قرار داد.
فقدان مدیریت پسماند درکشور مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، وضعیت پسماند در کشور را مورد بررسی قرار داد. https://cdn.icana.ir/d/019/34075.jpg فقدان,مدیریت,پسماند,درکشور Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ، دفتر مطالعات زیربنایی این مرکز اعلام کرد: با توجه برنامه چشم انداز بیست ساله کشور و تکیه بر اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اهمیت حفظ محیط زیست، امروزه مدیریت پسماند یکی از ضرورتی ترین محورهای توسعه پایدار محسوب می شود. مسئله مدیریت پسماند در کشور نیازمند تدوین چارچوب های علمی – عملی و فنی دقیق و حساب شده ای است که ظرفیت های آن را قانون مدیریت پسماند و آیین نامه های اجرایی مربوطه مشخص می کند. در قانون مذکور مدیریت اجرایی پسماند به عنوان یکی از مهمترین اهداف مورد نظر تعیین شده است.

روند رو به گسترش تولید پسماندها به ویژه پسماندهای صنعتی از یک سو و فقدان استراتژی و قانونمندی لازم برای مدیریت این مواد از سوی دیگر، بسیاری از مناطق کشور را با مشکلات جدی مواجه کرده و لطمات و خطرات زیست محیطی زیادی به همراه داشته است.

بررسی ها نشان می دهند متاسفانه در خصوص مدیریت پسماند مورد تاکید در اسناد بالادستی تاکنون اقدام جدی صورت نپذیرفته و فقط در حد انجام مطالعات مکان یابی چند استان کشور و تعیین محل های دفع و امن پسماندهای ویژه و تهیه پیش نویس ضوابط مکان یابی دفع و امن پسماندهای شهری و روستایی کشور اقداماتی صورت گرفته است (یکی از دلایل عمده اجرایی نشدن این قانون، ایجاد نکردن سازو کار اجرایی در برخی مواد از جمله ماده (12) آیین نامه اجرایی و تشکیل نشدن صندوق ملی محیط زیست است).

همچنین نتایج نشان می دهند ساختار تشکیلاتی ناکارآمد ، نبود هماهنگی بین ارگان های مسئول ، فقدان استراتژی منسجم در مدیریت پسماندها از تولید تا دفع از یک سو و نقصان یا نبود استانداردهای ویژه برای تولید کمپوست، بازیافت و پسماندهای خطرناک از سوی دیگر از جمله چالش هایی اند که باید در استراتژی مدیریت پسماندهای کشور مدنظر قرار گیرند.

این گزارش در ادامه می افزاید: مطالعات و بررسی های انجام شده در کلان شهر تهران در سال 1386 نشان می دهند به رغم تکالیف قانونی محوله، سازمان شهرداری ها و دهیاری ها اقدام موثری برای مدیریت پسماندها در این کلان شهر صورت نداده و مسئولان ذی ربط معتقدند در تخصیص اعتبارات راهبردی در این زمینه به حساسیت های موجود در این شهر توجه نشده است.

گزارش مذکور در پایان مهمترین چالشهای مدیریت پسماند کشور را چنین بر می شمارد:

- فقدان برنامه جامع به عنوان نقشه راه در مدیریت اجرایی هر یک از گروه پسماندها،

- نبود هماهنگی بین دستگاه های ذیربط در اجرای قوانین و مقررات مربوطه،

- در اولویت نبودن موضوع مدیریت پسماندها در جریان برنامه های کلان ملی،

- عدم تامین منابع مالی و تخصیص اعتبارات لازم متناسب با نیازهای بخش پسماند،

- همکاری نکردن رسانه ملی در راستای فرهنگ سازی در زمینه مدیریت پسماند کشور (موضوع ماده (6) قانون مدیریت پسماندها) ،

- وضعیت نامقبول مدیریت پسماندها،

- ضرورت نظارت تنگاتنگ و اثرگذار در امور پسماند از طریق سازمان حفاظت محیط زیست،

- نبود تناسب امکانات و تجهیزات مورد نیاز سازمان با شرح وظایف پیش بینی شده در ماده (23) قانون مدیریت پسماندها./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet